• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Çanakkale'de Gezilecek En Güzel 6 Yer

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
514
1
2.037
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Çanakkale gezilecek yerler denildiğinde akla gelen başlı başına bazı turistik mekânlar bulunmaktadır. Şehrin her köşesinde farklı bir güzellik ve şaşırtıcı mekan görmeniz mümkün. Bununla birlikte şehirde gezip görebileceğiniz onlarca yer arasında mutlaka görmeniz gereken bazılarını listemizde derledik.

Şehirde gezerken ilgi alanlarınıza göre bir rota çizmeniz önerilir. Müze ve tarihi alanları seviyorsanız merkez civarında gezmeli, sahil şeridinden ve sahillerden hoşlanıyorsanız ada ilçeleri tercih edebilirsiniz. Her durumda bir günde gezilemeyecek kadar büyük olan bu şehri karış karış gezmek için en az 15 güne ihtiyacınız var. Çanakkale merkez gezilecek yerler nereler, sizler için listeledik.

canakkale-gezilecek-en-guzel-6-yer.jpg

Kısıtlı zaman ve görülecek çok yer varsa Çanakkale'de mutlaka gezilmesi gereken yerler için aşağıda yer alan ufak listemizi takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra onlarca müze ve birçok farklı tarihi alan bulunan şehirde zamanın ne kadar çabuk geçtiğini anlamakta zorlanabilirsiniz. Şehir boyunca uzanan sahil şeritlerini de göz önünde bulundurarak zamanınızı iyi değerlendirmeniz önerilir. Geçelim Çanakkale'de gezilecek en güzel yerler listemize;
  1. Çanakkale'nin Evlatları Müzesi,
  2. Issız Cuma Mezarlığı,
  3. Aynalı Çarşı,
  4. Truva Atı
  5. Saat Kulesi
  6. Kilitbahir Kalesi.

1. Çanakkale'nin Evlatları Müzesi​

Müze, Eski Kordon’da, feribot iskelesinin hemen karşısında, eski Anafartalar Otel'in yerindedir. Merkezde gezilecek ilginç yerler arasında yer alır. Müzeyi özel kılan ise ülkemizin ilk dijital savaş müzesi olmasıdır. Müzeyi gezerken, oldukça ilginç bir deneyim yaşayacaksınız.

canakkalenin-evlatlari-muzesi.jpg

2. Issız Cuma Mezarlığı​

Issız Cuma Mezarlığı, Çanakkale'nin gizemli noktalarından biridir. Bu mezarlığı paranormal olay meraklıları için ilginç kılan özelliği, seneler önce anne ve bebeğinin yanyana gömülmesine rağmen, aradan zaman geçince bebek mezarının anne mezarına yakınlaşması şeklindedir.

Bir bilgi paylaşmak gerekirse ülkemizde çok tutan korku filmi Siccin için de Issız Cuma Mezarlığının ilham kaynağı olduğu bilinmektedir. Mezarlık hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka uğramanız önerilir. Mezarlığın Yenice'deki Çakıroba Köyü yolu üzerinde olması kolay ulaşım imkânı sağlamaktadır.

issiz-cuma-mezarligi.jpg

3. Çanakkale Aynalı Çarşı​

Çanakkale içinde Aynalı Çarşı. Tarihi değeri olan, türkülere konu olmuş Aynalı Çarşı Çanakkale için özel bir değere sahiptir. Girişinde, tarihi Koruk Suyu'nu içebileceğiniz küçük bir çay ocağı da bulunmaktadır. İçindeki mağazalarda, özellikle 1915 Çanakkale Savaşı ve tarihine ilişkin birçok hediyelik eşya satılır. Çanakkale merkezde gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Aynalı Çarşı, akşam saat 20:00'a kadar açıktır.

Aynalı Çarşı Nerede?​

Merkezde, Çarşı Caddesi üzerinde yer alan Aynalı Çarşı'ya, İnönü Caddesi üzerinden de giriş yapılabilir. Aynalı Çarşı hangi ilimizdedir merak edenler için ise, Aynalı Çarşı Çanakkale merkez ilçesindedir diyebiliriz.


aynali-carsi-canakkale.jpg

4. Truva Atı​

Çanakkale dendiğinde akla ilk gelen hikâyelerden biri de şüphesiz Truva Atının hikâyesidir. Şehir içinde iki adet Truva atı bulunmakta. Bunlardan daha eski ve tarihi anlatımlara uygun olanı, şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafedeki Truva Antik Kenti içerisinde bulunuyor. Diğer Truva Atı ise çok bilinen 2004 tarihli Troy filminde kullanılan modeldir. Burada anlatıp fotoğrafını paylaştığımız, şehir merkezindeki Truva Atı'dır.

Truva Atı Nerede?​

Çanakkale Truva Atı, şehir merkezinde Eski Kordon bölgesinde, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinde, caddenin sol tarafında kordondadır. Hemen yakınlarında, Truva Antik Kenti maketi de bulunur. Truva Atı hangi ilimizdedir sorusunun cevabı da, tıpkı Aynalı Çarşı gibi Çanakkale şeklindedir.

Çanakkale'deki Truva Atı Gerçek Mi?​

Truva Atı Çanakkale, bahsettiğimiz gibi 2004 yapımı ve başrollerinde Brad Pitt, Diana Kruger ve Orlando Bloom'un oynadığı Troy filminde kullanılan makettir. Gerçek Truva Atı değildir. Gerçek Truva Atı olarak bilinen maket ise, şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafededir.

truva-ati-canakkale.jpg

5. Çanakkale Saat Kulesi​

Saat kulesi Çanakkale şehrinin simgesi haline gelmiş yüksek bir yapıttır. Kulenin, Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından, Sultan Abdülhamit'in şerefine 1896 yılında yaptırıldığı biliniyor. Çanakkale gezilecek yerler merkez bölgesinde, ünlü saat kulesi şehrin tarihi dokusunu en güzel yansıtan yerlerden biridir.

Çanakkale Saat Kulesi Nerede?​

Tarihi saat kulesi, iskeleden yaklaşık 100 metre mesafededir. Şehrin tam merkezinde olan kule, iskeleden yukarı doğru çıkarken, hemen sağ taraftadır. Günümüzde çevresi maalesef çok katlı binalarla çevrildiği için ilk anda görülmese de, yakınına geldiğinizde görkemli yapısı ve tarihi değeri ile hemen sizi kendisine çekecektir. Çevresinde Anzac Hotel ve Özel Çorba Salonu gibi mekanlar mevcuttur.

saat-kulesi-canakkale.jpg

6. Çanakkale Çimenlik Kalesi​

Çimenlik Kalesi, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale Boğazı'nın korunması için inşa ettirilmiş bir kaledir. İç ve dış kale olarak iki savunma hattından oluşan kale, 150 x 150 metrelik bir alana oturmuştur. Surlarında 9 adet burcu vardır ve bunlar 11 metre yüksekliğindedir.

Çimenlik Kalesi Çanakkale içinde gezilebilecek en güzel müzelerden biridir. İçinde bir adet baruthane binası ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen mescit ile Sultan Abdülaziz döneminde 1876 yılında inşa edilen Abdülaziz Camii bulunmaktadır.

Çimenlik Kalesi içinde, Çanakkale Savaşı sırasında İngiliz savaş gemisi Queen Elizabeth tarafından atılan ve kale duvarına saplanıp patlamayan bir adet top mermisi de, ziyaretçilerin görüşüne açıktır.

Çanakkale Çimenlik Kalesi içinde, ayrıca Nusrat Mayın Gemisi de senenin belirli dönemlerinde ziyaretçilere açıktır.

Çimenlik Kalesi Nerede?​

Çanakkale Çimenlik Kalesi, meydanda iskeleyi arkanıza aldığınızda, sağ tarafta kalmaktadır. Hemen iskelenin sağ tarafından sahil yolunu takip ederseniz, Donanma Çay Bahçesi'nin arka tarafında Çimenlik Kalesi'nin girişini bulabilirsiniz.

Çanakkale Çimenlik Kalesi Giriş Ücreti​

Çimenlik Kalesi giriş ücreti güncel olarak yetişkinler için 13 TL, öğrenciler için ise ücretsizdir. Çimenlik Kalesi, yılbaşı, dini bayramların ilk günleri ve pazartesi günleri kapalıdır. Diğer tüm günlerde, sabah 09:00 - 12:00, öğleden sonra ise 13:30 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

cimenlik-kalesi-canakkale.jpg
 
Top