• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Cardano (ADA) Nedir?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
171
383
İstanbul
Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, kripto para alışverişlerinde kullanılan, gönderim ve alım için kullanılabilecek kripto sistemine sahip bir platformdur. Cardano coin, paranın geleceğini temsil eder ve diğer birçok alternatif coin gibi kriptografi ile güvenli olması garanti edilen hızlı, doğrudan transferleri mümkün kılar.

Cardano teknolojisi sayesinde yalnızca bir kripto para birimi değildir, gündelik yaşantımızda bireyler, hükümetler ve kuruluşlar tarafından kullanılan finansal uygulamaların işlemlerini yapabilen teknolojik bir platformdur. Cardano sayesinde sistemde daha kolay ve aktif güncelleme yapabilme ve yumuşak çatallanmalarla yükseltme yapılabilmesini kolaylaştıracak bloklar halinde inşa edilmiştir. ADA’yı yönetecek ve temellerini şekillendirecek olan katmanının tamamlanmasının ardından, akıllı sözleşmeleri, ilerde ticaret ve işleri destekleyecek yasal anlaşmaları, dijital bir ortamda güvenilir ve hızlı bir şekilde tamamlamayı mümkün kılacaktır. ADA, bugün sistemin altyapısı haline gelmiş, herhangi bir merkezi olmayan fakat bunun yerine bir blok zincir üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaları veya dapps (kullanıcıları ve tedarikçileri direkt olarak birbirine bağlayan sistem) hizmetlerini de yürütecektir. Dapp ile beraber daha da yapılabilir hale gelen uygulamalar, farklı platformlar üzerine inşa edilmektedir. Yapılan bu uygulamaların kullanıldığı ağlardan biriside Cardano ağıdır.

Cardano‘nun sunduğu birçok yenilik mevcuttur. Kullanıcıların ihtiyaçlarını düzenleyicilerin talepleriyle dengeleyecek ve mahremiyeti düzenleme ile birleştirecek şekilde olmasıdır.

Cardano‘nun vizyonu, yeni düzenlenmiş bilgi işlem tarzının, herkese adil finansal hizmetlere açık erişim sağlayarak daha fazla finansal katılımı sağlayacağıdır.

Kendini gelecekte oluşacak hukuksal kavramlar üzerine ayrıca çalışmalarını sürdürmektedir. Kendi ağı üzerinde yapılabilecek uygulamaları çeşitlendirerek farklı alanlara kapı açmaktadır.

Cardano (ADA) kim tarafından kurulmuştur?

Charles Hoskinson Cardano‘nun kurucudur. Blockchain geliştiricisi olmasının yanı sıra birden fazla kilit projede ortak kuruculuk yapan ve önemli işler yapan isimlerin başında gelmektedir. Charles, Cardano‘nun yanı sıra piyasa bulunan en büyük projelerden birisi olan Ethreum ve Ethreum Classic gibi dev projelerde yer almıştır.

Büyük bir kitle ile beraber kendiişlerinde görev almaktadır. Ethereum platformunda ayrılmasının ardından, yenilikçi projeleri ile çözüm odaklı olarak piyasanın sorunları üzerinde çalışmaktadır. Charles Hoskinson 2013 yılında, EOSIO‘nun kurucu ortağı Dan Larimer ile birlikte, ilk blok zinciri ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlatmıştır.

Cardano‘nun kripto dünyasında ki farkı nedir?

Cardano fiyatlarının olumlu yönde artacağını belirten tahminlerin birçoğu ortaya koyduğu teknik bazlı nedenlerden ve çözümlerden dolayıdır. Bunlardan biri kripto para biriminin blok oluşturma algoritmasıdır.

Bununla birlikte, fark yaratacak bir yenilik olabilecek "Alternatif Alım Kanıtı" algoritması, kripto para madenciliğinin elektrik tüketimini azaltmanın bir yolu olarak önem kazanıyor. Artan mining yatırımlarının ardından devletlerinde mining sahasına inmesi, dünyası üzerinde farklı bölgelerde binleri aşan mining çiftliklerini doğurmuş durumda. Cardano’nun sunduğu bu çözüm sayesinde daha doğa dostu ve uzun ömür bir halde bu sektörün devam etmesi bekleniyor. Yeşillenen teknolojisi ile beraber bu konu hakkında endişe duyan birçok yatırımcıyı da kendine çekmiş durumda.

Ayrıca uygulanan Ouroboros protokolü, ilk Proof of Stake (PoS) sistemlerinden biriydi ve şimdiye kadar kanıtlanmış olan güvenlik sistemiydi. Kullanıcı güvenliği için isteklerini geliştirerek Daedalus Cüzdanı’nın geliştirilmesine başladılar. Bir kripto para cüzdanının normal gizlilik hususlarına ek olarak, Daedalus ayrıca belirli harcama şifrelerini ve işlem izlemesinin de özelleştirilmesini sağlar.

Cardano (ADA) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cardano (ADA) madenciliği, diğer kripto para birimlerinden alışık olduğumuz sistem ile yapılmamaktadır. Alışılan bu sistem Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi özel ve teknolojik bir cihazla elektrik tüketimi ile bir madencilik değildir.

Bunun yerine, artık sıkça kullanılmaya başlanan ve çevre dostu bir uygulama olan Proof of Stake uygulanmaktadır.

Bu işlerin gerçekleştirebilmesi için kullanıcılardan havuza ADA bakiyesi yüklemesi beklenir. Bu yüklemenin ve belirli bir süre içeride tutulmasının ardından kullanıcıya belirli bir miktar ödül verilir. Cardano madenciliği için elektrik tüketimine gerek bulunmamaktadır, işlenen doğa dostu bir şekilde tamamlanır.

Kendi sistemi içerisinde elektrik tüketimine ihtiyaç duymadan güvenir bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilir.

Cardano Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile Cardano satın almak zannedildiğinin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duyulmadan Cardano satın alabilirsiniz. Binance,BtcTurk ve FTX gibi platformlarda ADA coin alabilir farklı borsalar transferler yapabilirsiniz.
 

Çok Okunan Konular

Top