• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Cengiz Han: Tarihin En Büyük İmparatorluğunun Kurucusu

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.112
2
2.700
Bursa
Cengiz Han dipsizforum.com.jpg

Moğol İmparatorluğu tarihteki en güçlü ve yanlış anlaşılan imparatorluklardan biriydi. Pek çok insan onları Orta Asya bozkırlarında dolaşan ve ellerinden gelen her şeyi yağmalayan barbarlar olarak görse de, gerçek aslında çok farklı. Moğollar, şüphesiz düşmanlarına karşı gaddar olurken, diğer dinlere karşı da son derece hoşgörülüydüler, sanata değer veriyorlardı, bunun son derece nadir olduğu bir zamanda kadınlara haklar veriyorlardı ve Avrasya'da güvenli bir serbest ticaret bölgesini etkili bir şekilde yarattılar. bugün İpek Yolu olarak biliyoruz.

Bozkır halkları Kuzey Çin'i işgal ederken tarih boyunca başka Moğol hanedanları da vardı. Örneğin Jin Hanedanlığı, kuzey komşuları tarafından kurulan bir Çin hükümetiydi. Ancak çoğu insan Moğollardan bahsettiğinde Büyük Han'ın kurduğu imparatorluğu kastetmektedir.

Cengiz'in Erken Yaşamı

Cengiz Han 1162 civarında Temjin olarak doğdu. 19 yaşındayken karısı Brte başka bir Moğol kabilesi tarafından kaçırıldı ve Temjin, bazı müttefiklerinin yardımıyla onu başarılı bir şekilde kurtarmayı başardı. Hâlâ çok genç olmasına rağmen, askeri bir lider olarak gücü zaten belliydi. Diğer Moğol liderleriyle ittifaklar kurmayı başardı. Moğolistan kabilelerini başarılı bir şekilde birleştirmeye başladığında gücü arttı. İnsanları liyakate göre terfi ettirmeye güçlü bir şekilde inanıyordu ve liderlerinden güç aldıktan sonra diğer kabileleri de kendi bünyesine çekecekti. Bu iki faktör, halkının ona gösterdiği sadakat üzerinde büyük bir etkiye sahipti ve bu, sonunda Moğol kabilelerinin tam birleşmesine yol açtı. 1206'da Temjin, Cengiz Han veya evrensel hükümdar olarak yeniden adlandırıldı ve tüm Moğolların lideri oldu.

Bir İmparatorluğun Yükselişi ve Düşüşü

Cengiz'in imparatorluğu önümüzdeki 20 yıl içinde büyümeye devam etti. Ordusu, düşman toprakları ve kuvvetleri hakkında bilgi toplama konusunda mükemmeldi ve bu, düşmanlarının zayıflıklarını tespit etmelerini ve buna göre saldırmalarını sağladı. 13. yüzyılın başlarında imparatorlukları büyüdükçe Moğollar, fethedilen bölgelerden askeri uzmanlar, mühendisler ve diğer yüksek vasıflı insanları işe almaya başladılar ve bu insanların becerilerini kendi çıkarları için kullandılar. Sık sık zanaatkarların hayatlarını bağışladılar ve onları Moğolistan'a geri götürdüler ya da imparatorluğun her yerine yerleştirdiler.

1227'de öldüğü zaman, Cengiz'in imparatorluğu, büyük ölçüde Xi Xia'nın Tangut Hanedanlığı'nın yenilmesi nedeniyle Çin'in doğu kıyısından Hazar Denizi'ne yayıldı. Moğol İmparatorluğu, oğlu Ögeday Han ve torunları Kubilay Han ve Mngke Han altında büyümeye devam etti. 1230'larda Moğollar, Orta Asya Türklerini fethedip daha sonra Rusya'ya yayılmaya başladılar. 1241'de Moğollar, Polonya ve Macaristan'daki orduları yenerek Doğu Avrupa'ya yayılmayı başardılar. 1250'lere gelindiğinde Ortadoğu'ya ulaşmışlar ve o dönemde İslam Abbasi Halifeliği olan Bağdat'ı yağmalamışlardı. 1279'da Kubilay Han'ın hükümdarlığı altında tüm Çin'i fethettiler ve Moğol İmparatorluğu'nun başkenti Moğolistan'dan Pekin'e taşındı.

Moğol fetihlerinin bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri, mobil savaşta dikkat çekici yetenekleriydi. Yetenekli atlı okçular kullanarak çok hızlı bir şekilde saldırıp geri çekilebiliyorlardı ve hafif zırh giymelerine rağmen manevra kabiliyetleri bunu çabucak telafi ediyordu. Aynı zamanda bir ölçüde kendi kendilerine yeterliydiler ve onları ayakta tutan, bir ordu oluşturabilecek veya bozabilecek ikmal hatları konusunda endişelenmeleri gerekmiyordu.

Ancak bu durum 1260'ta değişmeye başladı ve Ain Calut Savaşı (bugünkü İsrail'e yakın) Moğolların Memlükler tarafından mağlup edilmesiyle imparatorluk için bir dönüm noktası oldu. Cengiz ve Ögeday dönemlerinde zaman zaman kayıplara uğrasalar da her zaman daha büyük ve güçlü bir orduyla geri dönmüşlerdir. Ayn Calut Savaşı, bir Moğol ordusunun kalıcı olarak yenilgiye uğratıldığı ilk seferdi ve Mısır'ı Moğol istilasından kurtardı. Moğollar nihayet kontrol altına alınmıştı.

Ne yanlış gitti?

Geniş imparatorluk kısa sürede parçalanmaya başladı. Tarih boyunca çoğu imparatorluğun başına gelenin bu olduğu düşünüldüğünde bu pek şaşırtıcı olmasa da Moğollar inanılmaz derecede güçlü askerler ve yetkin liderlerdi ve düşüşleri çok hızlıydı.

Moğolların gerçek bir veraset planı yoktu ve Cengiz Han'ın torunları çok geçmeden Kraliyet Hattını tam olarak kimin ilerlettiği konusunda tartışmaya başladılar. Bu uçurum, imparatorluğun göçebe mi kalması yoksa yerleşik mi olması gerektiği sorusu ortaya çıktığında daha da büyüdü. Kabileler arasında iç savaş ve iç savaş patlak verdi ve imparatorluğu daha da zayıflattı. Moğol İmparatorluğu sonunda Rusya yakınlarındaki bölgenin kuzeydoğu kesiminde bulunan Altın Orda, Çin'de Yuan Hanedanlığı, güneydoğuda İlhanlı ve Pers (bugünkü İran) ve Çağatay olmak üzere dört küçük imparatorluğa bölündü. Orta Asya'da Hanlık.

Sürekli iç savaştan sonra, Mong
olian İmparatorluğu etkili bir şekilde rakip ordulara bölündü. Sonuç olarak, yönettikleri topraklar üzerindeki etkilerini kaybettiler. 1368'de Ming Hanedanlığı, imparatorluğun sonunu temsil eden Yuan Hanedanlığını devirdi.

Miras Yaşıyor

14. yüzyılın sonlarında Moğol İmparatorluğu gitmişti. 150 yıldan biraz fazla sürmesine rağmen, Moğollar bildiğimiz gibi dünya tarihini değiştirdi. Moğollar, Avrupa ve Asya'yı birleştirerek bölgede barışı sağlamayı başardılar. İnsanları kendi dinlerine döndürmek yerine, din özgürlüğüne izin verdiler ve sıklıkla fethettikleri toprakların dinini takip ederek Müslüman, Hıristiyan veya Budist oldular. Sanatı desteklediler ve geliştirdiler ve sanatçıların hamisi oldular. Ayrıca tüccarlara ve tüccarlara Persler veya Çinlilerden daha fazla koruma, yardım ve destek sağlayarak uluslararası bir ticaret ağı oluşturdular. Fikirlerin ve teknolojinin yayılması gibi ticaret de gelişti. Ne yazık ki, ekonomi, siyaset ve din dahil olmak üzere neredeyse her şekilde küresel nüfusu büyük ölçüde etkileyen vebanın yayılmasına da yardımcı oldu.

Moğol İmparatorluğu'nun mirası sadece o dönemde gelişen fikir ve teknolojide değil, aynı zamanda bugün bölgeyi dolduran insanlarda da yaşıyor. Yakın tarihli bir çalışmada, bir grup genetikçi, eski Moğol topraklarında yaşayan erkeklerin %8'inin özdeş Y kromozomları taşıdığını ve Moğol istilasını çevreleyen benzersiz koşulların buna neden olduğuna inanılıyor. Moğolların biraz üretken oldukları biliniyordu (sadece Kubilay Han'ın 22 oğlu vardı), bu yüzden bu senaryo oldukça olası görünüyor.

Moğollar dünyayı sayısız şekilde değiştirdiler. Vahşetleriyle ün salmış olsalar da liderlik, yönetişim ve insani değerlere yaklaşımlarından dolayı da alkışlandılar. Bu, Moğol İmparatorluğunu tarihteki en büyüleyici imparatorluklardan biri yapar.
 

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
328
1.007
"Vahşetleriyle ün salmış olsalar da liderlik, yönetişim ve insani değerlere yaklaşımlarından dolayı da alkışlandılar."

Büyük bir tezatlık. Moğollar tarihin en büyük zulümkâr İmparatorluğundan birini kurdular. Yalnızca Orta ve Uzak Asya'da değil, Anadolu'da ve Mezopotamya kentlerinde büyük bir yağma, talan ve katliam hareketlerine giriştiler, meşhur Bağdat kütüphanesini, Alamut kütüphanesini yakıp yıktılar. O kütüphaneler bugün var olsalardı, belki birçok şey bambaşka olurdu.
 
Top