• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Cermen ve İskandinav Tanrısı Thor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.700
Bursa
3E0508C0-9A3F-44E7-9F5F-7BD604167EFB.jpegCermen ve İskandinav mitolojisinde Thor, yalnızca kendisinin kaldırabileceği büyülü bir çekici taşıyan gök gürültüsü tanrısıdır. Bu çekicin adı Mjollnir'dir ve Thor'un en ikonik sembolüdür. Mjollnir'i, onu gökyüzüne fırlattığında bir bumerang gibi ona geri dönecekti.

Thor, gök gürültüsü tanrısı olmasının yanı sıra yıldırım, fırtına, güç ve koruma tanrısıdır. Bazen doğurganlık, insanlığı korumak ve düğünleri kutsamakla ilişkilendirilir.

Thor'un uzun kızıl saçları ve sakalı vardı. Sıklıkla hızlı bir öfke gösterir ve şiddet gerekli olmasa bile şiddete hemen girişir.

FD8D50FA-1DC1-419D-A73D-B62537769BA3.jpeg
Yunan Ateş Tanrısı HephaestusThor'un Erken Yaşamı

Thor, bilgelik, şiir, şifa ve ölüm tanrısı Odin'in oğludur. Odin, tanrıların hükümdarı olarak da bilinir. Thor'un annesi, dünyanın kişileşmesi olan Jord'dur. Thor bir Aesir tanrısı olarak kabul edilir. Germen veya İskandinav mitolojisinde, bir Aesir tanrısı savaşçı bir tanrıdır, bu nedenle Thor'un sonraki yaşamında savaşta yaygın olarak görülmesinin nedeni budur.

Thor, Asgard adlı bir tanrılar aleminden ve Midgard adlı bir insan alemindendir. Asgard, Yunan mitolojisindeki Olimpos Dağı'na benzer. Bu alemlerin her ikisi de Thor'un hayatının ilerleyen dönemlerinde savunmak zorunda kalacaktı.

Thor Hakkında Kısa Bilgiler

Thor, İskandinav tanrıçası Sif ile evlendi. Sif, yeryüzünün tanrıçasıdır.
Thor'un çekicine ek olarak bir kemeri ve eldivenleri de vardı. Kemer, güç anlamına gelen Megin ile kemer anlamına gelen gjord'un bir birleşimi olan Megingjord olarak adlandırılır ve Megingjord'un kelimenin tam anlamıyla çevirisini güçlü kemer yapar. Thor'un eldivenlerine, demir kıskaçlar veya demir eldivenler anlamına gelen Jarngreipr denir.
Thor, iki büyük keçi tarafından çekilen bir arabaya bindi. Bu keçilere Tanngnjostr ve Tanngrisnor adı verildi. İskandinav mitolojisi, gök gürültüsünü Thor'un arabasının gökyüzüne doğru çekilmesinin sesi olarak tanımlar.
Bugün, haftanın günü olan Perşembe, Thor'un gününün bir çeşitlemesidir ve adını İskandinav tanrısı Thor'dan almıştır.

Thor'un Yunan Tanrı Eşdeğeri

Thor bir İskandinav tanrısı olduğu için Yunan mitolojisinde bir tanrı olarak kabul edilmez; ancak, çoğu mitolojide olduğu gibi, Roma, İskandinav ve g'nin Yunanca karşılığı vardır. Bu nedenle, Thor'a bir Yunan tanrısı olarak bakmak isterseniz, Yunan tanrısı Zeus'a bakarsınız. Thor ve Zeus, her ikisi de güçlü tanrılardır ve onları son derece benzer kılar.

Yunan mitolojisinde Zeus, gök gürültüsü tanrısı olarak da adlandırılır, ancak daha birçok sorumluluğu ve gücü kapsar.

Zeus, gök gürültüsü, şimşek, yağmur ve hava durumunu içeren gökyüzünün tanrısıdır, ancak bundan daha fazlası, tanrıların kralıdır. Genelde dürtüsel şiddetle tepki veren Thor'un aksine, Zeus daha fazla bilgeliğe, anlayışa ve adalete sahipti.

Thor ve Zeus arasındaki farklar

Thor ve Zeus arasındaki ilk temel fark, her tanrının babasıyla olan ilişkisinden gelir.

Thor, babası Odin ile son derece yakındı, Zeus ise babası Titan tanrısı Cronus'tan nefret ediyordu.

Thor, Zeus'un yaptığı gibi şimşek ve şimşek fırlatamaz; ancak Thor, Zeus'un yıldırımları ile aynı sonucu üretebilen sihirli çekici Mjollnir'e sahiptir.

Thor, ikonik çekici ve Asgard'da sahip olduğu önemli konumu nedeniyle en ikonik İskandinav tanrılarından biri haline geldi. Marvel Comics ve Marvel Studios, Thor'un hikayesini hem Thor hem de Avengers film serileri aracılığıyla anlatmasına yardımcı oldu.

İskandinav tanrısının bu sinematik tasvirleri orijinal mitolojiden biraz farklı olsa da (örneğin, Thor'un saçı sarı yerine gerçekten okundu), Marvel Comics ve Marvel Studios bu İskandinav tanrısını büyük bir doğrulukla tasvir etti.
 
Top