• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Çocuklarınız İçin Eve Bir Köpek Yavrusu Getirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Çocuklarınız için eve bir köpek yavrusu getirmeden önce bilmeniz gerekenler
Birkaç aylık çalışma, ömür boyu mutlulukla sonuçlanacak.

kid-laughing-with-puppy.jpg


Amerikan hanelerinin yüzde 38 ila 48'inin bir köpeği var ve bu da onu ABD'deki en popüler evcil hayvan yapıyor. Nedenini de anlamak kolaydır - bir pooch'a sahip olmanın faydaları, daha iyi fiziksel ve zihinsel sağlığın yanı sıra daha sosyal olmayı içerir.

Birçok anne-baba, tüylü bir arkadaşını çocukları için bir arkadaş olarak aileye getirmek ister, aynı zamanda gençlerin başka bir varlığın sorumluluğunu nasıl üstleneceklerini öğrenmeleri için bir fırsat olarak görür. Bununla birlikte, bir köpeğe, özellikle bir köpek yavrusuna bakmak kolay değildir.

Birini evinize getirmeden önce, yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Aile olarak karar verin

Bir köpek yavrusu sahiplenmeden önce, siz ve evinizdeki herkes, bunun sizin için doğru olup olmadığı hakkında konuşmalısınız. Köpek eğitmeni ve Training for Both Ends of the Leash kitabının yazarı Kate Perry, ailelerin işe basit bir soruyla başlamalarını tavsiye ediyor: Bu köpeğe yatırım yapacak kaynaklarınız var mı?

Köpekler, sadece bazı ihtiyaçlarını belirtmek için yiyecek, eğitim, egzersiz, oyuncak, alan, tıbbi bakım gerektirir. Ayrıca evcil hayvan sigortası ve günlük bakım veya yatılı gibi diğer olası masrafları da hesaba katmanız gerekecektir. Gürcistan'da kayıtlı bir veteriner teknisyeni olan Jenna Tregowski'ye göre, bir köpeğe sahip olmanın maliyeti yılda 1.400 ila 4.300 dolar arasında değişebilir. 10 ila 20 yıl arasında değişebilen bir ömür için bunu çarpın.

Ve bu sadece para. İnsanın en iyi arkadaşı, büyüklüğü veya yaşı ne olursa olsun, en değerli kaynaklarınızdan ikisine de ihtiyaç duyar: zaman ve dikkat.

Konuşmanızın bir parçası olarak, ailenin her bir üyesinin yavru etrafında sahip olacağı sorumlulukları üstlenmelerini sağlamanız gerekecek. Zoolog ve sertifikalı uygulamalı hayvan davranış uzmanı Patricia McConnell, Ancak, çocuklarınıza ne kadar aktif bir rol vermek isterseniz isteyin ya da yeni aile evcil hayvanına bakacaklarına ne kadar yemin ederlerse etsinler, tüm ebeveynlerin kendilerini birincil bakıcı olarak görmeleri gerektiğini söylüyor. Çünkü bir köpeğin ömrü boyunca çocuklarınız büyüyecek ve başka sorumluluklar almaya başlayacak. Hatta dışarı çıkabilirler.

McConnell, "Çocukların yardım etmek istemesi harika" diyor. "Ama buna güvenmemenizi öneririm."

Sizin için doğru köpeği seçin

Her köpek her aileye uymayabilir. Karşılamak için zamanınız ve sabrınız ile eşleşen enerji seviyelerine, egzersiz gereksinimlerine ve bakım gereksinimlerine sahip bir köpek istiyorsunuz, bu nedenle hangi ırkların yaşam tarzınıza uygun olduğunu anlamak sağlam bir ilk adımdır. Araştırmanızı yapın, bazı çevrimiçi testler yapın ve yerel hayvan barınağınızda bir eğitmen, veteriner veya gönüllü ile görüştüğünüzden emin olun. Ve köpeklerle gerçek zaman geçirmeyi unutmayın - yerel köpek parkınızı ziyaret edin, sahiplerine kürklü bebekleri hakkında sorular sorun, bir eğitim sınıfına gidin ve mümkün olan her yavruyu evcilleştirin.

Ancak, cins bunun sadece bir parçasıdır. Perry, özellikle çocuklarınız varsa, her köpeğin mizacının çok daha önemli olduğunu söylüyor. Düşündüğünüz köpeğin çocuklarla deneyimi olup olmadığını sorun. Onlarla ne zaman tanışırsanız, tüm aileyi getirdiğinizden emin olun, böylece siz ve köpek arasındaki dinamiği gözlemleyebilirsiniz. McConnell, köpeğin ebeveynlerinin davranışı ve mizacının, yavruların nasıl büyüyeceği hakkında size bir fikir verebileceğini söylüyor, bu yüzden onlar hakkında neler yapabileceğinizi öğrendiğinizden emin olun.

Potansiyel aile alerjilerini göz önünde bulundurmayı ve ekarte etmeyi unutmayın. Bir köpeği ne kadar severseniz sevin, sizin veya çocuklarınızdan birinin alerjisi varsa, bir arada yaşamak, ilgili herkes için bir kabus olacaktır. O özel köpeği bulduğunuzda, onlarla biraz zaman geçirin ve bir taahhütte bulunmadan önce, vücudunuza gizlenmiş olabilecek herhangi bir alerjiyi ortaya çıkarma fırsatı vermek için ailenizin tüm üyelerinin onlara çok dokunduğundan emin olun.


Yavru köpeği ve tüm aileyi eğitin

Australian-shepard-puppies.jpg


Bir köpek yavrusu yetiştirmek çok fazla iş ve sabır gerektirir. Sinir bozucu ve zaman alıcı olabilir ve bazen sadece tekerleklerinizi döndürüyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Ancak günün sonunda, hem köpeğiniz hem de tüm ev halkınız için iyi bir eğitim, güvenli ve sağlıklı bir ilişki sağlamak için çok önemlidir.

Perry, “Köpeği ve ailenizi uygun şekilde eğitmek ve sosyalleştirmek için iki aylık bir yatırım, ömür boyu mutluluk yaratabilir” diyor.

İyi bir eğitmen, eğitimi yavru köpeğinizin kişiliğine ve mizacına göre ayarlayacaktır, ancak aynı zamanda size beklentileri belirlemeyi ve köpeğinizi öğrenme konusunda heyecanlandırmayı öğretecektir. Bir profesyonel, komutlarınızda tutarlılığı korumanıza ve eve özgü tüm zorluklarla çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklarınızın sizinle birlikte derslere katılmasını sağlayın ve komutları uygularken onlara evde katılma fırsatı verdiğinizden emin olun. Ancak Perry, hem çocuklarınızın hem de köpeğinizin sınırlı bir dikkat süresine sahip olduğunu unutmayın - bu çizginin nerede olduğunu öğrenin.

Son olarak, çocukların eğitimi kendi başlarına halletmesine izin vermeyin. Küçük çocuklar bir şeyleri tekrarlamayı sever ve aşırı tekrarlama, köpeğinize eğitimden hoşlanmamasını öğretebilir. Bunu yapmak istemezsiniz, bu yüzden en az bir yetişkinin her oturumu denetlediğinden ve yönettiğinden emin olun, diyor McConnell.

Temel kurallar oluşturun

Kurallar açık, tutarlı ve uygulanabilir olmalıdır. Aksi takdirde, çocuklarınız ve yeni köpek yavrusu, sınırların tam olarak ne olduğu konusunda kafa karıştıracaktır.

Perry, hepsinin üzerinde öne çıkan tek kuralın, küçük çocukları bir köpeğin yanındayken her zaman denetlemeniz gerektiğini söylüyor. buna kendi köpek yavrusu da dahildir. Çocuğunuzun ve dört ayaklı arkadaşınızın ortak noktalarından biri, tahmin edilemez olmalarıdır, bu yüzden onlara birbirlerinin yanında olmayı öğretmeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, çocuğunuz istemeden evcil hayvanına zarar verebilir veya yavru yalnızca oyun amaçlı olan bir şeye agresif bir şekilde tepki verebilir.

Çocuklarınız asla köpekle kovalamaca oynamamalı veya kuyruğunu çekmemelidir. Ayrıca evcil hayvanlarının güvenli alanına saygı duymaları ve sandıklarında veya yataklarında dinlenirken onları yalnız bırakmaları gerekir. Pooch'a gelince, kurallar oldukça benzer olmalıdır. Çocuklarla kovalamak veya kabadayılık yapmak, dişlerini her türlü kıstırma veya kullanma gibi yasaklar dışında olmalıdır. Perry, bir çocuğun ellerine biraz fıstık ezmesi veya yoğurt sürerek ve köpeğin onu yalamasına izin vererek köpeğinizin nezaketi öğrenmesine yardımcı olmanızı önerir. Köpeğiniz dişlerini kullanıyorsa, çocuğunuzun kısa bir süre için elini çekmesini sağlayın.

Heyecanla zıplayan bir köpek yavrusu 10 pound olduğunda sevimli olabilir, ancak birçok ırk, çocuklarınızı ve hatta sizi çabucak aşacaktır. Bir köpeğe atlamamayı öğretmek için Perry, çocuklara bir ağaç gibi durmayı - eller yukarı şekilde köpeğe arkasını dönmeyi ve zıplamayı bırakana kadar tekrar harekete geçmemeyi öğretir. zıplamayı bıraktıklarında bu davranışını olumlu pekiştirme ile köpeğe gösterin.

Bu genel yönergelerden sonra, köpeğinizin uyması gereken diğer belirli kuralları düşünün. Bu kurallar, herhangi bir mobilyaya izin verilip verilmeyeceğini, yemek zamanlarına ve beslenme süreçlerine karar verilmesini, evin ve bahçenin hangi alanlarının onlar için yasak olduğunu belirlemeyi ve köpeğin sahip olabileceğiniz diğer evcil hayvanlarla nasıl etkileşime gireceğini içerir. Bu kurallara ne kadar önceden karar verirseniz, o kadar tutarlı olabilirsiniz. Yine de, esnek kalmanız gerekecek - köpeğinizle daha fazla zaman geçirip onları daha iyi anlamayı öğrendikçe, bu yönergelerden bazılarını değiştirmek isteyebilirsiniz.

Her şeyden önce sabırlı olun. Bu herkes için yeni bir deneyim ve elbette aksilikler olacak. Ancak başlangıçta sağlam bir zaman yatırımı ve eğitimle, yavru köpeğiniz ailenizin tam bir üyesi olabilecek ve gelecek yıllar boyunca siz ve çocuklarınız için sevgi dolu bir arkadaş olabilecektir.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
En kötüsü de o, bir haber hatırlıyorum ailesi köpeği arabasıyla ıssız bir yere götürmüş bırakmış, görenler anlatıyor günlerce bıraktıkları yerde beklemiş gelecekler diye, vicdansızlık bu.
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Yazıdaki tavsiyelere katılıyorum.

Pek çok aileler, çocuğum oynasın diye köpek sahipleniyorlar. Sonunda, çocuğu bıkınca da, acımadan sokağa bırakıyorlar.
Kimileri de, köpeği alıp, eve hapsediyor. Köpek beslemek, onun karnını doyurmak, günde bir iki kez tuvaleti için dışarıya çıkarmak değildir. Onların, eğitilmeye, kural kaide öğretilmeye ve en önemlisi, duygusal ilgiye de ihtiyaçları olduğunu düşünmek lâzım.
 
Top