• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Dash Coin (DASH) Nedir?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
160
379
İstanbul
Dash, küresel ölçekte transfer işlemleri sağlamayı hedefleyen, açık kaynak kodlu bir blok zinciri ve kripto para birimidir. Dash, daha gizli ve hızlı işlemler sağlayarak Bitcoin'e alternatif ve daha gelişmiş bir versiyon olmayı hedefler. Dash’in ismi “Digital Cash” kelimelerinin kısaltmalarından gelir. Dijital nakit anlamına gelen bu iki kelime platformun temel amacını yansıtmaktadır. Dash, Bitcoin’ kıyasla daha hızlı transferler gerçekleştirebilir aynı zamanda altın ve gümüşe oranda daha bölünebilirdir. Bu özelliği sayesinde günlük hayatta ihtiyaç duyulan hız ve transfer işlemleri için gerekli olan komisyon ücretleri uygun bir seviyeye gelmiş olur.

2014 yılında başlatılan proje, yukarıda belirtilen özellikleri yerine getirmek adına, gerçek dünyaya temas etmek için çevrimiçi ve çevrimdışı pek çok satış noktasında çalışabilmek üzere tasarlandı. Dolayısıyla, hali hazırda kredi kartları ve nakit işlemleri için ihtiyaç duyulan varlık akışı, Dash ile beraber birleşerek, kripto para dünyasına adım atabilmektedir.

Hızlı alışveriş ve para transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına Dash, Anında gönder(InstantSend) ve Gizli Gönder(PrivateSend) seçeneklerini de sahiptir. İhtiyaç duyulduğunda 1-2 saniye içerisinde işlem yapabilme yeteneğine sahiptir. Yapılan transfer işlemleri ayrıca ağ üzerinde gizli ve güvende tutulmaktadır.

Dash Kim veya Kimler Tarafından Kuruldu?​

Dash, yazılım geliştiricileri Evan Duffield ve Kyle Hagan tarafından kurulmuştur. Proje Mart 2015'te yeniden markalaşarak Dash ismini almış ve yeni bir başlangıç yapmıştır. Kurucu isimlerden Duffield, daha öncesinde makine öğrenimi ve arama motorları üzerine çalışan bir yazılımcı olarak Hawk Financial Group'ta görev almıştır. İkinci ortak Hagan, Duffield ile birlikte orijinal Darkcoin tanıtım belgesinin ortak yazarıdır. Ancak, Aralık 2014'ün başlarında projeden ayrılmıştır.

Dash’ı Öne Çıkaran Özellikleri Nelerdir?​

Dash projesinin kendini betimlediği cümleye göre Dash, dünyadaki en kullanıcı dostu ve ölçeklenebilir ödeme odaklı kripto para birimi olmayı hedeflemektedir. Bu amaca hizmet etmesi adına masternodelar(Blockchain'in tam kopyası) gelişmiş hizmetleri güvenli bir şekilde sağlamak ve Dash'in teklif sistemi üzerinde yönetişim sağlamak için tasarlanmıştır, aynı zamanda tutulan teminatla desteklenen sunuculardır.

Dash, finansal hizmetler ve denizaşırı transferler için bireysel ve kurumsal kullanıcılara hizmet vermek üzere yeteneklerini sergileyebilir. Ekim 2020’de, Dash Core Group, daha ileriye gitmek adına projenin yeterli ekosisteme, markaya ve kullanıcı memnuniyetine sahip olmasını gerektiğini bildirmiştir. Bu nedenle belirtilen hedeflere doğru ilerlenmesi adına proje madencilik ödüllerinin %10’luk kısmını projenin geliştirilmesine harcamaktadır.

Dash Güvenliğini Nasıl sağlar?​

Dash, Proof of Work(İş Kanıtı) ve Proof of Stake(Hisse Kanıtı) mekanizmalarının her ikisini kullanarak güvenliğini sağlamaktadır. Masternodelar, DASH ağını sürdürmeye adanmış sunuculardır. DASH blok zincirinin tam kopyalarını barındırır ve ağ ödülleri kazanmak için minimum 1000 DASH hissesi içermelidir.

Konsensüs protokolü altında gerçekleştiren düğümler, kriptografik sorunları çözmek için rekabet ettikleri ve düğümlerin en az% 51'inin, blok zincirine eklenmesi için bir işlemi onaylaması gerekmektedir. Bu sayede işlenecek olan veriler üzerinde nodelar(düğümler) fikir birliğine sahip olurlar.

Dash tarafından kullanılan PoW algoritmasına "X11" adı verilir. Bu olgaritma, Dash kurucusu Duffield tarafından geliştirilmiştir. Projenin verilerine göre X11 algoritmasıi modern kripto para birimleri arasında kullanılabilecek en güvenli ve özel şifreleme yöntemlerinden biridir.

DASH Nereden ve Nasıl Satın Alınır?​

DASH kripto para borsalarından satın alınabilir ve satılabilir. Güncel olarak Binance, Coinbase Pro, Huobi Global, Kraken ve OKEx kripto para borsalarında listelenmektedir. Ek olarak Bitcoin ve Ethereum gibi fiat para birimleri ile takas edilebilmektedir. Spot ve kaldıraçlı işlemlerde kullanılabilmektedir.
 
Top