• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

DaVinci Resolve 17 İnceleme

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
davinci 1.jpg

DaVinci Resolve tam olarak sıfır dolara sunulan en iyi profesyonel yazılım. Çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda başlangıç kılavuzu ve öğreticiye sahiptir. Fusion video efektleri paketi ve yerleşik Fairlight ses düzenleme uygulaması ile birlikte gelmesi, cazibeyi artırıyor.


Artıları

Profesyonel kullanım
Bedava
son derece güçlü

Eksileri

Biraz korkutucu
Donanım ekstraları çok pahalı

Blackmagic DaVinci Resolve 17, bu güçlü sistemi ücretsiz olarak sunan stüdyodan gelen video düzenleme platformlarının en yenisi ve en büyüğüdür. Evet, profesyonel kalitede video düzenleme yazılımı ve ücretsiz.

Elbette, daha hızlı işlemeler için çoklu GPU desteği, 8K video, 120 fps, 3D ses, HDR iletimi ve bir sürü ek VFX işleme yeteneği sunan DaVinci Resolve Studio'nun dolgusu için ödeme yapabilirsiniz. Tüm bunlar olmasa bile, ücretsiz sürüm en iyi video düzenleme yazılımı listemizde üst sıralarda yer alıyor.

4K ve 60 fps düzenlemeden memnunsanız, DaVinci Resolve 17'nin sunduğu her şey muhtemelen size gerçekten çok iyi hizmet edecektir. Dostça bir arayüze sahip olsa da, bu, bir aceminin ustalaşması için hala biraz çalışma gerektirecektir.

DaVinci Resolve 17: Kullanım Kolaylığı


Doğrusal olmayan her video düzenleyicide bol miktarda pencere, menü ve seçenek vardır. Bunlar, doğası gereği, karmaşık bir iş yapmak için tasarlanmış karmaşık uygulamalardır. Resolve yedi sayfaya bölünmüştür ve bu çok fazla gibi görünse de, her birinin belirli bir işi vardır ve hepsini tek bir projede kullanamayabilirsiniz. Kes sayfası ve Hızlı Dışa Aktarma sayesinde diğerlerini hiç ziyaret etmeniz gerekmeyebilir.

Akıllı bir kurulum slayt gösterisi sizi uygulamanın özellikleri arasında gezdirir, ev bilgisayarınızın uyumluluğunu kontrol eder, video klipleriniz için depolama konumunu ayarlar ve Premiere Pro dahil diğer düzenleme uygulamalarından klavye kısayol düzenini eşleştirme seçeneği sunar.

davinci 2.jpg

O andan itibaren, kendi başınasın. Öğreticiler ve destekleyici belgeler bir yana - Blackmagic'in resmi belgeleri ve meraklıların videoları da dahil olmak üzere pek çok çevrimiçi var - bu, başa çıkması zor bir uygulama olabilir. Bununla birlikte, son derece güçlüdür ve bir şeyler yapma şeklini öğrenmek için harcanan zamanı geri ödeyecektir.

Listedeki ilk sayfa, medya kliplerinizi içe aktarmaya, düzenlemeye ve önizlemeye ayrılmış Medya sayfasıdır. Adobe Premiere Elements Organizer'a benzer şekilde, meta verilere veya anahtar kelime etiketlerine göre kliplerinizi 'kutulara' ayırabilir, işaretleyebilir ve notlar ekleyebilirsiniz. Ses senkronizasyonu da var. Ve kamera hafıza kartlarının veya SSD'lerin bit-bit klonlarını yapmanız gerekiyorsa, Resolve, birden fazla hedefe yedekleme ve sağlama toplamı doğrulaması ile size yardımcı olur.

Kesim sayfası, muhtemelen küçük ekranlarda, sıkı teslim tarihlerine kadar çalışanlara yöneliktir. Buradaki arayüz daha dar, seçenekler daha az, ancak tüm kliplerinizi sanki uzun bir kasetmiş gibi birlikte çalıştıran ve tam olarak istediğiniz parçayı arayarak görüntüleri gözden geçirmenizi sağlayan Kaynak Teyp modu gibi özellikler; Yukarıdaki büyük resme göz kulak olurken aşağıdaki ayrıntılı bir alan üzerinde çalışmanıza izin veren ikili bir zaman çizelgesi; özel bir zaman çizelgesi düzeltme aracı; YouTube için "sadece" bir şeyler bir araya getiriyorsanız, kliplerinizi hızlı bir şekilde gözden geçirmeniz işleri daha kolay ve hızlı hale getirir.

Daha derinlemesine düzenleme için Düzenle sayfası, altyazı ekleyebileceğiniz, efekt ana karelerini kullanabileceğiniz, birden çok zaman çizelgesi arasında sürükleyebileceğiniz ve 2B veya 3B başlıklar ekleyebileceğiniz yerdir. Ardından elbette tüm kırpma ve kesme, ses bindirmeleri, çoklu kamera düzenleme (16'ya kadar), efektler ve eklentiler var.

Fusion sayfası, VFX birleştirme, anahtarlama ve hareketli grafikleri gerçek bir 3B çalışma alanına getiriyor. Burada bir çekimden öğeleri kaldırabilir veya onları boyayabilir, hareket eden nesneleri rotoskopla çekebilir ve parçacık efektleri oluşturabilirsiniz. Fusion kendi başına bir uygulama gibidir.

davinci 3.jpg

Renk sayfası, renk düzeltme ve derecelendirme yazılımı olarak Resolve'nin geçmişine uzanır. HD'yi 8K'ya yükselten, gürültü azaltma ve kaldırılmak üzere toz ve kir lekelerini tanımlayabilen Süper Ölçek gibi özellikler ekler. Renk uzmanı araçları, renk tekerlekleri ve eğrileri içerir ve HDR derecelendirmesi için destek vardır. Color Warper, bir klibin rengini ve parlaklığını aynı anda değiştirirken Magic Mask, ayarlamalar için bir kişinin yüzünü klibin geri kalanından ayırır. İzleyici Silme Modları, değişikliklerin nasıl etkili olacağını görmek için görüntüyü çapraz olarak bölerek çekimleri karşılaştırmanıza olanak tanır.

Ses, Fairlight sayfasında işlenir, Fairlight, eksiksiz bir DAW veya dijital ses iş istasyonudur ve Fusion gibi Resolve'ye entegre edilmiştir., Kayıt, miksaj, diyalog değiştirme, uzamsal ses, hepsi burada. Blackmagic, sadece Fairlight için bir PCIe hızlandırıcı kartı (995 $) bile satıyor. Yazma sırasında piyasaya sürülen 17.1 Beta 1, M1 destekli Mac için de destek sunuyor.

Dışa aktarma, Kes sayfası tarafından gerçekleştirilebilir ve uygulama, videoları doğrudan YouTube'a veya diğer sitelere gönderebilir. Ancak Teslim sayfası, son filminizin oluşturulma şekli üzerinde tam kontrol sağlar. Dijital sinemalar tarafından kullanılan formatta bile çıktı alabilirsiniz.

DaVinci Resolve 17: Performans

Doğrusal olmayan video düzenleyiciler, bahsettiğimiz gibi karmaşıktır. Bununla birlikte, Resolve'nin en son sürümü, Kesim sayfasının eklenmesiyle meseleleri basitleştirmeye ve onu kullanma hızınızı artırmaya çalışır. Resolve 17, özellikle kullanım kolaylığı ve kullanım hızı açısından önceki sürümlere göre oldukça bir yükseltmedir. Yazılımın önceki sürümlerini, geniş yapısı nedeniyle ertelediyseniz, en yenisini denemeye değer.

Proje dosyaları merkezi bir sunucuda tutulabilir ve birden fazla editör, sanatçı, ses mühendisi ve renk uzmanı tarafından aynı anda çalışılabilir, bu da zamandan ve potansiyel olarak paradan tasarruf sağlar. Hatta bir sohbet sistemi bile var ve kimin neyi ne zaman yaptığını göstermek için değişiklikler izleniyor.

davinci 4.jpg

DaVinci Resolve 17: Değer

Değer açısından Resolve'yi yenmek imkansızdır. Bütün bunlar bedava mı? Evet gerçekten. En az üç uygulama bir arada ve üst düzey profesyonel yazılımdır, ancak ev kullanıcılarının eğlenceye katılmasını engelleyen hiçbir şey yoktur. Ücretsiz sürüm, yükseltme için bir teşvik görevi görür.

Kapsamlı bir başlangıç kılavuzu da dahil olmak üzere belgeler ücretsiz olarak mevcuttur. Premiere Elements'in adım adım öğreticileri olmasa da, işleyişini kendinize öğretmek için yeterli materyal var.

davinci 5.jpg

DaVinci Resolve 17'yi seçmeli misiniz?

Kesinlikle. Seni ne durduruyor? Bedava. Dik bir öğrenme eğrisine ve yerleşik öğreticilerin eksikliğine rağmen, Resolve, günümüzde mevcut olan en kapsamlı ve güçlü doğrusal olmayan video düzenleme uygulamalarından biridir.

Mutlak yeni başlayanlar için değil, ancak Gotham, Westworld, Prometheus ve The Last Jedi'nin arkasındaki kişilerle aynı yazılımı kullandığınızı söylemek istiyorsanız, indirmenizi engelleyecek hiçbir şey yok. Ücretsiz olduğunu söylemiş miydik?
 
Top