• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Delta Varyantı, Özellikle Aşılama Oranlarının Düşük Olduğu Yerlerde Hızla Yayılıyor.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.040
2.596
Bursa
delta.jpg


Delta varyantı, özellikle aşılama oranlarının düşük olduğu yerlerde hızla yayılıyor
Yeni bir rapor, şu anda ABD, İngiltere ve bir düzineden fazla ülkede baskın olan bu tehlikeli varyanta karşı yalnızca tam bir COVID-19 aşı dozunun koruyabileceğini vurguluyor.


ABD nüfusunun sadece yüzde 48'inin tam olarak aşılanmış olması ve diğer ülkelerin aşıları güvence altına almak için mücadele etmesiyle halk sağlığı uzmanları, koronavirüsün bugüne kadarki en tehlikeli ve bulaşıcı formu olan Delta varyantının ABD ve dünya çapında vaka ve ölümlerde dramatik artışları tetikleyeceğinden endişe duyuyor. .

İlk olarak Mart ayında Hindistan'da tanımlanan Delta, şu anda ABD'deki baskın varyant ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan en son verilere göre yeni enfeksiyonların yarısından fazlasını oluşturuyor. 90'dan fazla ülkeye yayıldı ve aynı zamanda Hindistan, Birleşik Krallık, Rusya, İsrail, Singapur ve bir düzineden fazla diğer ülkede en baskın varyanttır.

Delta varyantı, ilk olarak Birleşik Krallık'ta tanımlanan Alfa varyantından yüzde 60 daha fazla bulaşıcıdır ve bu da atalara ait Wuhan türünden yaklaşık yüzde 50 daha fazla bulaşıcıdır. “Bu bir süper yayıcı çeşididir; Bu endişe verici,” diyor California'daki Scripps Research Translational Institute'un kurucusu ve yöneticisi Eric Topol.

Topol, Delta'nın vücudun bazı bağışıklık sistemi savunmalarından kaçmasına izin veren özelliklere sahip olduğunu söylüyor. "Ayrıca, şimdiye kadar gördüğümüz herhangi bir şeyin en yüksek geçirgenliğine sahip. Bu çok kötü bir kombinasyon.”

ABD'de Delta, 19 Haziran'da sona eren haftada yüzde 26 olan yeni COVID-19 vakalarının yüzde 50'sinden fazlasından sorumlu. CDC direktörü Rochelle Walensky Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Delta'nın vakaların yüzde 80'inden fazlasını oluşturabileceğini öne sürdü. Ayrıca, en yüksek vaka oranlarına sahip kabaca 170 ABD ilçesinde sakinlerin yüzde 40'ından daha azının aşılandığını gösteren verileri de sundu. Son birkaç ayın verileri, ABD'de COVID-19'dan ölen insanların yüzde 99,5'inin aşısız olduğunu gösteriyor. Walensky, "Yani ölümler basit, güvenli bir atışla önlenebilirdi" diye ekledi.

Gerçekten de veriler, tam bir COVID-19 aşısı dozunun Delta enfeksiyonundan kaynaklanan ciddi hastalıkları önlemede hala etkili olduğunu göstermektedir. New England Journal of Medicine'de dün yayınlanan bir araştırma, hem Moderna hem de Pfizer-BioNTech mRNA aşılarının, önceki varyantlarda olduğu kadar iyi olmasa da, Delta'ya karşı koruma sağlayacağını gösterdi.

Ayrı bir çalışma, Delta'nın neden olduğu semptomatik hastalığa karşı iki doz AstraZeneca veya Pfizer aşısının sırasıyla yüzde 60 ve yüzde 88 etkili olacağını tahmin ediyor. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Anthony Fauci'ye göre, Johnson ve Johnson'ın tek atış aşısının Delta varyantına karşı etkili olduğuna dair doğrudan ve dolaylı kanıtlar var.

Bununla birlikte, Nature dergisinde dün yayınlanan başka bir çalışmanın yazarlarına göre, tek bir doz mRNA aşısı veya önceki bir doğal enfeksiyon, Delta varyantını zar zor inhibe etti.

Delta'ya karşı azalan etkinlikten endişe duyan Pfizer, önümüzdeki ay içinde aşısının takviye dozu için FDA'dan izin istemeyi planlıyor. Pfizer ve BioNTech ayrıca Perşembe günü, özellikle Delta varyantını hedef alacak COVID-19 aşılarının güncellenmiş bir versiyonunu geliştirdiklerini duyurdular. Şirketler, klinik denemelere Ağustos ayında başlamayı planlıyor.

“Makul olarak varılabilecek tek sonuç… lütfen aşı olun. Fauci Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, sizi Delta varyantının yükselişine karşı koruyacak” dedi.

Delta varyantı neden bu kadar korkutucu?

Serbest dolaşan virüsler, özellikle de RNA molekülünü kullanarak genetik talimatlarını kodlayan koronavirüsler ve grip virüsleri, insan konak hücrelerinde çoğalırken ortaya çıkan kopyalama hataları nedeniyle sık ve rastgele mutasyona uğrar. Bazı mutasyonlar, virüsün antikorlardan kaçmasını sağlar; bazıları hücreyi enfekte etme yeteneğini geliştirir; diğerleri ise hiçbir fayda sağlamadıkları veya hatta onu zayıflatabilecekleri için fark edilmezler.

Delta'nın başarısının anahtarı, varyantın SARS-CoV-2'yi kaplayan ve virüse kendine özgü taç benzeri görünümünü veren spike proteininde biriktirdiği mutasyonların toplanmasıdır. Almanya'daki Leibniz Primat Araştırma Enstitüsü'nde bulaşıcı hastalık biyoloğu olan Markus Hoffmann, bu mutasyonların başak noktasını değiştirdiğini ve sonuç olarak mevcut antikorların bir kısmının bu kadar sıkı veya sık bağlanmayabileceğini açıklıyor. Bamlanivimab gibi bazı sentetik antikor tedavileri Delta varyantını nötralize edemedi; ancak Etesivimab, Casirivimab ve Imdevimab gibi diğerleri hala etkiliydi.

Delta varyantı, spike protein üzerinde, ACE2 reseptörü p ile nasıl etkileşime girdiğini değiştiren mutasyonlara sahiptir.

akciğer ve diğer insan hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve hücreyi istila eden portal olan rotein. Emory Aşı Merkezi'nde bir immünolog olan Mehul Suthar, bazı California varyantlarında da bulunan spike proteininin 452 konumundaki mutasyonun, virüsü daha bulaşıcı hale getirdiğini ve popülasyona yayılmasına yardımcı olduğunu açıklıyor.

Bir Mutasyon bir virüse uygunluk veya üreme avantajı sağlıyorsa, bu mutasyon dünya çapında bağımsız olarak gelişme eğilimindedir. Delta, yakından ilişkili varyantları ve son derece bulaşıcı Alfa varyantının tümü, SARS-CoV-2'nin konak hücreyi istila etmesini kolaylaştıran evrimsel bir oyun değiştirici olduğu düşünülen spike proteinin 681 pozisyonunda bir mutasyon taşır. Bu mutasyon, dünyadaki COVID-19 virüslerinde hızla yaygınlaşıyor.

Bu mutasyonlara ek olarak, hakem tarafından gözden geçirilmeyen yakın tarihli bir çalışma, Delta'nın sivri ucunda virüsün zayıf nötralize edici antikorlardan kaçmasını sağlayan 478. pozisyonda bir varyasyon göstermektedir. Bu mutasyon, 2021'in başından beri ABD, Meksika ve Avrupa'daki SARS-CoV-2 varyantlarında da giderek yaygınlaştı.

Cambridge Üniversitesi'nde klinik mikrobiyoloji profesörü olan Ravindra Gupta, "Bu mutasyonların tümüne sahip olduğunuzda, (virüsün) enfektivitesinde bir fark görmeye başlıyorsunuz" diyor ve yayınlanmamış bir çalışmada bu varyantların nasıl olabileceğini gösterdi. hastalığa neden olma potansiyeli daha yüksektir.

Bu süper yayıcıya karşı daha az etkili olan aşılar

Hindistan ve Birleşik Krallık'tan gelen veriler, Delta'nın dört ila altı hafta içinde bu ülkelerde baskın değişken olarak ortaya çıktığını gösteriyor. Bu, Delta'nın önceki varyantlardan daha bulaşıcı ve bulaşıcı olduğunu gösterir. Daha ciddi hastalıklara da neden olabileceğine dair yeni kanıtlar var. Örneğin, İskoçya'da, orijinal SARS-CoV-2'den daha ciddi hastalığa neden olan Alpha varyantından yaklaşık iki kat daha fazla hastaneye yatışa neden oldu.

Londra Queen Mary Üniversitesi'nde klinik epidemiyolog Deepti Gurdasani, “Yüksek bulaşıcılık, yüksek şiddet ve aşılardan kaçış kombinasyonu, Delta'yı çok, çok tehlikeli bir varyant haline getiriyor” diyor. Delta bir ülkeye girdiğinde hızla yayılacaktır. "Sınırlaması oldukça zor olacak ve büyük olasılıkla birkaç hafta içinde baskın değişken haline gelecek. Küresel salgının gidişatını değiştirebilir.”

Aşılar, Alfa ve Beta varyantlarının neden olduğu ağır hastalık ve hastaneye yatışlara karşı hala etkili olsa da, Delta'ya karşı daha az koruma sağlarlar. Bir veya iki doz Pfizer aşısı ile aşılanan kişiler, Alfa ve Beta'ya karşı oluşturulan seviyelere kıyasla Delta varyantını nötralize edebilen daha düşük antikor seviyeleri üretti. Birleşik Krallık'ta, acil bakıma ihtiyacı olan tüm doğrulanmış Delta varyantlı hastaların yüzde 31'i en az bir aşı dozu almıştı.

Benzer şekilde, incelenmekte olan bir çalışma, her iki dozdan sonra, Pfizer aşısının Delta varyantının neden olduğu semptomatik hastalığa karşı yüzde 88, Alfa varyantına karşı yüzde 93'lük bir etkinlik gösterdiğini ortaya koydu. İki doz AstraZeneca aşısı Alpha'ya karşı yüzde 66, Delta'ya karşı sadece yüzde 60 etkiliydi. Ancak, iki aşıdan birinin yalnızca tek dozu ile, Delta'ya karşı yüzde 33'e kıyasla, Alfa varyantına karşı aşı etkinliği yalnızca yüzde 51 idi. Bu etkinlik, FDA'nın güvenli COVID-19 aşıları tasarlamak için belirlediği yüzde 50 etkinlik eşiğinin altına düşüyor; aşı olan kişilerin en az yarısının COVID-19 semptomlarına yakalanmasını önlemesi gereken bir aşı.

Hâlâ akran incelemesini bekleyen diğer çalışmalarda, araştırmacılar, Hindistan'da tam aşılamadan sonra ortaya çıkan çığır açan enfeksiyonların çoğundan Delta'nın sorumlu olduğunu ve bu tür vakaların tam olarak aşılanmış sağlık çalışanları arasında bir kümelenmesine yol açtığını bildirmektedir.

Dünya çapında kullanıma sunulan birçok aşı adayı vardır ve üzerinde anlaşmaya varılmış uluslararası etkinlik standartları olmadığından, her aşı yeni varyantlara karşı değişen derecelerde koruma sağlayabilir. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden doktor ve virolog Benjamin Pinsky, "Dünyanın diğer bölgelerinde daha yaygın olarak bulunan bazı aşıların performansı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var" diyor. “Bence insanların aşı olduklarından emin olmaları gerekiyor. Ve tamamen aşılanana kadar halk sağlığı müdahalesine devam etmek çok önemli” diyor.

Tek başına bir aşı, yalnızca sürü bağışıklığını artırarak bulaşıcı bir hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Bu noktaya kadar, sosyal mesafe ve maskeleme gibi önleyici tedbirler, virüsün yayılmasını engellemek için kanıtlanmış stratejilerdir.

ABD nüfusunun sadece yüzde 44'ü tamamen aşılanmışken, insanların çoğu hala savunmasız durumda. Halk sağlığı kısıtlamalarını gevşetmek ve erken zafer ilan etmek, Delta varyantının özellikle sonbaharda dalgalanması için bir fırsat sağlayabilir.

Topol, virüsün mevsimsel eğilimleri henüz netlik kazanmasa da, insanların yetersiz havalandırma ve düşük nemli kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirdiklerinde virüsün daha hızlı yayıldığını biliyoruz.

Birleşik Krallık'ta olup bitenler dünyanın birçok yerinde olabilir. Japonya'daki Tokyo Üniversitesi'nden virolog Kei Sato, "Aşıdan sonra sosyal mesafeyi korumalıyız, çünkü her zaman yeni enfeksiyon olasılıkları olacaktır, çünkü aşılar Delta ve diğer ortaya çıkan varyantların iletimi üzerindeki mutasyonlara karşı hala kusurlu olabilir" diyor.

Suthar uyarıyor. "Bu gibi varyantlar, özellikle aşılanmamış bireylerde ne kadar çok yayılırsa, bu virüsler o kadar çok mutasyona uğrar ve sonunda daha verimli antikor kaçışına izin veren mutasyonları yakalar. Bu, teorik olarak mevcut aşıları bu varyantlara karşı daha az etkili hale getirebilir.”

Gupta, Delta'yı ciddiye almazsak, "ABD'de yeni bir dalga daha olacak. Topol, bu değişkeni görmezden gelirsek, "korunmasız bölgelerdeki vakalarda önemli bir artış olacağını, daha fazla hastaneye kaldırılacağını ve buradaki pandemi daha uzun süreceğini" kabul ediyor.

9 Temmuz 2021'de Yayınlandı.
 
Son düzenleme:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.040
2.596
Bursa
Aşı karşıtlarının çok sığındıkları gerekçelerinden birisi de; aşı olsan da olmasan da bulaşı oluyor dolayısıyla aşı virüsün mutasyona uğramasına engel değil şeklinde,
Bu yazıda bunun öyle olmadığına dair önemli bir ayrıntı var, virüs aşılanmamış bireyler arasında ne kadar yayılırsa o kadar mutasyona uğruyor, aşılı bireylerde geçiş olsa da mutasyona uğramıyor fark orada.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
23 Mart 2021
876
2.392
İstanbul
Ben sanırım bir aşı karşıtı birisiyim. Ve inanın sizin düşündüğünüz gibi düşünmüyoruz. Biz de bu salgının bitmesini istiyoruz. Ama özellikle Türkiye de çok güvenilir bulmuyorum.
Şöyle ki ; aşı olsam da bulaşacak olmasam da bulaşacak diye düşünmüyorum. İnanın biz sizden çok daha çaresiz durumdayız. Bir yandan Corona bir yandan aşının zararları ve henüz dünyada güvenilirliği kanıtlanmadı.
Ne yapacağımızı gerçekten bilmiyoruz. Tıpkı korona olanların sıtma ilacı içip öldükleri gibi ilerleyen dönemlerde ne tarz şeyler yaşanacak doğacak çocuklarda ne tarz sıkıntı olacak bilemiyoruz.
Genel olarak kimyasal her tür ilaç kullanacağım zaman prospektüsüne bakarım peki siz öyle yapmaz mısınız ? Yan etkileri okuyup herhangi bir durumda o i,lacı hemen kesmez misiniz ? Kimyasal ilaçların hepsi bir yanı tamir ederken bir yanı muhakkak bozar. Aşı da size ayn etkileri okutuyorlar mı ? Yok aksine başıma ne gelirse gelsin sorumlu tek benim diye imza almaları en başta zaten şüphe uyandırıcı.
NEden tek sorumlu ben olayım ? Bence aşı firması birinci sorumlu sonra ikinci sorumlu hükümet..
Hastane hemşir ve ben sorumlu değilim . Ki zaten hastane de sorumluluğu kabul etmiyor.
İşte aşı karşıtları bu nedenle zor durumda. Sizden daha zor durumda. Bir yandan corona var ve bir yandan da belki de aşıdan ölecek. Coronadan değil. Bunun garantisi yok ve dünya bunun başka çaresini bulmak zorunda. :(

Bu arada @Candan . Yaşadığınız yerde size aşı yapılırken size kağıt imzalatıldı mı?
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
514
1
2.037
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Bir yandan Corona bir yandan aşının zararları ve henüz dünyada güvenilirliği kanıtlanmadı.
İşte sorun burada, çünkü ne aşı zararlı ne de dünyada güvenilirliği ile ilgili bir şüphe var.

Bunlar tamamen aşı karşıtlarının kara propagandası. Aşının zararlı olmadığına dair binlerce bilimsel araştırma var, güvenilir olduğuna dair de. Ama nedense hep aşı karşıtı örgütlerin sesi duyuluyor, sanki ortada ciddi bir aşı sorunu varmış gibi hava estiriliyor.

Forumda defalarca kez yazıldı çizildi, bilimsel makale paylaşıldı, virologların, enfeksiyon uzmanlarının söyledikleri aktarıldı, bunların hiçbiri senin için anlam ifade etmiyor mu? Ya da şöyle diyeyim, BÜTÜN bilim dünyasının sözü senin için güvenilir değil de, üç beş Twitter hesabı veya Youtube fenomeninin sözü mü daha güvenilir?

Ne olur bilime kulak ver. Atatürk "hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir" derken kastettiği tam da böyle bir şey. 1800'lü yıllarda su çiçeği aşısına karşı söylenenlerle bugün Covid aşılarına karşı söylenenler arasında bir kelime bile fark yok. Ama ne oldu? Su çiçeği yeryüzünden silindi, aşı karşıtları haksız çıktı.

1970'lerde Difteri, Boğmaca ve Tetanos karma aşısı için ABD'de söylenenler ile bugün Covid aşısı için söylenenler de kelimesi kelimesine aynı. Sonuç? Bu aşıların ne kadar faydalı olduğu defalarca kez ortaya çıktı, tıpkı su çiçeğinde olduğu gibi milyonlarca kişinin hayatı kurtuldu.

1998 yılında İngiltere'de şarlatan bir doktor, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılarının otizme neden olduğunu iddia etti. İddiaları herhangi bir temele dayanmamasına rağmen, soru işareti kalmaması için Lancet gibi bir bilim dergisi bu çalışmayı yayınladı. Daha sonra ortaya çıktı ki, bu doktor çocuklarının kızamık aşısı yüzünden zarar gördüğünü iddia eden bir ailenin tuttuğu avukatlık firmasından, böyle sonuçlar yayınlaması için para almış. Yani, aşıların otizme yol açtığı iddiası da koca bir yalan çıktı ve bu aşılar günümüzde milyonlarca çocuğun hayatını kurtarmaya devam ediyor.

Kaynak: https://www.historyofvaccines.org/content/articles/history-anti-vaccination-movements

Sonuç olarak, 15 yıllık hukukumuza dayanarak ne olur kendine ve sevdiklerine bu kötülüğü yapma diye rahatça konuşabilirim. Beni yanlış anlamayacağını, malum din tartışmalarındaki gibi bir tavırla söylemediğimi biliyorsun. Daha önce aşı konusunda söylediklerimi kişisel algılayıp forumdan gidenler de oldu. Aslında evet kişisel, ama bu haklı çıkma çabası değil, sevdiklerimi koruma çabası. Bunun için de safsataya karşı çıkmak gerekiyorsa çıkarım. Daha fazlasını bizim ailenin aşı karşıtı olan teyzeme de yapıyorum (görsen kadına bu kadar yüklenme dersin :D ).

Bugün aşı için söylenen her şey geçmişte diğer aşılar için de söylendi ve hepsi boşa çıktı. Bu yalanlar yüzünden onca insan öldü. Sen ve sevdiklerin de o boş yere ölen insanlardan olma. Aşı karşıtlığını yayan küresel terörizme değil, bilime güven.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
23 Mart 2021
876
2.392
İstanbul
Severim pek çok seni gri efendi :) İnan ben de güvenecek dal arıyorum. Köpek ısırdı koşa koşa gittim aşımı oldum bunda da olmak istiyorum ama korkuyorum 🥴
 
Top