• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Deprem Ölçümlerinde Kullanılan Cihaz Nedir?

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
522
1
2.055
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Deprem ölçümlerinde kullanılan cihazın adı sismograftır. Sismograflar, rasathanelerde bulunur ve etki alanlarındaki tüm yer sarsıntılarını kaydeder. Deprem büyüklüğünü ölçen yönteme, Richter Ölçeği denir.

deprem-olcumlerinde-kullanilan-cihaz.jpg

Sismograf Ne Demek?​

Sismograf nedir sorusunun cevabı, Türkçe'de deprem ölçer cihazı şeklindedir. Sismograf neyi ölçer, yeryüzünde meydana gelen bir depremin büyüklüğünü, uzaklığını, merkez üssünü ve süresini ölçer. Türkiye'de, Kandilli Rasathanesi'nde, değişik üniversitelerde ve AFAD'ın merkezlerinde sismograflar bulunmaktadır.

Deprem ölçümlerinde kullanılan cihaz bulmaca sorusu olarak da çıkar. Cevabı, artık bildiğiniz gibi sismograf'tır.

Sismograf Nasıl Çalışır?​

Sismograf, üzerinde ağırlık bulunan bir çubuğa bağlı kalem ile, onun altından kayan silindir şeklinde bir kağıt rulosundan oluşur. Deprem anında, ağırlığa bağlı kalem hareketsiz kalırken, sismografın diğer parçaları hareket eder ve bu salınımın kaydedilmesi ile depremin büyüklüğü ölçülür.

Cihazın diğer adı da Sismometre'dir. Sismometre, yer hareketlerinin devamlı kayıt edilmesini sağlayan bir sismik kayıt cihazıdır. Depremin büyüklüğü, süresi, merkezi ve ne zaman gerçekleştiği kayıt edilerek merkezlere bildirilmektedir. Aygıt titreşimleri ve sismik dalgalar öze kağıtlara geçirilmektedir. Kullanışlı ve basit çalışma özelliği ile depremin büyüklüğünün kolay bir şekilde ölçülmesini sağlamaktadır. Ülkemizde, deprem ölçümü ile ilgili olarak Kandilli Rasathanesi ve AFAD görev yapmaktadır.
 
Son düzenleme:
Top