• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Din Mutlaka Gerekli mi?

Hannibal

Azimli üye
Deneyimli Üye
29 Temmuz 2021
117
0
Din mutlaka gerekli midir? İnançların farklılığı bir tarafa, insan din olmadan da " insan " olamaz mı? Genel anlamda din " yol " anlamına gelmektedir.İnsanı insan yapan değerler din ile mi elde edilir?

Kendi düşünceme göre, insanın insan olabilmesi için ille de bir dine gerek yoktur.Hatta insanlık tarihi boyunca incelediğimizde ki buna günümüz de dahildir, insanlık dinlerden de çok çekmiştir.Bir çok insan dinler yüzünden, dinlerin etkilediği topluluk veya toplumlar yüzünden büyük acılar çekmiştir...Günümüzde de pek farklı değil.

Sonuçta varlığı veya yokluğu " bilinemeyen " bir tanrı/yaratıcının iletmiş olduğu varsayılanlara göre insanlık kendine yol çizmeye çalışmış olup, o yollarda çok insan yitip gitmiştir.Oysa ki varlığı-yokluğu tartışılagelen bir kavramdır zaten yaratıcı kavramı...

Diğer taraftan da dinlerin hepsi, kendi inançlarının en iyi olduğunu savunur.Bir taraftan bu da bir sorun yumağıdır ki bazen de çatışmalar bu yüzden çıkmaktadır.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Dindar olduklarını iddia eden bazı çevreler dini inanç olmadan iyi insan olunamayacağını savunur ancak ben de seninle aynı fikirdeyim Hannibal, iyilik ya da kötülük insanın içinde olan bir şeydir, bir insan ne inanmıyor diye kötü , ne de inanıyor diye iyi olur.
Bakınız Arap aleminin haline, din işe yarasaydı bugün dünyanın en ileri en mutlu toplumları Ortadoğu coğrafyasında olurdu, misal Aziz Nesin; ateist olduğunu söylediği halde Nesin vakfını kurmuştur, inançlı olduğunu söyleyenler de Kuran kurslarında yatılı vakıflarda çocuklara tecavüz ederler, tabi bunlar bir genelleme değil.
 

Hannibal

Azimli üye
Deneyimli Üye
29 Temmuz 2021
117
0
Sonuçta iyi veya kötü olma insan doğasında, olabilen, çevre etkisi ile eğitim ile edinilebilecek davranışlardır...Bazen de psikolojik sorunlar nedeniyle de değişiklikler gösterebilmektedir...

Dinlerle doğru insan olan var mıdır, eee vardır mutlaka...Sonuçta onlar da bir yol gösteriyor...Ama ille de gerekli midir, işte orası tartışılır...
 

Rick

Azimli üye
Deneyimli Üye
29 Temmuz 2021
247
0
Dinin ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.Dinlerin olmadığını düşündüğümüzde, en azından dini inançlardan dolayı oluşan ayrımcılık veya kavgalar ortadan kalkacaktır.OECD nin üst seviyesindeki bir çok ülkenin toplumu pagan kültüründen gelmiş olup, şu an çoğu " ateist " tir...İnsani değerlere sahip olmak için de inanca ihtiyaç duymamaktadırlar...

Dini " işimize geldiği gibi eğip bükmek " ise apayrı bir konu...Acabalarla dolu bir konu....
 

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
4 Nisan 2021
158
366
Bir üst klasör
Önceki mesajıma biraz ekleme yapayım. Din, bireylere gönderilmiş bir rehber, toplumsal gelenekleri veya hukuk normlarını düzenlemek için değil. İnsan kendisini düzeltebilirse, bu ikisi zaten düzgün işleyecektir. Dini politik ve hukuki tartışmalara alet etmek, en başta inancın kendisini zedeleyen, zarar veren bir davranış.

Din insana, düzgün davranmasını, hak yememesini, kötülük yapmamasını öğütler. Bunları kavrayabilmek için dine ihtiyacımız olmayabilir, ama insanların büyük çoğunluğu için, bir motivasyon aracı gerekli. Öte yandan, burada bir çelişki ortaya çıkıyor diyebilirsiniz. Mesela iyi ve kötü arasındaki farkı anlayabilmek için dine ihtiyacı olan biri, pekala din bezirganları tarafından manipüle edilebilir. Bunu önlemek de, biraz toplumun geri kalanına, hatta yasa yapıcıya düşüyor. Uzun bir tartışma çıkabilir buradan. :)
 

Hannibal

Azimli üye
Deneyimli Üye
29 Temmuz 2021
117
0
Din bireylere gönderilmiş bir rehber demekten ziyade, din bireyler için bir rehber demeyi tercih ediyorum.Çünkü dinin gönderilip gönderilmediğini bilemiyoruz, bunu kimse de bilmiyor, sadece iddia edilen bir durumdur bu.Kaldı ki din zaten metafizik bir konudur.Yani kişi sadece inanır, o kadar, doğru veya yanlışlığı da burada önemini yitirir.

Ayrıca dinlerin hepsi, öyle veya böyle toplumsal yaşayışlara müdahil olur.Ama inançları gereği insanlar o toplumu şekillendirmeye çalışır, ama devlet olarak bunu yapar, ama belli küçük guruplar halinde bunu yaparlar, dinlerin bunu emredip emretmemesinin de pek bir önemi kalmaz bu noktada.Bilinçli ve din konusunu aşmış toplumlar, bu söylediğimin dışındadır tabii ki.O toplumları, dini söylemlerle, dini yazı veya emirlerle etkileyemezsiniz.

Toplum veya bireylerin dine ihtiyacı mı var, yoksa din ile meşgul olmaları mı istenir.Burası da koca bir muammadır.Yani bir nevi dine inanmaya zorlanır mı toplum.Genellikle ve özellikle bizim gibi toplumlarda, küçücük yaşlarda, daha A yı B yi bilmeyen çocuk, din ve yaratıcı kavramının içine itilir.Dolayısıyla küçücük yaşlarda başlanan beyin yıkama da ileriki yaşlarda mutlaka " ihtiyaçmış " gibi etkisini gösterecektir.İnançtan çıktığında veya terkedildiğinde, ritüeller yapılmadığında, kendilerinin sanki günahkarmış gibi, suçluymuş gibi algılamalarını sağlayacak, bu da bireylerin boşluğa düştükleri hissine kapılmalarını ortaya çıkartacaktır.İşte bu noktada din bir ihtiyaç haline gelmiştir artık.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Din insanlara birşeyler öğütler de, bu öğütler geldiği söylenilen yerden mi geliyor yoksa sadece insanların varlıklarından duydukları boşluğu doldurmak için birşeylere inanma ihtiyacından mı kaynaklanıyor!
Bence 2. şık., çünkü insan yer yüzünde var olduğundan beri varlığını sorgulamış bulamayınca inancı yaratmış, bunun en önemli kanıtı dinlerin olmadığı en ilkel çağlarda en ilkel insan formlarının bile bir tanrı inancı geliştirmiş olması.
İnsan düşünmeye başladığı andan beridir dinler olmadan da Tanrı'yı düşünmüş.
 
Son düzenleme:

Silver

Üye
Üye
14 Nisan 2021
24
80
Benim düşüncem; İnsanların bilinç düzeyi belli bir sevide olamaması durumunda, bir inanca veya kurallara ihtiyaç duyabilir. Çünkü düşüncesel veya sosyal yaşam kurallarına uyum sağlamak için bir yardımcıya ihtiyaç duyabilirler. Fakat insanların, insani vasıflarını geliştirdiği taktirde iyi insan olmak için bir dine ihtiyacı kalmayabilir. bilinçsel gelişimini tamamlamamış koyu bir dindar'dan azılı bir katil veya sapık çıkabildiği gibi, gelişimini tamamlamış inançsız bir bilinç ise tüm insanların yararına işler yapabilir. Bunun sebebi din değildir.
 
Top