• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Diplomasi Nedir?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Diplomasi ne demek diye sorulunca çoğumuzun aklında dış politika gelmektedir. Ancak yine de Diplomasi demek tamamen dış politika demek değildir. Dış politika konusunda aracı olan fayda sağlanan bir yaklaşımdır. Uluslararası anlaşma ve görüşmelerde oldukça önemli yer tutan diplomasi hakkında merak ettiklerinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

diplomasi-nedir.jpg

Diplomasi Tarihi​

Diplomasi nedir tarih boyunca üzerine tartışılmış, değişik yöntemler geliştirilmiştir. Dış politikada ortaya çıkan sorunların ve konuların barışçıl bir yaklaşımla masaya yatırılması ve çözüme kavuşturulması için görev yapan ve sorumluluk alan kişiler ise diplomat olarak adlandırılır. Tarihin ilk yazılı olan diplomasi örneği ise Kadeş Anlaşması olarak bilinir ve Hititler ile Mısırlılar arasında yapılmıştır. Devamında ise Antik Yunan devletleri tarafından yapılan anlaşmalar da ilk diplomasi örneklerinden olarak göze çarpar. Toplumsal örgütlenmeler diplomasinin ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır.

Birleşmiş Milletler tarafından belirtilen bilgilere göre dünyada bulunan bağımsız ülke sayısı 195'tir. Bütün ülkelerin barış içinde ve huzurlu şekilde yaşayabilmeleri için de diplomasi gereklidir. Barışı sürekli kılmak zor bir durum olsa da ortak noktalarda buluşmak ve iş birliği yapılması mecburidir. Bu da diplomasinin önemini bizlere gösterir. Diplomasinin dilimizdeki tam açıklaması ise “Uluslararası ilişkileri düzenleyen antlaşmalar bütünü'' şeklindedir. Diplomasi her zaman çatışma ve savaştan önce anlaşma ve uzlaşmaya zemin sağlar ve bu bağlamda güçlü olan ülkelerin sorunlarını daha hızlı ve doğru şekilde çözdüğü de tartışmasızdır.

Diplomasi Türleri​

Mevcut sorun neyse o noktada çözüm üretmeye çalışan diplomasi türleri de çeşitlidir. Her alanda uygulanması gereken yöntem farklı olmaktadır. Bunlar; ikili diplomasi, kamu diplomasisi, sivil diplomasi, çok taraflı diplomasi, zirve diplomasisi ve arabuluculuk diplomasisi olarak sayılabilir. Daha da detaya indiğimizde ise diplomasi türleri yine çeşitlere ayrılabilir.

Günümüz ihtiyaçları değiştikçe ve arttıkça diplomasi bilimi de zamanla değişerek çağa ayak uydurmak durumunda kalır. Bunlara örnek de; kültürel diplomasi, insani diplomasi, çevre diplomasisi, enerji diplomasisi, dijital diplomasi olarak verilebilir. Özetle, diplomasi nedir kısaca söylersek, ulusların arasındaki sorunların barışçıl yollarla çözümü için yapılan çalışmalardır.

Açık Diplomasi Nedir?​

Gizli diplomasiye karşı bir tepki olarak oluşmuş diplomasi anlayışıdır. Açık diplomaside alınan kararlar, görüşmeler, sorumluluk ve haklar kamuoyuna açıkça sunulmalı ve denetime açık gerçekleşmelidir. ABD Başkanı W. Wilson gizli diplomasiye karşı büyük bir tepki vermiştir.

Açık diplomasinin temel amacı, devletlerin gizlice aralarında bir takım anlaşmalar sürdürerek bir başka devletin aleyhine hazırlıklar yapmalarının önüne geçmektir. Açık diplomasi şeffaf ve daha göz önünde yürütüleceği için çok daha güvenli bir yoldur. Gizli diplomaside ise beklenmedik sorunlar veya büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Gizli Diplomasi Nedir?​

17. ve 19. yüzyıllarında Avrupa, diplomasi konusunda tamamen gizlilikten yanaydı. Avrupalı Monarkların bazen kendileri bazen de özel temsilcileri diplomasi faaliyetlerini sürdürebilirdi. Ama tüm olup bitenler halka kapalı şekilde sürdürülerek devam ederdi. Hatta devlet ile ilgili çok önemli karar ya da değişiklikler halk tarafından çok daha sonra duyulmaya başlanırdı.

Gizli diplomasi, günümüzde arka kapı diplomasisi olarak da anılmaktadır.

Diplomat Ne Demektir?​

Devletler, diplomasiyi başka ülkelerde yürütmeleri adına diplomatlar görevlendirir. Yani ülkesini dünyanın farklı yerlerinde temsil eden ve söz hakkı bulunan kişilere diplomat denir. Fransızcadan dilimize geçmiş olan diplomat, diplomatik temsilci demektir. Dış işleri himayesinde çalışan diplomatlar gerekli durumlarda dış ülkeler ile ilgili mesele ve sorunları çözmek ve anlaşma sağlamak adına çalışmalar sürdürür.

Yurt dışlarında bulunan konsolosluklar ve büyükelçilikler de diplomasinin temsili niteliğindedir ve en üst kademe ise büyükelçilerdir. Elçilikler ülkelerini, farklı ülkelerde en iyi şekilde temsil etme konusunda görevlidir. Hem bulundukları ülkede yaşayan kendi vatandaşlarının ihtiyaç ve sorunlarını çözmede hem de ülkelerini bulundukları yerde başarılı şekilde tanıtma konusunda çalışırlar. Gerek kültürel, gerek iş, askeri, politika ya da ticari meselelerde ülkelerini temsil etmek durumundadırlar.

Nasıl Diplomat Olunur?​

Bir kişinin diplomat olabilmesi için birçok özelliğe sahip olması gerekir. Bu kişiler öncelikle zeki, pratik çözüm konusunda başarılı, yetenekli, ileri görüşlü, açık sözlü ve güvenilir, saygılı ve samimi, kuvvetli iletişime sahip ve sorunları görerek objektif şekilde değerlendirebilen özelliklere sahip olmalıdır.

Diplomat olabilmek için bu bölümlerden birinden mezun olmak gereklidir: Siyasal Bilgiler, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, İşletme, Hukuk, Ekonomi, İktisat, Maliye. Ayrıca en az bir yabancı dil şartı vardır. KPSS sınavından da yeterli puanın alınması gereklidir. Bu sınavın puan türü ise Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenir.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
1
2.058
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Diplomasi demişken, Carl von Clausewitz'i anmadan olmaz. Şöyle diyor ünlü asker ve stratejist:

"Savaş, politikanın farklı araçlarla devamıdır."

Diplomasi de, savaşın ne kadar geciktirilebileceğini belirleme sanatı olmuş uzunca bir süre.
 
Top