• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Diyojen Sendromu

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Diyojen Sendromu Nedir?

Diyojen sendromu kişinin çöp ve gereksiz eşya biriktirmesine verilen isimdir. Sendrom, ismini kinik felsefenin öncüsü ünlü filozof Diyojen’den almıştır. Diyojen, toplumdan kendisini soyutlayarak yaşamayı seçen, kurallara ve düzene aykırı bir filozoftur. Diyojen sendromunu yaşayan insanlar da adını aldığı filozof gibi bir yaşam sürmektedir. Dış görünüşlerine önem vermedikleri, insan ilişkilerinden uzak bir hayatı seçerler. Bu bir tür davranış bozukluğu olarak da görülebilir. Genellikle sosyo-kültürel olarak iyi bir seviyede olan bu kişiler, önce çevresiyle iletişimi koparır ardından ise kendisine bakım yapmayı bırakarak, çöp toplamaya başlar. Bu süreç oldukça yavaş ilerlemektedir.


Genellikle yaş aralığına bakıldığında 65 yaş üstü kişilerde yani yaşlılarda görülür. Nedenleri arasında ise, yaşlıların yalnız kalma korkuları, unutkanlık, erken yaşlarda yaşanan stresin cevap vermesi ve beyindeki bazı bozukluklar sayılabilir. Ünlü bir doktor, diyojen sendromu yaşayan insanlar için, “Sokaklarda başıboş bir şekilde dolaşıp çöpleri karıştırırlar. Kendilerince anlamı olan bazı malzemeleri alıp evlerine götürürler. Ev içinde tam bir sefalet görüntüsü mevcuttur. Ağır bir koku hakimdir. Gıda artıkları arasında hayvan leşleri bile olabilir.” demiştir.
Biraz Asosyal Yapıdadırlar


Bu hastaların genellikle sosyokültürel seviyesi yüksektir ve bu davranışları çok yavaş edinirler. İlk olarak etraflarıyla temaslarını kesen bireyler sonrasında sosyal duygularda çöküş yaşarlar. Genelde yalnız yaşarlar ve yardım kabul etmezler. Diyojen gibi tek istekleri “Gölge etme başka ihsan istemez.” olan hastalar toplum tarafından da çok umursanmazlar. Bu sendrom, beynin idari işlevlerden sorumlu olan frontal lobunda meydana gelen bozulmalar sonucu oluşur. Buna karşın her frontal lob bozunumunda bu belirtilerin ortaya çıkmaması henüz açıklanabilmiş değildir. Sendromun kişilik yapısıyla birlikte ortaya çıkan bir nöropsikiyatrik bir hastalık olması muhtemeldir. Diyojen sendromu yaşayan hastalar toplumdan dışlanmamalı, uygun medikal tedaviye yönlendirilmelidir.

Peki Diyojen Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Diyojen sendromu, tedavisi oldukça zor hastalıklar arasında yer alır çünkü birey hastalığa direnir. Bu tip hastalarda çözüm, bir süreliğine klinikte yatmaktır. Direnç göstermeyen hastalar ise terapiye yönlendirilir ve terapi bazı hastalarda ilaçla desteklenir.
Kaynak
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Bu, evini çöp ile dolduranların haberini arada sırada okurdum da, rahatsızlığın adının, ünlü Filozof Diyojen'den gelen 'Diyojen sendromu' olduğunu bilmiyordum.
Başka bir kaynakta da, Diyojen'in kendini insanlardan soyutlayıp, bir müddet, büyük bir fıçının içerisinde yaşadığını okumuştum.
 

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
329
1.008
Görseldeki hükümdar da Büyük İskender. Rivayet odur ki, İskender sefere çıkarken -ya da seferden dönerken- Sinop'a uğrayıp -Evet, Diyojen'in Sinoplu olduğuna inanılıyor- Diyojen'i ziyaret ediyor ve "Bir isteğin var mı?'' diye soruyor. Ve Diyojen o meşhur cevabını veriyor: ''Gölge etme, başka ihsan istemez.''
 
Top