• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

  Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
403
12
482
İstanbul
Mercer adlı yönetim danışmanlığı firmasının yaptığı çalışmaya göre en pahalı şehirler listesi belirlendi. Yaşam Maliyeti Araştırması açıklandı. İlk sırada yakın zamanda şiddetli protestolar ile gündeme gelen Hong Kong bulunmaktadır. Listenin ikinci sırasında ise Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat bulunmaktadır. Yaşam Maliyeti Araştırması Dünya’da 5 kıta 209 şehirde yapılmış bir çalışmadır. Listenin üçüncü sırasında ise Tokyo bulunmaktadır.

Peki Aşkabat neden pahalı? Araştırmalar yapılırken dikkat edilen unsurlar; konut, ulaşım, gıda kıyafet ve ev eşyaları gibi konulara dikkat edilir. Dilerseniz Türkmenistan’a beraber göz atalım.

dunyanin-en-pahali-sehirleri.jpg

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat​

Enerji fiyatlarının düşüşü ve ithal gıda fiyatlarının artışı ülkeyi zora sokan sebepler arasında gösterilmektedir. Türkmenistan Aşkabat şehri dünyanın en pahalı ikinci şehri olarak görülmektedir.

Doğalgaz zengini olan ülke 1991 yılında halkına suyu, doğalgazı ve elektriği ücretsiz bir şekilde vermekteydi. Haziran 2017 yılında bu ihtiyaçları Türkmenistan ücretli hale getirdi.

Listeye tekrar dönelim. İsviçre’nin başkenti Zürih dördüncü sırada yer almaktadır. Singapur ise beşinci sırada yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda New York dokuzuncu sırada iken şu an listede yükselerek altıncı sıraya çıkmıştır. ABD’nin r diğer şehirleri olan Los Angeles on altıncı sırada, San Francisco ise on yedinci sırada yer almaktadır.

Afrika’nın en pahalı şehri ise Çad’ın başkenti ve en gelişmiş şehri Ndjamena olmuştur.

Listemizde ilk sırayı Hong Kong çekmektedir. Karışıklık yüzünden Hong Kong ekonomisi de payını almıştır.

dunyanin-en-pahali-sehri-askabat.jpg

Geçtiğimiz aylarda yapılan araştırmalar sonucunda uluslararası şirketler Dünyanın en pahalı ülkesi İsviçre olarak göstermişlerdi. Şimdi sizler için hazırladığımız Dünyanın en pahalı 10 şehri listesine göze atalım.

Dünyanın En Pahalı 10 Şehri​

Bu yazımızda sizler için hazırladığımız dünyanın en pahalı şehirleri listesine göz atalım.
 • Hong Kong Şehri
 • Aşkabat Şehri
 • Tokyo Şehri
 • Zürih Şehri
 • Singapur Şehri
 • New York Şehri
 • Şanghay Şehri
 • Bern Şehri
 • Cenevre Şehri
 • Pekin Şehri
 

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
İstanbul da olmalı. Anadolu şehrinde 1 liraya aldığımız şeyi istanbul'da 10 liraya alabiliyoruz. Dünya çapında pahalılık değerimiz İstanbul..
 

Çok Okunan Konular

Top