• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne kadro başvurusu için Diyanet'ten belge istendi

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
327
1.005
1632055892132.jpg

Yaşamın her alanında etkin kılınmak istenen Diyanet’in akademide de yer alması için adım atıldı. Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin öğretim görevlisi kadrosu şartları arasından “Diyanet” çıktı.


Düzce Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bölümleri’nde ders verecek öğretim görevlisi için ilan yayımladı. Tefsir (Kuran okuma ve Kıraat İlmi) Anabilim Dalı için açılan kadronun şartları arasından ise “Diyanet” çıktı. Kadroya başvurmak isteyenlerde “Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hafızlık belgesi ile ‘aşere-i takrib’ veya ‘tashih-i huruf’ belgesi sahibi olmak” şartının aranması dikkat çekti.

Adli yıl açılışı sonrası başlayan tartışmada Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kendisine yönelen tepkilere “üstü kapalı” yanıt vererek “İnanç, sokakta, mahallede, şehirde olmasın, insanın içinde olsun gibi bir anlayış var. İnsanla Allah arasında olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın... Görüyorsunuz ortalığı ayağa kaldırıyorlar” ifadelerini kullanmıştı. Diyanet’in 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda ise “4-6 yaş grubu Kuran kurslarının okulöncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ile toplantı gerçekleştirileceği” belirtilmişti. Diyanet, dün Resmi Gazete’de yayımlanan bir akademik kadro ilanı ile birlikte akademide de “koşul” haline geldi. Düzce Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bölümleri’nde ders verecek öğretim görevlisi için ilan yayımladı. Tefsir (Kuran okuma ve Kıraat İlmi) Anabilim Dalı için açılan kadronun ilk şartı, “İlahiyat/İslami İlimler Fakültesi mezunu ve Tefsir Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisans yapmış olmak” şeklinde belirlendi. Ancak, şartlar arasında Diyanet’ten belge istenmesi de dikkat çekti. Buna göre, kadroya başvurabilmek için “Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hafızlık belgesi ile ‘aşere-i takrib’ veya ‘tashih-i huruf’ belgesi sahibi olmak” gerekiyor. “Aşere-i takrib”, “Kuran’ı 10 kıraat imamının okuyuşu ile okumak”; “tashih-i huruf” ise “Kuran harflerinin, mahreçlerine ve sıfatlarına uygun olarak telaffuz edilmesi” anlamına geliyor. Bu alandaki kurslar ise Diyanet tarafından veriliyor.

Cumhuriyet
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
4-6 yaş grubu uzmanların da dediği gibi soyut düşünemez, dolayısıyla din eğitimi vermek için doğru bir yaş değil, bu din eğitiminde kaliteyi sağlamaz ama Taliban'laşmaya giden yola bir hatta birkaç taş döşer.
Laiklik nasıl anlatılır diye tartışıp duruyoruz, yok şöyle anlatılır, yok böyle anlatılır, laiklik şudur, laiklik budur...
Hepsini bir kenara bırakalım sorun artık laikliğin ne olduğu tartışmasından çıkmıştır bana göre, sorun nasıl bir Türkiye istediğimizle ilgilidir; Taliban Afganistan'ı gibi mi olmak yoksa çağdaş, medeni, özgür, insan haklarına saygılı, adil bir ülkede mi yaşamak istiyoruz?
İnsanlara bunu sormadan Lâikliği anlatamayız.
 

Çok Okunan Konular

Top