• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Elastikiyet Nedir?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
403
12
482
İstanbul
Elastikiyet, sözlük tanımı ile esnek olma durumudur. Esnekliğin dışında günümüzde tıbbi bir terim olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca bir cismin kuvvet etkisi ile uzunluk, oyum ya da biçim açısından değişikliğe uğramasını da ifade etmektedir.

elastikiyet-nedir.jpg

Elastikiyet Kaybı Nedir?​

Elastikiyet tıbbi terim olarak ciltte kendisini göstermektedir. En kısa tanımı ile esneme yeteneği olarak bilinen elastikiyet vücutta yaşlanmaya bağlı olarak değişmeye başlar. Örneğin çocuklarda esneklik son derece fazlayken yaşlandıkça vücudun esneklik oranında önemli kayıplar görülür. Bu kayıpların görülmesinde cildin eski özelliklerini kaybetmesi yatmaktadır. Zamanla cilt sıkılığını ve gücünü kaybettiği için elastikiyet kaybı oluşmaktadır. Cilde esneklik veren kalojen lifleri ve elastin liflerinin gevşemesi sonucunda bu durum ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda da ciltte sarkıntı meydana gelir. Cilt ve kas yapısında yağ dokusunun kaybı da yine elastikiyet kaybının yaşanmasına yol açar.

Elastikiyet kaybı genelde 40 yaşından sonra görülmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde aynı etkiler ile görülmektedir. Fakat herkeste elastikiyet kaybı şiddeti aynı olmamaktadır. Şiddetli elastikiyet kaybının oluşmasında yaşlılığın yanında başka etmenler de etkilidir. Bunlar;
  • Genetik faktörler,
  • Kalitesiz uyku alışkanlığı
  • Stres,
  • Sağlıksız beslenme,
  • Alkol, uyuşturucu ve sigara kullanımı gibi etmenler olmaktadır.

Elastikiyet Özelliği Nedir?​

Elastikiyet özelliği basit tanımı ile esneklik anlamı taşısa da kullanıldığı alana göre farklılık gösterebilmektedir. Bir işlevsel ilişki durumunda bağımsız değişkenlerin sabit olması, bağımsız değişkende meydana gelen yüzde değişimin bağımlı değişkende meydana getirdiği yüzde değişmeyi ölçen, bağımlı değişkendeki oransal değişmenin oranını belirleyen duyarlılık katsayısı olarak da kullanılmaktadır. Bu kullanımı ekonomi için geçerlidir. Bunun yanında sportif, sağlık, inşaat alanında da elastikiyet özelliğinden söz etmek mümkündür. Genelde tüm alanlar için değişim, esneme ve sarkıtma gibi anlamları taşımaktadır.

Çapraz Elastikiyet Nedir?​

Çapraz elastikiyet ekonomi terimi olup söz konusu bir malın fiyatında meydana gelen değişimin başka bir malın talep edilen miktarında yaratmış olduğu değişime denilmektedir. Elastikiyet bir mal fiyatında meydana gelecek her yüzde 1 artış için mala talebi ne kadar düşüreceğini ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. Çapraz elastikiyet ise tamamlayıcı mal ilişkisi olan malın fiyatında olan değişimin ilgili malım talebine etkisine denilmektedir.
 

Çok Okunan Konular

Top