• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

İçerik Yazarı

Dipsiz Forum
Moderatör
29 Temmuz 2021
92
77
İstanbul
dipsizforum.com
Emlak vergisi ödeme, taşınmaz mülk sahibi olanların yapmak zorunda oldukları bir vergi ödemesidir. Taşınmaz mülk ev, arsa, arazi, iş yeri, dükkan gibi mülkleri kapsar. Emlak vergisi her yıl ödenmektedir. Tek seferde de ödenebildiği gibi iki taksitle de ödenmektedir. Genellikle iki taksitle ödemeyi tercih ederler. Emlak vergisi yılın mayıs ve kasım aylarında son güne kadar ödenebilir. Özellikle yılın ilk yarısında ve son yarısında ev sahibi olan vatandaşların akıllarına takılan emlak vergisi ne zaman ödenir sorusunun internette sıkça arandığı görülür.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?​

Emlak vergisi fiyatları her arsa, arazi, dükkan, ev, iş yerinde farklılık gösterir. Emlak vergisi hesaplama işlemi mülkün çeşidine göre oransal olarak hesaplanır. Emlak vergisi gayrimenkul piyasasına göre her yıl farklılık göstermektedir. Mülkün piyasadaki alım-satım değerine göre hesaplanmaktadır. Emlak vergisi emlak çeşidine göre farklı oranlarla hesaplanır. İş yeri gibi binalar için alım-satım değerinin yüzde ikisi, arsalar için piyasa değerinin yüzde üçü kadar vergi alınır.

Konutlar ve araziler için bu oran alım-satım değerinin güncel tutarının yüzde biri kadardır. Emlak vergisi fiyatları arazi, arsa, bina, ev, iş yeri, dükkan gibi mülk çeşitlerine göre farklılık göstermekle kalmayıp aynı zamanda bu mülklerin bulunduğu şehir, semt, cadde hatta kat gibi etmenlerle de doğru orantılı olarak değişmektedir. Büyük şehirlerde emlak vergileri küçük şehirden daha fazla alınmaktadır. Büyük şehirlerde bulunmayan yani köylerde bulunan mülkler için emlak vergisi alınmaz.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?​

Emlak vergisi internet üzerinden ETF havale gibi işlemlerle, e devletten, atmlerden bankalardan veya vergi dairesindeki veznelerden ödenebilmektedir. Emlak vergisi ödeme yolları birden fazladır. Vatandaşlar için birçok kolaylık bulunmaktadır. İnternet kullanamayan vatandaşlar bankalara veya vergi dairesine giderek veznelerden ödeme yapabilmektedirler.

Banka veya veznelere gidecek vakti olmayan vatandaşlar ise internet bankacılığı veya e devlet uygulamasını kullanarak kolaylıkla ödeme yapabilmektedirler. Emlak vergisi borcu olup olmadığını merak eden mülk sahipleri ise vergi dairesinden TC kimlik numaraları ile veya e devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedirler. Emlak vergisi her yılın mayıs ve kasım aylarında iki taksitle ödenir.

Emlak vergisi sorgulama için, E-devlet Vergi Borcu Sorgulama bağlantısını kullanabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Top