• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Emlak Vergisi Nereye Yatırılır?

İçerik Yazarı

Dipsiz Forum
Moderatör
29 Temmuz 2021
91
76
İstanbul
dipsizforum.com
Emlak vergisi, konut, arazi, dükkan gibi taşınmaz mallara sahip olan vatandaşların devlete ödemesi gereken bir vergidir. Her yıl ödenen emlak vergisi iki ayrı taksitle ödenebildiği gibi tek seferde de de ödenebilmektedir. İlk taksiti mart mayıs ayları arasında ödenirken ikinci taksit kasım ayı gibi yıl sonuna doğru ödenir.

Emlak vergisi ne zaman ödenir sorusu kadar emlak vergisi nasıl ödenir sorusu da oldukça merak edilen bir konudur. Emlak vergisi internetten EFT ve havale, bankalardan, atmlerden ve vergi dairesindeki veznelerden ödenebilmektedir. Emlak vergisini yatıran kişiler mutlaka makbuzlarını bir sonraki taksite kadar saklamaları önemlidir. Emlak vergisi ödemesini yatırıp yapılmadığı konusunda tereddüt eden vatandaşlar vergi dairelerine gitmeden, internetten borç sorgulama yaptırılabilir.

Emlak Vergisi Nedir?​

Emlak vergisi ev, arazi, dükkan gibi mülk sahipleri tarafından ödenen bir vergidir. Sadece ev sahiplerinin ödedikleri bir vergidir. Kiracılar ödemez. Emlak vergisi ev, arazi ve dükkan gibi mülklerde farklılık göstermektedir. Her mülkün vergi miktarı eşit olmamakla birlikte yatırılan miktar mülkün bulunduğu şehre hatta caddeye kadar değişiklik gösterir.

Emlak vergisi miktarları evin metrekaresine, bulunduğu şehre, semte hatta bulunduğu kata göre değişiklik göstermektedir. Büyük şehir kapsamı dışında kalan köylerde bulunan arazi ve evlerden emlak vergisi alınmaz. Ancak artık devletin politikasıyla köyler mahalleye dönüştürüldüğü için köydeki ev ve araziler de emlak vergisine dahil edilmektedir. Emlak vergisi ödeme işlemi tüm ev sahiplerinin devlet karşısındaki yükümlülüğüdür.

Kimler Emlak Vergisi Ödemekle Yükümlüdür?​

Evi, iş yeri, dükkanı, arazi sahibi olan herkes bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Yalnız bazı özel durumlardaki kişiler bu vergiden muaftır. Şehit yakınları, engelli vatandaşlar, geliri olmayan kişiler dul ve yetimler bu vergiyi ödemekle yükümlü değillerdir. Bu muafiyet sadece ev sahipleri için geçerlidir. Dükkan veya iş yeri mülkü olanların bu vergiyi ödemesi zorunludur. Emlak vergi iki taksitle ödenir. Mayıs ve kasım ayının son günlerinde eşit miktarlarla ödenir. Emlak vergisi yatırma işlemini gerçekleştirmek için vergi dairesine gitme zorunluluğu yoktur. İnternet üzerinden EFT havale yaparak, e devlet üzerinden veya atmlerden emlak vergileri ödenebilmektedir.
 
Top