• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Emlakçıya Nasıl Güvenilir?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
335
849
31
Emlakçıya Nasıl Güvenilir?

Bir ev, daire veya iş yeri kiralamak, satın almak istediğinizde size en kolay şekilde emlakçılar yardımcı olabilir. Birden fazla yeri görüp, fikir edinmenizi sağlayan emlakçılar; her zaman güvenilir olmayabiliyorlar. Falancanın memnun kalarak önerdiği bir emlakçı, o kişi memnun kaldı diye sizi memnun edemeyebilir. Bu yüzden emlakçıya işi düşen herkesin, ayak bastığı emlakçıyı iyi araştırması gerekir. İyi bir emlakçıyı bulmak sizin bir sıfır önde olmanızı ve kâr sağlamanıza olanak verir.

Şu zamana kadar emlakçıya işi düşmemiş çok az insan vardır. Herhangi bir ihtiyaç amaçlı araştırılan konutların neredeyse tamamı emlakçılara bağlıdır. Ancak geçmiş senelerde yaşanan emlakçı dolandırması insanlarda endişe doğurmuştur. İnsanlar artık tereddüt içinde güvenilir emlakçılar aramaktadır. Her iş alanında olduğu gibi emlak sektöründe de güvenilir insanlara ihtiyaç vardır. Hâlâ emlakçılara nasıl güvenilebileceği tam olarak bilinmemektedir ama kendinizi olumsuz olaylara karşı koruyabileceğiniz bilgiler vardır.

Kendinizi Nasıl Sağlama Almalısınız?

İyi bir emlakçı bulmadan önce almak ya da kiralamak istediğiniz konutun özelliklerinde karar vermeniz gerekmektedir. Örneğin, Eskişehir’de öğrencisiniz ve bir daire kiralamak istediniz. Kiralamak istediğiniz dairenin okuduğunuz üniversiteye konum olarak yakın olmasını ve bunun için Yeni Bağlar Mahallesi’nin uygun olabileceğini düşündünüz. Tek eksiğiniz güvenilir bir emlakçı. Bu konuda yapmanız gereken şey, Yeni Bağlar Mahallesi’nde olan; güvenilir, mahalle sakinleri tarafından sevilen bir emlakçı arayışına girmelisiniz. Bunun için mahalle sakinleriyle konuşabilirsiniz. Size mutlaka yardımcı olacaklardır.

Bir mülk satmak isteyen kişi emlakçıya başvurduğunda, emlakçı tarafından bir sözleşme isteği gelebilir. Bu sözleşmeye imza gerekmektedir. Bu durum emlakçının güvenilir olduğunu, yasal olarak işlerini yürüttüğünü göstermektedir. Eğer imzalanmasını istediği belgeleri imzalarsanız, karşılıklı bir güven oluşturursunuz. Aynı zamanda imzalamadan önce size verilen belgeyi baştan sona okuyun ve anlamadığınız bir durum varsa açıklama isteyin. Eğer sizi tatmin etmeyen bir madde varsa imzalamak zorunda değilsiniz. Bunun yanı sıra, imzaladığınız belgenin bir kopyasını isteme hakkına sahipsiniz.

Hepinizin bildiği üzere, emlakçılık internet üzerine de taşınmış durumdadır. Emlakçılığın internet aracılığı ile yapılması ne kadar güvenilir olmakta bilinmez ama dolandırılan ve aldatılan yüzlerce insan vardır. Bazı emlak sitelerinde kiralık veya satılık olmayan evlerin, dairelerin ya da iş yerlerinin fotoğrafları paylaşılmaktadır. Bu durum, bir heves sevinen kişilerin kandırılmasına sebep olmaktadır. Yirmi senelik bir binayı üç senelik olarak gösterip satmaya çalışan emlak siteleri de mevcut. Metrekare kurnazlığı yapan emlakçıların da sayısı bir hayli fazla. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı, internet üzerinden sürdürülen emlak işlerinden çok rahatsız olduğunu dile getirmiştir. Bildirdiği oranlara göre, internet sitelerinde bulunan birçok emlakçının verdiği ilan bilgilerinin %95’inin yalan olduğunu anlatmaktadır. Bu büyük sorunlar emlakçıların kayıt dışı çalışma yapmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu demek oluyor ki, ülkemizde korsan emlakçılık hâlâ devam etmektedir.

Güvenilir bir emlakçı arıyorsanız şu kriterlere mutlaka dikkat etmelisiniz:​

• İnternet ilanlarından mümkün olduğunca uzak durun.
  • Sertifikasını görmek isteyin.
  • Emlakçının sahip olduğu ve kullandığı büronun yasal olup olmadığı hakkında sorular yöneltin.
  • İmzalamanızı istediği kontrattaki rakamlarla, konuştuğunuz ve anlaştığınız rakamların uyuşup uyuşmadığını mutlaka kontrol edin.
  • Emlakçının emlakçı odasına veya derneğine kayıtlı olmasına dikkat edin. Olası bir problemde gidip şikayet ederseniz, kullandığı büronun kapatılmasının yanı sıra meslekten uzaklaştırılıyor.

Moderatörler tarafından düzenlendi:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Daha önceki dipsiz kuyu zamanında oturduğumuz evde oturmuyoruz artık, biz de taşındık, bu evi almadan yaklaşık 2 yıl önce ev araştırması yapmaya başlamıştım , sürekli güncel satıştaki evleri takip ettim, Bursa'da bir evimiz vardı yeni bir ev alabilmek için önce onu satmamız gerekiyordu, beğendiğim bir ev vardı o evin emlâkçısı şimdi adını vermeyeyim reklâma girer Bursa'nın hatta İstanbul'un da çok ünlü bir emlâk şirketi idi, emlâkçı kızı aradım geldi bize evi gösterdi o bahaneyle evimizi satma işini ona verdik, uygun olduğu bir gün yine Bursa'dan geldi bir kafede buluşup kontratı okuyarak ince ince anlattı bize, 2 yıllık bir kontrat yaptık, sonra bir gün yeğenim bizi ziyarete geldiği sırada konu açıldı emlâkçı kızın adını verince yeğenimin kocası şaşırdı meğer daha önceki işyerinden arkadaşıymış her neyse ikinci yılın içinde satmayı başardı hakikaten iyi hem de tanıdık bir emlâkçıya denk gelmiştik öyle ki annem yaşlı olduğu için tapu işleri bursada olduğundan arabasıyla birkaç kere bizi alıp tekrar geri getirdi, e tabii sıradan mahalle emlakçısı gibi uygun bir şey yapmıyorlar kanuni oran neyse onu uyguluyor o kadar olsun, iki yıl öncesinin parasıyla enlâk ücreti 12.000 tl tutmuştu, ama helâl olsun onun sayesinde ucu ucuna tam istediğimiz gibi bir ev aldık 1 ay daha gecikseydi kaçırmamız kuvvetle muhtemeldi, ondan da önemlisi biz taşındıktan birkaç ay sonra 170.000 tl birden fiyatı arttı.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Evet öyle, ben özellikle müteahhitten almayı tercih ettim aynı sitede emlakçıdan da daireler vardı ama fiyatları yüksekti ben de siteyi yapan inşaat firmasına ait bir daire mutlaka vardır diye inşaat firmasını aradım nitekim varmış daha uygun fiyata aldık ben de beklemiyordum bu kadar artacağını ama manzarası iyi bir de şu otomobil fabrikasının açılması haberinin de etkisi var.

Çok Okunan Konular