• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Enflasyon Nedir?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
185
1
383
İstanbul
Son yıllarda ülkenin durumu nedeni ile enflasyon nedir? Sorusunu insanlar merak etmeye başladılar. Sosyal hayatı oldukça yakından ilgilendiren ve etkileyen bir durumdur. Elinizdeki paranın hızla erimesi, hayatın daha da pahalılaşması Enflasyonun sonucu mu?

TÜİK kurumu her yıl düzenli olarak enflasyonu verilerini açıklamaktadır.

Enflasyon ne demek? Veya enflasyon tanımı nedir? Gibi soruların cevaplarını dilerseniz bakalım.

Enflasyon Ne Demek?​

Enflasyon nedir? Sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Kısaca mal ve hizmet fiyatlarının artması sonucudur. Fiyatların genel düzeyinin sürekli ve hissedilir bir biçimde artış göstermesine enflasyon denmektedir. Sadece belli bir malın veya belli bir hizmetin fiyatının değişmesi değildir. Genel olarak değişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Enflasyon oranı değişkendir. 2-3 ay önceki durum ile şimdiki durum çok farklı olabilmektedir. TÜİK kurumu düzenli olarak Enflasyon hesaplama ile ilgili verileri göstermektedir.

Merkez bankalarının atacağı adımlar ile enflasyon artışı orantılı olabilmektedir. Merkez bankalarının yapacağı faiz oranları değişikliklere öncülük etmektedir. Ülkemizde de bu duruma rastlanmaktadır. Enflasyon kavramı bu gibi durumlarda etkili olmaktadır.

Enflasyon kısa tanımı sadece belli bir malın veya hizmetin artması değil, genel ve sürekli bir artışın yaşanması sonucunda oluşan bir kavramdır. Diğer bir söyleyiş ile sadece belirli malların veya hizmetin artış göstermesi ya da tüm malların tek seferlik artış yaşaması enflasyon sonucunu doğurmamaktadır. Bunun dışında enflasyon çeşitleri de bulunmaktadır. Dilerseniz şimdi enflasyon çeşitlerine göz atalım.

Enflasyonun Türleri Nelerdir?​

Sizlere enflasyon nedir? Sorusunun cevabını verdik. Sırada enflasyon türleri neler olduğunu açıklayacağız. Ekonomist ve akademisyenlere göre enflasyonun tek bir sebebi yoktur. Ancak yaygın bir şekilde kullanılan birkaç hipotez vardır.

Enflasyon türleri nelerdir? Dilerseniz beraber bakalım.
  1. Para Enflasyonu: Bir mal veya hizmet, talepten daha fazla arza sahip ise o malın veya hizmetin değeri düşecektir. Eğer ki para arzı talepten daha yüksek seviyede bulunmaktaysa, paranın değeri düşmeye başlayacaktır. Nihayetinde piyasadaki malların ve hizmetin fiyatı artacaktır.
  2. Maliyet Enflasyonu: Üretilen malın veya hizmetin maliyetinin artması sonucu meydana gelmektedir. Emek, sermaye ve doğal kaynakların artış göstermesi sonucu sunulan ürünlerin fiyatlarına yansıyacaktır.
  3. Talep Enflasyonu: En yaygın enflasyon türü olarak görülmektedir. Para bolluğundan ötürü daha fazla mal veya hizmet talebi istenir. Bu olay da fiyatların artmasına yol açmaktadır. Harcamalar ile ihracat toplamının üretim ve ithalat tutarını aşması sonucu meydana gelmektedir.
 

Çok Okunan Konular

Top