• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Evcil Hayvanlarınız Yeterince Uyuyor mu?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
evcil hayvanlar.jpg


Evcil hayvanınızın ne kadar uykuya ihtiyacı var?

Köpeğinizin veya kedinizin çok uyuduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Evcil hayvanlarımızın bizden daha fazla uykuya ihtiyacı var, ancak aynı nedenlerle buna ihtiyaçları var: Genel sağlıkları ve esenliklerinin yanı sıra bilgileri öğrenme ve özümseme yetenekleri için çok önemlidir. Pennsylvania Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden emekli dekan Joan Hendricks, "Beyin fonksiyonu uyku yoluyla daha iyi hale getirilir; iyi uykunun öğrenme, normal beyin gelişimi ve hatta daha sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olduğu çok açık" diyor. . Peki gerçekten ne kadar farklıyız? Myos veteriner Danışmanı Albert Ahn, "İnsanlar günde yaklaşık 6 ila 8 saat arasında uyurken, köpekler genellikle günde 12 ila 14 saat ve kediler günde 16 ila 20 saat arasında herhangi bir yerde uyur" diyor. Evcil Hayvan. Köpekler sosyal olarak uyuyanlardır, bu yüzden yavrularınızın sizi geceleri yatağa kadar takip etmesi, işte meşgulken kestirmesi ve günün herhangi bir saatinde oynamaya hazır olması muhtemeldir. Ancak kediler avcı içgüdüleri nedeniyle doğal olarak gececidirler; günün büyük bir bölümünde uyuyacaklar ve geceleri uyanık ve aktif olacaklar.

Sağlam bir uyku çekmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Evcil hayvanınız için ona sağlıklı bir uyku programı için en iyi şansı veren bir yaşam tarzı yaratın. Tutarlı beslenme saatleri, günlük oyun süresi ve düzenli egzersiz veya yürüyüşleri (özellikle yatmadan hemen önce) içeren rutinler, köpeğinizin veya kedinizin uygun zamanlarda uykuya hazır olmasına yardımcı olacaktır. Evin trafiğin az olduğu bir bölgesinde ona ait olan ve sadece uyumak için tasarlanmış bir yer belirleyin. Dr. Ahn, "Köpekler alan sahibi olmayı severler, bu nedenle kendilerine ait diyebilecekleri bir yatak veya sandık onlar için çok güven verici ve rahatlatıcıdır" diyor. Kediler, bir pencerenin yanındaki güneşli bir yer veya polar astarlı bir pelüş yatak gibi sıcak ve tenha bir yeri takdir edeceklerdir.

Hayvanlar rüya görür mü?

Araştırmalar bunun yüksek ihtimal olduğunu gösteriyor. Dr. Hendricks, "İnsanlar rüya uykusuna girdiğinde, bedenleri uyanık değilken beyinleri uyanık görünür. Aynı şey kedi ve köpeklerde de olur" diyor. Kediler ve köpekler, uykunun daha derin aşamalarında, rüya aktivitesini gösteren hızlı göz hareketleri ve yüz seğirmesi yaşarlar.

Rüya görme aynı zamanda bir evcil hayvanın hafızası için önemli bir araçtır: Dr. Ahn, "Bazı nörologlar, rüya görmenin evcil hayvanların günün olaylarını bağlam içine koymasına ve bu anıları doğru bir şekilde kategorize etmesine izin verdiğini düşünüyor" diyor . Evcil hayvanınızın gününden anlık görüntüler -bir sincabı kovalamak, bir ödül almak, size sarılmak- onun gelecekteki davranışlarını etkileyen kısa veya uzun süreli anılara atanır. Köpeğiniz sizinle olumlu deneyimler yaşamaya devam ettikçe, bu hatıraların tümü, size güvenebileceğini bilmesini sağlayan bir "klasöre" yerleştirilir.
 

Çok Okunan Konular

Top