• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Evde Bakım Hizmetleri Teknikeri Nasıl Olunur?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Evde Bakım Hizmetleri Teknikeri Nasıl Olunur?

Evde bakım hizmetleri teknikeri sağlık sektöründe yer alan en önemli mesleklerden birisidir. Evde bakım hizmet teknikeri olabilmek başlıca sorumlukları beraberin getirir. İnsanlara yardım etmeyi seven, güvenlikleri, sağlıkları için emek ve çaba sarf eden insanlar evde bakım teknikeri mesleğini yerine getirebilirler.​

Evde Bakım Hizmetleri Teknikeri Ne İş Yapar?

Evde bakım teknikeri görevleri hastaneler için çok önemlidir. Evde bakım teknikeri görevleri en genel anlamıyla fiziksel olarak hareket yeteneği zayıf olan hastaların günlük bakımlarından, ilaç saatlerinden, fizyoterapi gibi uygulamalara eşlik etmekten sorumlu olur, hastaların kendini rahat hissetmesi ve rahatlaması için onlara egzersizler yaptırır, yürüyüşlere çıkartır.

Hastanenin yatılı bölümünde tedavi gören hastaların her türlü bakımlarından evde bakım teknikerleri sorumludur. Günlük olarak hastaların ihtiyaçlarına karşılık veren ve onların hareket etme kabiliyetlerinin (fiziksel sorunlarının) çıkardığı sorunları en aza indirmeye çalışan sağlık görevlileri bu işin her türlü zorluğuna da göğüs germelidir.

Evde bakım hizmetleri teknikeri hastaların odalarının günlük bakımından, yeni hastaların odalarının hazırlanmasından ve ilk yardım gereken durumlarda da ilk yardım uygulamaktan sorumludurlar. Sağlık çalışanları olarak hasta bakıcılar hastane dışında da sahip olduğu mesleği devam ettirebilmektedir. Ev tedavisi devam eden hastalar için özel olarak çalışma hakları da bulunmaktadır.​

Evde Bakım Hizmetleri Teknikeri Olmak İçin Ne Gereklidir?

Evde bakım teknikeri nasıl olunur sorusu sağlık sektöründe duyulan ihtiyaçtan dolayı meslek arayışı içinde olanlar tarafından merak edilmektedir. Evde bakım teknikeri olabilmek için bazı yeterliliklere sahip olmak gerekir. Bu yeterlilikler üniversite sınavında ilk bölüm sınavına katılmak ve bu sınavdan evde bakım teknikerliği bölümü için yeterli puana sahip olmak ile sağlanır.

İki yıllık evde hizmet teknikerliği bölümü okulunda eğitim alanlar mezun olup, diploma aldıktan sonra bu alanda iş yapabilme yeterliliğine sahip olurlar. Sağlık sektöründeki en önemli mesleklerden biri olan hasta bakımı; fizyoterapi ve rehabilitasyon, hemşirelik gibi alanlarla da yakından ilgilidir. Bölümden mezun olanlar sonra gerekli eğitimleri almaya devam ederek alan değiştirebilmektedirler. Evde bakım hizmetleri teknikeri maaşı 2021 yılı itibariyle yaklaşık olarak 4850 TL olarak belirtilmiştir.​

Moderatörler tarafından düzenlendi:

Çok Okunan Konular