• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Evinizin Her Köşesine İnternet Nasıl Kurulur?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Wi-Fi-For-Home-modified.jpg

Evinizin her köşesine internet nasıl kurulur?
Ölü bölgelere ölüm.


Evde internet erişimi neredeyse su ve elektrik kadar gerekli hale geldi (ve belki de en çok priz ve kablolara takılanlarımız için). Ancak bir binanın her köşesine Wi-Fi erişimi sorunları nadir değildir. Evinizde ölü noktalar varsa, umutsuzluğa kapılmayın. Alanınızın boyutu ve şekli ne olursa olsun, sorunu çözmek için adımlar atabilirsiniz.

Yönlendirici yerleşiminizi ayarlayın

İnternet servis sağlayıcınız (İSS) tarafından sağlanan yönlendiriciyi değiştirmek, teknik bir soruna ilkel bir çözüm gibi görünebilir, ancak önemli bir fark yaratabilir. Yapabiliyorsanız, yönlendiricinizi evinizin ortasında bir yere veya ona ihtiyaç duyacak cihazlara mümkün olduğunca yakın bir yere yerleştirin.

Wi-Fi sinyalleri beton veya tuğla duvarlardan geçmekte zorlanır ve mikrodalga fırınlar ve bebek monitörleri gibi kablosuz cihazlar da Wi-Fi hızlarını etkileyebilir, bu nedenle bir yer ararken bunu aklınızda bulundurun.

Evinize gelen internet akışının konumu ile biraz sınırlı kalacaksınız, ancak yaratıcı yönlendirici yerleşimi, Wi-Fi ölü noktalarını ortadan kaldırmanın hızlı ve kolay bir yolu olabilir. Yönlendirici ile duvar prizi arasında daha uzun bir bağlantı kablosu satın almak bile size daha fazla oyun alanı sağlayabilir.

Kitinizin konumlandırılması açısından, daha yeni dizüstü bilgisayarların, telefonların, tabletlerin ve diğer cihazların Wi-Fi adaptörlerinin eski donanımlara göre daha hassas ve güçlü olacağını unutmayın çünkü teknoloji sürekli gelişiyor. Bu nedenle, mümkünse, en eski bilgisayarlarınızı ve donanımınızı yönlendiriciye mümkün olduğunca yaklaştırın ve yeni cihazların daha uzağa oturmasına izin verin.

Kablolu bir internet bağlantısı kurun

HJ2CX2VZOTS7H4S4BROGSMTUV4.jpg


Hepimiz Wi-Fi'ye güvenmeye başladık, ancak evin çevresinde birkaç kablolu erişim noktası kurma seçeneğini de tartmaya değer. Bazı Ethernet kablosuna, yerinde tutmak için bazı pimlere ve yönlendiricinizin arkasındaki bazı yedek Ethernet bağlantı noktalarına ihtiyacınız olacak.

Kablolu internet erişimi kablosuz kadar kullanışlı değildir (başlangıçta dizüstü bilgisayarınızla dolaşamazsınız), ancak iki önemli avantajı vardır: güvenlik ve hız. Kablolu bir internet bağlantısıyla, internet sinyaline müdahale edecek hiçbir şey yoktur ve komşularınızdan herhangi birinin yönlendiriciye fiziksel erişim olmadan faaliyetlerinizi gözetleme olasılığı çok daha düşüktür.

Yine de her şeyi kablolarla bağlamanıza gerek yok. Örneğin, yönlendiriciden tavan arasına kadar bir Ethernet kablosu çalıştırabiliyorsanız, diğer uca ikinci bir yönlendirici veya kablosuz erişim noktası bağlayabilir ve yalnızca tavan arası veya hangi oda olursa olsun ayrı bir Wi-Fi ağı oluşturabilirsiniz.

Herkese uyan tek bir çözüm yoktur, ancak bir ev ağı kurarken eski kablolu bağlantıları göz ardı etmeyin. Artık, çok fazla maliyet olmadan aralarından kolayca ısmarlama bir kurulum oluşturabileceğiniz bir seçim yapabileceğiniz çok çeşitli tüketici ağ kitleri var.


Bir Wi-Fi tekrarlayıcı veya daha iyi bir yönlendirici satın alın

CWLBYBBVARDDILVORIF45OYKAI.jpgBazı ISS'ler—ayrıntılar için destek sitelerine ve forumlarına bakın—sağladıkları standart yönlendiriciyi farklı bir yönlendiriciyle değiştirmenize olanak tanır. D-Link, Netgear ve diğerleri dahil olmak üzere üreticiler, Wi-Fi sıkıntılarınıza bir çözüm olabilecek, ekstra antenlere ve daha fazla menzile sahip süper güçlü yönlendiriciler sunar.

Google ve Eero da dahil olmak üzere giderek daha fazla şirket, geleneksel tek yönlendiriciyi ev çevresinde noktalı birkaç cihazla değiştiren örgü ağ donanımı sunuyor. Bu kutular birlikte çalışarak, teorik olarak evinizdeki tüm ölü bölgeleri ortadan kaldırması gereken bir kablosuz sinyal ağı sağlar.

Seçtiğiniz donanımın ISS'nizle iyi çalışacağından emin olmak için önce biraz araştırma yapmanız gerekecek, ancak yeni bir evde sıfırdan başlıyorsanız (veya eski bir evde baştan başlamak istiyorsanız), o zaman bir yönlendirici değiştirme bunun iyi bir yolu olabilir. İyi haber şu ki, üreticiler Wi-Fi ağını olabildiğince kullanışlı ve kapsamlı hale getirmeyi amaçladığından, donanım sürekli gelişiyor.

Bilmeniz gereken diğer cihazlar Wi-Fi tekrarlayıcılardır, ancak bunları yalnızca son çare olarak kullanmanızı öneririz: Yönlendiricinizden gelen orijinal sinyali tekrarlayarak yol boyunca biraz hız ve kararlılık kaybederler. Bununla birlikte, nispeten ucuz ve kurulumu kolaydır, bu nedenle yüksek hızlar bir sorun değilse, bunları düşünmek isteyebilirsiniz.


Elektrik hattı ağını düşünün

OXZ2LTS55L6X5WBPKOA2ZPLLSM.jpg


Elektrik hattı ağ donanımı, tam olarak en ucuzu olmasa bile, evinizdeki tüm odalara internet erişimi sağlamanın belki de en basit yoludur. Bu adaptörler, yönlendiricinizden evdeki herhangi bir odaya internet sinyallerini iletmek için evinizdeki elektrik kablolarını kullanır. Bağlantının diğer ucunda, gerektiği gibi kablolu veya kablosuz bir bağlantı kurabilirsiniz.

Bir duvara bir adaptör takabiliyorsanız, elektrik hattı ağından faydalanabilirsiniz ve döşeme tahtalarını parçalamaya veya duvarları delmeye gerek yoktur. Bu adaptörler, garanti olmamasına rağmen çoğu modern evde çalışmalıdır. Bu sisteme yüzlerce dolar harcamadan önce elinizden geldiğince çok araştırma yapın veya gerekirse iade edilebilecek birkaç adaptör seçin.

Wi-Fi tekrarlayıcıların aksine, elektrik hattı adaptörleri genellikle hızları sürekli olarak yüksek tutabilir ve hızın önemli olduğu bağlantılar (Akıllı TV'ler veya oyun konsolları gibi) için uygundur. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli araçlar vardır, bu nedenle binanızın düzenine uygun bir şey bulabilmelisiniz. Güç hattı adaptörlerine de tamamen güvenmek zorunda değilsiniz - bunları bahsettiğimiz diğer çözümlerden bazıları ile birlikte kullanabilirsiniz.
 

Tatar

Carpe diem
Deneyimli Üye
27 Mart 2021
251
877
Merhaba bende ilk olarak ''Xiaomi Mi Wifi Repeater Pro Sinyal Güçlendirici'' aldım. Uzak oda bağlantısı için kullanışlı daha sonra ilave olarak ''Keenetic Extra DSL AC1200 4x5dBi Cloud VPN WPA3 Amplifier USB 4xFE VDSL2/ADSL2+ Fiber Mesh WiFi Modem Router'' evin tamamını kaplıyor.Robot süpürge wifi bağlantısına geçtiğinde faydasını daha çok görüyorum.🙋‍♂️
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Ben de yazıda en son sözü edilen Zyxel'in powerline denilen bir sistemini aldım, sinyali elektrik kablolarından ulaştırıyor mükemmel bir cihaz yani herkese tavsiye edebilirim, iki parça halinde bir parçasını modemin yanındaki prize takıp modeme bağlıyorsunuz diğerini de hattı götürmek istediğiniz odadaki bir prize takıyorsunuz, bilgisayarı da ona bağladınız mı interneti kablo ile taşımış oluyorsunuz en ufak bir hız kaybı olmuyor ayrıca kablosuz da bağlanabiliyorsunuz.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
2
2.070
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Ben de benzer şekilde TP-Link'in bir ürününü almıştım, iki senedir neredeyse sürekli prizde ve hiçbir sorun yaşamadım. Özellikle kablonet kullanıcıları çok yaşıyor modem sorunu, bir yükseltici her şeyin çaresi. :)
 

Çok Okunan Konular

Top