• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Farklılıklara Saygı Nedir?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
318
834
31
Farklılıklara saygı, insanın kafasında yarattığı normlara uymayan olaylara, kişilere, canlılara; normal olarak bakması, saygı göstermesi, kabullenmesi, dışlamaması anlamına gelmektedir. 21.yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte kitle iletişim araçlarının varlığında artış olmuştur. Bu durum, insanın kendi gibi olmayan insanları tanımasında en büyük etkenlerden birisidir. Tanışılan insanlarla doğru iletişim kurulması için farklılıklara saygı gösterilmesi şarttır. Globalleşen dünya düzeninde herkesle uyum içinde yaşamak için farklılıklara saygı becerisinin edinilmesi zorunludur.

farkliliklara-saygi-nedir.jpg

Farklılık Nedir?​

Farklılık nedir sorusu farklılıklara saygı duyma becerisinin gelişmesi konusunda, hangi alana saygı gösterileceğini belirleyen sorudur. Farklılığın diğer adı; başkalıktır. Başka olma durumu ise kendinden olmayana denmektedir. İnsanlar kendi gibi düşünmeyen, kendi ırkından olmayan, kendi dinine mensup olmayan, kendi ten renginden olmayan, kendisi gibi yaşamayan herkese farklı demektedir. Farklılık kötü bir şey değildir. Farklılıklar bu Dünya’nın hazine olduğunun göstergesidir.

Saygı Nedir?​

Farklılıklara saygı göstermek için öncelikle saygının ne olunduğunun bilinmesi gerekmektedir. Saygı; herhangi bir kişiye, düşüncesine, yaşantısına, tercihine veya tercihi olmayan durumlarına karşı ölçülü ve özenli davranmayla beraber zarar vermekten kaçınılan çekinme duygusuna denmektedir. Saygı kavramı tanımlanması zor ve geniş bir kavramdır. İnsanlar her durumu kabul etmek veya sevmek zorunda değillerdir. Fakat, başka insanların haklarını ihlal edip zarar verici duruma bürünmediği müddetçe; saygı duymak zorundalardır.

Farklılıklara Saygı Nedir?​

Farklılıklara saygı nedir sorusunun cevabını her insan bilmek zorundadır. İnsan hayatı, eskiden, kendisi ve çevresinden ibaretti. Ülkenin, şehrin, dağın, mahallenin ardındakilerle çok az insan iletişim kurulabildiği için, herkes yaşantısını çevresine göre belirlemekteydi. Bu durumda insanların kendinden farklı olanı tanımasını zorlaştırmaktaydı. Fakat, artık, her yere ulaşımın kolay olduğu bu çağda insanlar her yere rahatlıkla gidebilmektedirler. Bunun yanında, insanlar kitle iletişim araçları sayesinde Dünya’nın bir ucunda yaşayan insanla bile saniyeler içinde tanışma olanağı elde etmektedirler. Bu durumda, farklılıklara saygı becerisinin, her çağdan daha çok 21.yüzyıl çağında, edinilmesini zaruri kılmaktadır.

Farklılıklara saygı; kendinden olmayanı, kendine benzetmeye çalışmadan kabul etme durumudur. Herkesin yaşantısı kendi tercihleriyle oluşmaktadır. Bu tercihler eğer başka birinin haklarına zarar vermiyorsa, başka bir deyişle başkasını ilgilendirmiyorsa, kimsenin o kişiyi değiştirmeye hakkı olmamaktadır. Dünyada pek çok dinden, ırktan, yönelimden insan vardır. Bunlara saygı duyulmadığı sürece Dünya’nın peşini kaos ve savaşlar bırakmayacaktır.

Hep birlikte, kimseye zarar gelmeden, bu Dünya’da uyum içinde yaşanmak isteniyorsa farklılıklara saygı gösterilmesi zorunludur. Herkes bir başkası için farklılıktır. Bu unutulmaması gereken en büyük konulardan biridir. Başkası, farklı olduğu için dışlanırsa; dışlayan kişiyi de dışlayacak bir başkaları çıkacaktır. Böyle bir durumda da etrafı nefret gibi olumsuz duygular kaplayacaktır. Olumlu bakmayı öğrenmek Dünya’ya beraberinde barışı getirecektir. Dünya’daki pek çok kavganın ve savaşın esas nedenine bakıldığında, paradan sonra saygısızlıktan olduğu görülmektedir.

Farklılıklara Saygı Eğitimi​

Farklılıklara saygı nasıl gösterilir konusunda önceliklere çocuklukları bilgilendirmek gerekmektedir. Çünkü çocuklar Dünya’nın kaderini belirleyecek hazinelerdir. Gelecekte nasıl bir Dünya tahayyülü kuruluyorsa, çocukları da o yönde eğitmek gelecek dünya düzeninin temelini atmak demektir. Uyum içinde, farklı görüşleri kabullenmek pek çok alanda ferahlık sağlayacağı için, dünyanın ve toplumların yaşantısını olumlu yönde değiştirecektir. Farklılıklara saygı eğitiminin öncelikle ailede başlaması gerekmektedir. Çocuk, okul çağına gelene kadar pek çok beceriyi ailesi ve çevresi tarafından öğrenmektedir. Ailede; farklılıklara saygı duyulduğunun çocuğa hissettirilmesi, farklılara saygı eğitiminin başlangıcını oluşturmaktadır.

Çocuklar, işlem öncesi (2-6 yaş) adı verilen dönemlerindeyken farklılıkların ne olduğunu bilmemektedir. Onlar için asıl olan; dış dünyanın keşfidir. Farklı bir şeye nefretle değil, merakla yaklaşmaktalardır. İnsanların da çocukların bu özelliğini örnek alması gerekmektedir. Çocuklar her şeyi dış dünya keşfin parçası olarak görmektedirler. Dış dünyayı yeni yeni keşfeden çocuklar sürekli soru sorma eğilimindedirler. Farklılık olumlu mu sorusu da bu sorulardan biridir. Bu sorulara verilen yanıtlar neticesinde çocuklar farklılıkların kötü bir şey olduğu algısına kapılıp kendinden olmayanı dışlamaya başlamaktalardır. Bu yüzden, ebeveynler vereceği cevapları çok dikkatli seçmelilerdir.

Okul çağına gelen çocuklara ise bu eğitimi; eğitim sistemi ve öğretmenleri vermektedir. Çocuklar ergenlik dönemlerine kadar öğretmenlerini kendilerine idol olarak belirlemektedir. Öğretmeninin davranışlarının, çocuğun düşünce yapısına ve başarısına etkisi azımsanamayacak kadar çoktur. Öğretmen, farklılıklara saygı konusunda çocukları bilinçlendirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğü çocuklara dayatarak değil sezdirerek yapmalıdır. Farklı kimselere ön yargı ile yaklaşmamak gerektiğini, herkesten bir şeyler öğrenmenin mümkün olduğunu, kimsenin herhangi bir nedenle başka kimseden üstün olmadığını sezdirmelidir.

Öğretmen ve aile bu durumu kendi davranışlarına da yansıttığı takdirde; Dünya’yı farklılıklara saygı konusunda eğitmenin yegâne temeli atılmış olmaktadır. Okullarda bu konuya destek amaçlı kaynaştırma eğitimi denilen eğitim de yapılmaktadır. Herhangi bir engeli bulunan çocukların örgün eğitim sınıflarında eğitim görmesi; çocukların farklı insanları kabullenmesine ve saygı duymasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu durum engeli olan çocuğunda kendisini normal kabul etmesi ve herkesin aynı haklara sahip olduğu fark etmesi açısından önemlidir.

Farklılıklara Saygı Gösterme Yöntemleri​

Farklılıklara saygı gösterme yöntemleri konusunda eğitim ilk sırada yer almaktadır. Eğitimle insanlara farklılıklara saygı gösterme becerisi kazandırılmaktadır. Bunun dışında çevreyi genişletmek, kendini gibi olmayan insanları tanımak da farklılıklara saygı gösterme yöntemleri arasında yer almaktadır. Çünkü insan, farklı insanlarla dostluk kurma becerisini geliştirdikçe; farklılıkların zenginliğin bir parçası olduğunu ve farklılıklar sayesinde Dünya’nın sıkıcı bir yer olmaktan çıktığını anlamaktadır.

Bu da farklılıklara saygı göstermek için atılan bir adımdır. Bunun dışında kitap ve filmlerin de insanlara etkisi büyüktür. Bunlar sayesinde bilinçlenen insanlar, farklılıklara saygı becerisini daha rahat göstermektedir. Bunlar dışında farklıklara saygı gösterme yöntemleri ve farklılıklara saygı için gerekenler şöyle sıralanabilir;

  • Farklı olanlara gülmek yerine; onlarla gülmek
  • Farklı olanları dışlamak yerine; dışlayanları dışlamak
  • Farklı olanlardan nefret etmek yerine; kabullenmek
  • Farklı olanları ezmek yerine; beraber yükselmek
  • Farklı olanlarla tartışmak yerine; tanışmak
  • Farklı insanlara karşı kibirli davranmak yerine; kibar davranmak

Farklılıklara Saygının Önemi​

Farklılıklara saygı neden önemli sorusuna cevaben; Dünya’nın daha yaşanılabilir yer olması için gerekli olan temel becerileri kapsadığı için önemli yanıtı verilmektedir. Farklılıklara saygı duyan bireyler; kendini ve bir başkasını kabullenmiş, nefret yerine sevgi ve saygı duygularıyla yaşamlarına yön veren bireyler olmaktadır. Böyle bireylerden oluşan toplumların refah seviyesi ve mutluluk düzeyleri yüksektir. Bu bir rastlantı değildir.

İnsanların hayata ve bir başkalarına bakış açısı yaşanılan yerin nasıl olduğunu belirlemektedir. Gelişen toplumlar farklılıklara saygı duymadığı takdirde gerilemeye mahkûm olmaktadır. Gelişmekte olan ve gelişmemiş toplumlarda ise; farklılıklara saygı duyulmadığı sürece, gelişmek hayal olarak kalmaktadır. Küreselleşen dünya düzeninde insanlar, herkesle anında iletişim kurabilmektedir. Yaşanılan bir olayın tüm dünyada yankı uyandırması tek tuşa, birkaç dakikada mümkün olabilmektedir. Farklılıklara saygının önemi de burada başlamaktadır.

Yaşanılan bir olaya karşı; bambaşka kıtadan, bambaşka hayat tarzına sahip biri, tepki gösterebiliyorsa, hak savunuculuğu yapabiliyorsa; hakkının yenmesine izin vermiyorsa bunun temel nedeni farklılıklara saygı duyma konusundaki bilincidir. Herkesin farklılıklara saygı duyduğu bir toplumda, kimsenin hakkı yenmez, kimse dışlanmaz, kimseye herhangi bir özelliğinden ötürü tolerans gösterilmez; torpil yapılmaz. Kimse, kimseyi öldürmez. Böyle toplumlar yükselişe geçer. Dünya’nın iyi bir yer olması, yaşanılabilir yer olması isteniyorsa; farklılıklara saygı duyulması şarttır.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Hep söylerim demokrasi tahammül rejimidir diye, herkes her şeyden hoşlanmak zorunda değil hatta bu zaten imkânsız da ama tahammül etmek bir erdemdir, böylece denildiği gibi dünya daha yaşanılır bir yer olacaktır.
 
Top