• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Forum Sizin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
1
2.064
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Bu soruyu, sadece Dipsiz Forum için sormuyorum. Forum kavramı genel anlamda sizin için ne ifade ediyor? Herhangi bir foruma girdiğinizde, o forumdan beklentiniz ne oluyor? Bir forum için "tamam, bu forumda keyifli vakit geçirebilirim" dediğinizde, buna neden olan etkenler neler?

Forum sizin için bir amaç mı, yoksa araç mı? Forum siteleri eski popülerliğini yitiriyor mu? Forum kavramı hakkındaki düşüncelerimizi paylaşalım mı?

genel-forum-sitesi-ne-demek.jpg

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
23 Mart 2021
887
2.383
İstanbul
Forum benim için ansiklopedi gibi. Hem de insanların yorumu yaşadıkları gibi pratik hiçbir yerde bulunacak bilgiler mevcut..
Bu nedenle benim için önemli. Herkes bir takım sorunların nasıl çözüldüğü ile ilgili birebir ağızdan okumak istiyor bence.
Dipsize gelince benim için çok büyük bir öneme sahip..

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Elektrikler kesikti çalışamadım orayı hocam. :)
Şaka bir yana öncelikle güzel arkadaşlık önemli benim için, daha rahat, sakin, sosyal medyada olduğu gibi karmaşık olmayan huzurlu bir yer olması önemli, ayrıca tabii paylaşım önemli, herkesin kendisine has ilgi alanları becerileri var onları paylaşması çekici oluyor benim için, meselâ fotoğraf konusu, keşke herkes bulunduğu şehiri ya da gezip gördüğü yerleri paylaşsa bunu özellikle beklerim forumdan, veya hayattan başlardan geçmiş olaylardan söz edilmesini neler oluyor hayatta dedirtmesini beklerim.
Daha çok şey vardır da şimdi ilk etapta aklıma gelenler bunlar. :)

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Forum özgürce paylaşım ve tartışma yapabileceğim bir alan. O yüzden kendimi rahat hissedip sıcak bir ortamda birşeyler araştırıp yazmak istediğimde forum ilk tercihim oluyor. Yeni birşeyler öğrendiğimde bunu pekiştirmek için paylaşıyorum. dipsiz forum ise çok beğendiğim bir forum sitesi.

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
1
2.064
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Ben de forum kavramının kendim için ne ifade ettiğini yazayım bu güzel bayram gününde. :)

Forum, benim için blogların aksine belirli bir format zorunluluğu olmaksızın özgürce paylaşım yapılabilecek, güzel tartışmaların döndüğü ve insanların her geldiğinde yeni bir şeyler öğrenebileceği bir sosyal medya platformu. İlk kez Dipsiz Kuyu ismiyle forum açtığımız 2003 yılından yeniden bir forum olarak Dipsiz Forum'u hayata geçirdiğimiz 2021 yılına kadar, kendi forumumuzdan çok şey öğrendim. Çok iyi insanlarla tanıştım. Elbette tanışmaktan pişman olduğum insanlar oldu ama tanımaktan mutlu olduğum insanların yanında, bunları önemsemiyorum bile.

Forum bir sosyal medya platformu. Bir amaç değil, araç. Forumu amaç haline getiren insanlar da gördüm, siteler de. Dipsiz Forum benim veya yönetim ekibindeki diğer insanların malı değil; aksine sadece iki satır bilgi alıp sonra bir daha girmeyecek insanlar dahil olmak üzere, internete girebilen herkesin malı bence. Ne yönetim ekibi olarak biz üstünüz, ne de üyeler bizimle tartışırken daha dikkat etmeli.

Forum amaç değil dedim; doğru bilgiye ulaşmanın, yeni insanlar tanımanın bir aracı. Araç ile amacı karıştırmaktan imtina etmeliyiz forum olarak. Ayrıca, forum bir bilgi çöplüğü de değil. İnsanların zaten başka yerlerden bulabileceği günlük haberleri veya köşe yazılarını foruma aktarıp veritabanını şişirmek de anlamsız.

Günümüzde maalesef böyle çöplük forum sayısı çok, o nedenle yapılan her paylaşımın özgün olması, ya da en azından SEO dilinde "evergreen content" olarak adlandırılan zamanı geçmeyecek, her zaman okunabilecek içerikler çok daha faydalı ve okuması keyifli. Kim foruma girdiğinde 2008 yılında X gazetecisinin yazdığı, güncel değeri kalmamış köşe yazısını okumak ister ki? Onu isterse, zaten yazdığı gazeteye gider, oradan okur.

Zaman değişiyor. 2007 yılında her gün yeni ve aktif üyelerin geldiği Dipsiz Kuyu'ya yeniden kavuşma hayali, bugün geçerli değil. Sosyal medya gelişti, bloglar gelişti ve insanların kendilerini ifade yöntemleri farklılaştı. O yüzden, eskisi gibi kopyala / yapıştır içeriklerle zenginleştirilmiş bir forum yerine, özgün içeriklere sahip bir forumun orta vadede yine canlı ve entelektüel bir sosyal medya platformuna dönüşeceğine inanıyorum. :)

Fanda

Üye
Üye
30 Temmuz 2021
16
24
forum benim için paylaşım demek. forumlar olmasaydı aradığım çoğu şeyi bulamaz, aramaktan pes ederdim. ama bilgi çöplüğüne dönmüş forumlar da çok, onların zaten ömrü bitmiş gitmiş. sizin forumun ömrü yeni başlamış daha. yolunuz açık olsun..

Çok Okunan Konular