• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Fotoğraf Makinesi Modları

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Fotoğraf makinelerinde manuel, enstantane öncelikli, diyafram öncelikli, otomatik , flash modu gibi bir takım çekim modları vardır.

Manuel mod: Bütün ayarları kendinizin yaptığı moddur.

Otomatik mod ise bütün ayarları makine kendisi otomatik olarak yapar size sadece deklânşöre basmak kalır.

Enstantane öncelikli mod: Bu modda sadece enstantane ayarlarını manuel olarak yaparsınız gerisini iso dışında makine sizin belirlediğiniz enstantane hızına göre ayarlar, daha çok hareketli konular için uygundur.

Diyafram öncelikli mod: Bu modda da anlaşıldığı üzere diyafram ayarını siz belirlersiniz gerisini yine makine halleder.

Flash modu: Karanlık ortamlarda ışık yetersiz olduğunda flaşı devreye sokar.

Makro modu: Bu mod çiçek böcek gibi küçük objeleri yakından çekmek için kullanılır bunu her lensle yapabilirsiniz ama bu mod için makro lens tavsiye edilir.

Portre modu: Yüz çekimi için uygundur.

Manzara modu: Adından da anlaşılacağı üzere deniz, dağ, göl benzeri manzara çekimlerinde kullanılan moddur.

Bunların dışında farklı ortamlar için çeşitli otomatik senaryolar vardır bunlar arasında karlı hava, plaj, portre, manzara, mum ışığı, parti, hayvanlar, çocuk, spor, gibi senaryoları sayabiliriz.

ISO ayarları: Iso ayarı daha önceki konuda da sözünü ettiğim gibi makinenin ışığa olan hassasiyetidir enstantane hızı ve diyafram aralığı ile elde edilen doğal ışık ayarlamasıyla karıştırmamamız gereklidir, ıso televizyonlardaki gibi bir parlaklık ayarıdır ışık hassasiyetini arttırdıkça sensöre giden elektrik miktarı artar, bu da aşırı ayarlarda kumlanma yapar ancak enstantane hızı ve diyafram ayarlarıyla elde ettiğimiz ışıkta kumlanma olmaz doğal ışıktır, iso daha çok loş ve karanlık ortamlarda gerektiği kadar kullanılır daha fazlası gerekiyorsa iso artırmak yerine flaş kullanılmasını öneririm.

Gözlük ayarı: Gözünüzde bir göz bozukluğunuz varsa vizörden baktığınızda görüntüyü netleştirmek gözünüze ayarlamak için hemen yanındaki küçük düğme yardımınıza koşacaktır.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
23 Mart 2021
887
2.393
İstanbul
Daha sonrasında full Frame makinalara geçtiğinizde bu modların çoğu olmayacaktır ama zaten siz daha bilgi sahibi olacağınız için size av ,TV ya da m mod yeterli olacaktır. Size bu modları da açıklıyor olacağım.

Ve evet Evet ben bir Canon cuyum.
 

Tatar

Carpe diem
Deneyimli Üye
27 Mart 2021
251
877
Daha sonrasında full Frame makinalara geçtiğinizde bu modların çoğu olmayacaktır ama zaten siz daha bilgi sahibi olacağınız için size av ,TV ya da m mod yeterli olacaktır. Size bu modları da açıklıyor olacağım.

Ve evet Evet ben bir Canon cuyum.
Merhaba bende kızıma Canon EOS 1300 D aldım fakat kursa başlayamadan pandemi girdi. YouTube tan ve deneme yanılmalarla birşeyler çekmeye çalışıyoruz 😭
 

Tatar

Carpe diem
Deneyimli Üye
27 Mart 2021
251
877
Şimdilik otomatik modda çekerseniz sorun olmaz ama tabii zamanla öğrenilir, bir sürü incelikleri var, aklınıza takılan bir şeyler varsa sorabilirsiniz elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışırız. :)
İlgin için teşekkürler PC den IMG fotoğraf indirmeyi tavsiyen üzerine indirdim çok kullanışlı telefon uygulaması için playstore da hangi uygulama var ? @Rick de perde arkası destek veriyor 😜
 
Top