• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Framework'den Modüler Dizüstü Bilgisayar.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Bu 999 $'lık modüler dizüstü bilgisayar, onarımları ve yükseltmeleri kolaylaştırıyor
Framework'ten yeni bir makine, insanların kendi bağlantı noktalarını, işlemcilerini ve hatta ekranlarını değiştirmelerine izin verecek.


framework.jpg

Geçenlerde bir masaüstü bilgisayara geçtim ve neredeyse yalnızca dizüstü bilgisayarları yıllarca kullandıktan sonra, oyun bilgisayarımın kasasını kolayca açıp parçaları değiştirebilmem hala yeni geliyor. Şimdi, Framework adlı bir girişim, en azından kağıt üzerinde, insanların harici bağlantı noktaları, dahili bileşenler ve hatta ekran dahil olmak üzere hemen hemen her parçayı kolayca değiştirmesine olanak tanıyan bir dizüstü bilgisayar geliştirdi.

Framework'ün makinesi tipik bir üst düzey dizüstü bilgisayara benziyor. 0,6 inç kalınlığında ve 13,5 inç ekranla 2,8 poundun biraz üzerinde. Teknik özellik sayfası, Intel'in 11. nesil Core işlemcileri ve Windows 10 Pro gibi tanıdık parçaları içerir. Bununla birlikte, bağlantı söz konusu olduğunda, işler daha karmaşık ve benzersiz hale gelir.

Makinenin yan tarafındaki bağlantı noktaları, genişletme kartları adı verilen değiştirilebilir modüllerin içinde bulunur. Her biri bir kibrit kutusu boyutundadır ve USB-C, USB-A, HDMI, Display Port, MicroSD okuyucu ve hatta ek katı hal depolama dahil olmak üzere çeşitli türlerde gelirler. Bunları değiştirme işlemi basittir: bir modülü çıkarın ve diğerine kaydırın.

Dahili bileşenler benzer modülerlik vaat ediyor. Dizüstü bilgisayarlar genellikle sıkıca kilitlenir ve birçok bileşen yerine yapıştırılır. Ancak Framework, kullanıcıların RAM (64 GB'a kadar) ve katı hal depolama (4 TB'a kadar) ve pil dahil hemen hemen her şeyi yükseltebileceğini iddia ediyor. Şirket, insanların tüm makinelerini boşaltmak zorunda kalmadan en yeni nesil CPU'lara yükseltebilmeleri için hatta yeni anakartları piyasaya sürmeye söz verdi.

Yükseltmeler çekici bir satış konuşması olsa da, tamir edilebilirlik de bunu çok çekici bir fikir haline getiriyor. Kendin Yap meraklıları bir yana, dizüstü bilgisayarların profesyoneller için bile tamir edilmesi çok zor. Bir dizüstü bilgisayar tasarlamak, şirketlerin çok sayıda hassas bileşeni giderek daha küçük alanlara sıkıştırması gerektiği ve yine de her şeyin kelimenin tam anlamıyla erimesini önlemek için soğutma sistemi için içeride yeterli alan bıraktığı yüksek bahisli bir Tetris oyununa benzer. Ayrıca, dizüstü bilgisayar çantalarının içine ve dışına sürekli itişip kakışmanın zorluklarına da dayanmak zorundadır. Sonuç olarak, dizüstü bilgisayarlar genellikle yerinde yapıştırılmış dahili bileşenlere sahiptir.

Framework'ün takas dostu girişimi, onarımları ve yükseltmeleri çok daha kolay hale getirecek olsa da, dayanıklılık söz konusu olduğunda kendini kanıtlaması gerekecek. Hareketli parçalar arıza için fırsatlar sağlar ve Framework, ortalama bir makineden daha fazlasına sahiptir. Çözümlerden bazıları çok zekice görünüyor - örneğin ekranın etrafındaki çerçeve manyetik olarak tutturuluyor - ancak bilgisayarların her türlü kötüye kullanımın olduğu gerçek dünyada kendilerini kanıtlamaları gerekecek.

Dayanıklılık, böyle bir makinenin karşılaşacağı tek zorluk değildir. RAM ve SSD'ler gibi bazı bileşenler geniş uyumlulukla hazır olarak bulunsa da, Framework'ü ilk benimseyenler şirketin projeyi yolda desteklemeye devam edeceğine güvenmek zorunda kalacaklar. Diğer şirketler, belirli bileşenlerle benzer girişimleri denedi. 2019'da Dell'in Alienware markası, basit işlemci ve grafik işlemci yükseltmeleri vaat eden Area 51m dizüstü bilgisayarlar sundu. Ancak, program neredeyse anında sorunlarla karşılaştı. Alienware, CPU takaslarını kolaylaştırmak için standart masaüstü yongalarına uyan bir soket içeriyordu. Ancak Intel, sonraki nesilde soket özelliklerini değiştirerek yeni bir işlemciye geçmeyi imkansız hale getirdi.

Dell ayrıca GPU yükseltmeleri sunmak için tam bir sistem oluşturdu, ancak Area 51m'nin ilk sürümü, grafik modüllerinin yeni sürümleriyle uyumlu değil, bu nedenle yeni sürümlere yükseltmek de söz konusu değil.

Framework'ün devam eden taahhüdü, ürününün uygulanabilir kalması için şart olsa da, şirket, üçüncü taraf aksesuarların karışıma girmesine izin verecek platformu ortaklara da açmayı düşündüğünü söylüyor. Ortak programı ivme kazanabilirse, bu şirketin üzerindeki baskının bir kısmını alabilir.

Tarihin bize gösterdiği gibi, Framework'ün gerçekten modüler bir dizüstü bilgisayar hedefleri son derece iddialıdır, ancak faydaları açıktır. Örneğin geçen yıl bir dizüstü bilgisayar satın aldıysanız, muhtemelen içinde o zamanlar son teknoloji olan bir Wi-Fi 6 modülünüz vardır. Ancak o zamandan beri, Wi-Fi 6E ortaya çıktı ve eski donanımlarda bulunmayacak gelişmiş performans vaat ediyor. Basit bir takas yapabilmek güzel olurdu.

Framework şu anda makinelerinde önceden oluşturulmuş seçenekler için 999 dolardan başlayan ön siparişler sunuyor. Temel model bir Intel Core i5 işlemci, 8 GB RAM ve 256 GB SSD içerir. 1.399 $ orta seviye model, bir Intel Core i7 işlemci, 16 GB RAM ve 512 GB SSD içerir. 1.999$'lık üst düzey model, daha hızlı Core i7 işlemci, 32 GB RAM ve 1 TB SSD içerir. DIY sürümü 749 dolardan başlıyor ve aynı özellik seçeneklerinin çoğunu sunuyor. Makineler bu yaz sevkiyata başlıyor.
 

Çok Okunan Konular

Top