• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Galaksinin Merkezinde Yaşam İçin Gerekli Moleküller Bulundu

  • Yönetici
1space_uam.jpeg


Hücre zarının gelişimi, Dünya'daki yaşamın başarısında bir kilometre taşıydı. Hücre zarı, hücredeki genetik materyali ve diğer temel bileşenleri koruyan ve metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olan bir duvardır.

Mevcut hücre zarı, su dostu bir kafaya bağlı, çiftler halinde bağlı - bacaklara benzeyen - milyonlarca yağ molekülü ile kendine özgü iki katmanlı bir yapıya sahiptir. Kafalar benzersiz değildir; çeşitli moleküller bu rolü oynar. Etanolden yapılan etanolamin (H2N-CH2-CH2-OH), evet, alkollü olarak içtiğiniz etanolamindir (H2N-CH2-CH2-OH). Ve bir amino molekülü, evet, amino asitlerdeki. Etanolamin birçok türde, özellikle insandaki her hücrede bulunur. Hücre zarı ayrıca hücreye neyin girip neyin çıkacağına karar veren kanallar oluşturan proteinlere sahiptir.

F1.large_-1024x776.jpg

En sağdaki şekil etanolamin molekülünü temsil eder: Siyah karbon, mavi nitrojen, kırmızı oksijen ve beyaz hidrojendir.

Ulusal Bilim Akademisi Bildiriler Kitabında 24 Mayıs'ta yayınlanan bir makalede, Víctor Rivilla ve beraberindekiler, galaksimizin merkezinde etanolamin (H2N-CH2-CH2-OH) tespit ettiklerini bildirdiler.

Bu bulgu neden bu kadar önemli?

Gökbilimciler geçmişte meteorlarda etanolamin tespit ettiler ve bu da bu yaşam moleküllerinin asteroitler ve gezegenlerde sentezlenmiş olabileceği hipotezini destekliyor.

Şimdi, ilk kez, Rivilla ve beraberindekiler uzayda yoğun bir moleküler bulutta etanolamin buldular. Yazarlara göre, etanolamini çevreleyen kimya, tam orada, uzayda oluşabileceğini ortaya çıkardı.

Galaksinin çok çok uzak bir tarafındaki yaşam molekülleri

Victor Rivilla ve ekibi, Dünya'dan 27 bin ışıkyılı ve Samanyolu'nun merkezinden 390 ışıkyılı uzaklıkta bulunan dev toz ve gaz bulutu Yay B'de etanolamini gözlemlediler. .

Imagenpaper-1024x576.jpeg


"Grubumuz bu kaynağı, moleküler bulut G + 0.693-0.027'yi uzun yıllardır, en azından 2006'dan beri, hatta ben doktoraya başlamadan önce bile gözlemliyor!" Dr. Rivilla şunları söyledi ve ekledi: “Hücre zarlarının yapıcısı olan bir fosfolipit parçası olduğu için prebiyotik kimya ile ilgisi nedeniyle araştırdık. Ve uzayda organik molekülleri tespit etme konusundaki önceki deneyimlerimize dayanarak, tespit edilmek için iyi bir potansiyel adaydı.”

Yazarlar gözlemleri için İspanya'da bulunan en büyük iki radyo teleskopunu kullandılar: Guadalajara'daki Yebes 40-m radyo teleskopu ve Granada'daki IRAM 30-m teleskopu. Her ikisi de radyo dalgalarıyla çalışır.

EM_spectrum_compare_level1_lg.jpeg

Işık spektrumu.​

Gökbilimciler uzaydaki molekülleri nasıl görüyor?
Işık bir atom veya molekül ile etkileşime girdiğinde, “renklerde” ayrışan ışık benzersiz bir desen, bir parmak izi oluşturur. Gökbilimciler, görünür evrendeki herhangi bir gök cismi bileşimini bu şekilde bulurlar. “Bunun bir meydan okuma olduğunu biliyorduk, aslında bu, yıldızlararası ortamda şimdiye kadar tespit edilen hidrojen, nitrojen, oksijen ve karbon (yaşam için gerekli dört kimyasal element) içeren en büyük molekül.” Dr. Rivilla heyecanla açıkladı.

Bu keşif, yaşamın kökenine ve evrenin diğer yerlerindeki olası yaşam oluşumlarına ışık tutmaya yardımcı olur.

Yaşamın bu yapı taşları yıldızlararası uzaydan çok genç bir güneş sistemine gelmiş olsaydı, Dünya'daki yaşamın ortaya çıkmasında ve başarısında önemli bir rol oynayabilirdi. Ve kim bilir? Diğer gezegenlerde.

26 Mayıs 2021
 
Top