• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

  Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Geyik Etçil Mi Otçul Mu?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
496
İstanbul
Geyikler otçul hayvanlardır. Daha özel olarak geviş getiren hayvanlar arasındadır. Geviş getiren hayvanların mide bölümleri; şirden, işkembe, börkenek ve kırkbayır olmak üzere 4 bölümdür.

geyik-etcil-mi-otcul-mu.jpg

Geyik Ne Yer?​

Geyik beslenme şekli, ormanda bulduğu yapraklar, otlar ve bulduğu zaman da tohumlar şeklindedir. Geyikler, ormanlar ve bozkırlarda yaşamını sürdürür.

Türkiye'de Geyik Var Mı?​

Türkiye geyik nüfusu açısından zengin bir ülkedir ancak zaman içinde plansız avlanma nedeniyle azalmıştır. Türkiye'de geyik türleri aşağıdaki gibidir:
 1. Alageyik
 2. Kızıl geyik
 3. Karaca
 4. Mezopotamya geyiği
 5. Sığın
Bu türler arsından Mezopotamya geyiği ve Sığın maalesef aşırı avlanma nedeniyle artık ülkemiz sınırları içinde görülmemektedir. Günümüzde geyik avı Türkiye sınırları içinde özel izinle yapılabilmektedir.

Geyik Eti Yenir Mi?​

Geyik eti dünyanın pek çok yerinde tüketilmektedir. Dünya üzerinde geyik etinin yoğun olarak tüketildiği ülkeler aşağıdaki gibidir:
 • İngiltere: Yasalarla sınırlandırılmış şekilde satışı yapılır.
 • Amerika Birleşik Devletleri: ABD'de geyik eti üretimi ve tüketimi yasalarla sınırlanmış şekilde yapılmaktadır. ABD'de tüketilen geyik etinin büyük çoğunluğu Yeni Zelanda ve Avustralya'nın Tazmanya adasından ithal edilir.
 • Çekya: Geleneksel Çekya (eski Çek Cumhuriyeti) mutfağının önemli bir parçası olan geyik eti, yoğun olarak üretilmekte ve tüketilmektedir.
 • Yeni Zelanda: Yeni Zelanda'da dana eti kadar popüler olan geyik eti üretimi için çiftlikler bulunmaktadır.
 • Türkiye: Türkiye'de geyik avı özel izne tabi olduğundan, ithal edilerek tüketilir. Oldukça pahalı olan geyik etini ancak İstanbul'da bazı büyük şarküterilerden temin edebilirsiniz.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top