• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Göz Seğirmesi Nedir | Neden Olur | Nasıl Geçer

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Göz Seğirmesi Nedir | Neden Olur | Nasıl Geçer


goz_segirmesi_neden_olur_52276.jpg

Göz Seğirmesi Nedir
Göz kapağında bulunan kasların, aniden, istemsiz ve spazm şeklinde kasılmasıyla gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Göz kapağında oluşan kasılmalar, çoğunlukla tek gözde ve üst göz kapağında gerçekleşir. Sağ göz seğirmesi ya da sol göz seğirmesi olarak tanımlanan bu kasılmalar genellikle hafif şiddettedir. Kişinin rahatsızlık duymasına yol açan göz seğirmesi ise hastalar tarafından göz kapağının çekilmesi olarak tariflenir. Göz kapağında oluşan seğirmeler birkaç saniyede bir tekrarlanır.

Gün içinde çok kez tekrarlanabilen bu durum, bazı vakalarda haftalar hatta aylar boyunca devam edebilir. Göz seğirmesi nadiren iki gözde birden oluşur. Bu çift taraflı olan seğirme blefarospazm olarak adlandırılır ve rahatsız edici bir durumdur. Tek gözde veya iki gözde ortaya çıkan seğirme vakalarına, yüzün diğer bölgelerinde oluşan istemsiz kasılmalar da eşlik edebilir. Bu tip şikayetler, farklı sağlık problemlerinin ön belirtisi olarak da görülebilir. Dolayısıyla kişi, bu tip şikayetlerin varlığında mutlaka doktora başvurarak sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. Sıkça sorulan bir diğer soru da "Göz seğirmesi neden olur?" şeklindedir.

Göz Seğirmesi Neden Olur
Göz seğirmesi, göz kapağındaki ve gözün etrafındaki kasların, deri ile birlikte istemsiz ve tekrarlayıcı nitelikte hafifçe hareket etmesi olarak tanımlanabilir. Göz seğirmesinin neden olduğu tam olarak anlaşılamasa da birkaç faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıktığı ya da nedensiz olarak oluştuğu düşünülür. Göz seğirmesi, genellikle gelip geçici bir durum olduğundan kişinin günlük hayat kalitesini etkilemez. Şiddetli göz seğirmeleri ise farklı rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilir ya da altta yatan farklı bir hastalığın semptomu olarak ortaya çıkabilir. Sıklıkla göz seğirmesine neden olan etkenlerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

Uykusuzluk:
Uyku düzeni bozuk olan ya da yeterince uyumamış kişilerde göz ve göz çevresindeki kasların dinlenememesine bağlı olarak göz seğirmesi görülebilir.
Stres: Her kişide farklı vücut tepkilerine neden olabilen stres, bazı kişilerde göz seğirmesine yol açabilir.Genellikle sınava hazırlanan öğrencilerde sık görülen bir durumdur.

Yorgunluk:
Fiziksel yorgunluğun yanı sıra göz yorgunluğu da göz seğirmesine yol açan nedenler arasında yer alır.

Göz enfeksiyonları:
Gözde var olan enfeksiyonlara tepki olarak zaman zaman göz kapağında seğirmeye neden olabilir.

Görme kusurları:
Gizli hipermetrop, miyop, astigmat gibi tanısı koyulmamış göz kusurları, göz seğirmesine yol açabilir. Bu durumda var olan kusurun düzeltilmesi şikayetlerde azalma sağlayabilir.

Göz alerjisi:
Kişinin alerjisi olan antijenlerin göz ile temas etmesi, gözlerde kaşıntı, yanma, batma şikayetleri yanında seğirmeye de neden olabilir.

Göz kuruluğu:
Yaşın ilerlemesi, lens kullanımı ya da uzun süre ile ekrana bakmak gibi nedenlere bağlı olarak görülen göz kuruluğu, göz seğirmesine yol açabilir.

Parlak ışığa bakmak:
Sürekli olarak parlak ışık altında kalmak ya da direkt olarak ışık kaynağına bakmak, bazı kişilerde göz seğirmesine yol açabilir.

Aşırı kafein tüketimi:
Kafeinin çok fazla miktarda alınmasının göz seğirmesine yol açtığı düşünülür.

Düzensiz beslenme:
Düzensiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak vücutta pek çok vitamin ve mineral eksikliği görülebilir. Dengeli beslenmek, göz seğirmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

D vitamini eksikliği:
Kalsiyum emilimine yardımcı olan D vitamininin vücutta eksik olması kişide göz seğirmesi şikayetlerine yol açabilir.

B12 vitamini eksikliği:
B12 vitamini eksikliği pek çok sağlık probleminin yanı sıra göz kaslarının seğirmesine de yol açabilir.

Bazı ilaçların yan etkileri:
Bazı ilaçların yan etkisi olarak kişide göz seğirmesi görülebilir. Bu gibi durumlarda hekimle görüşülerek ilacın değiştirilmesi talep edilebilir.
Göz yorgunluğu varlığında da göz seğirmesine sık rastlanır. Özellikle televizyon ya da bilgisayar başında uzun süre ile vakit geçirmek, uygun olmayan ışıkta kitap okumak gibi nedenler gözün hızla yorulmasına yol açar. Bu durum bilgisayar görme sendromu olarak da adlandırılır. Göz seğirmesi nadiren nörolojik hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Uzun süre boyunca geçmeyen, şiddeti ya da sıklığı artan göz seğirmesi şikayetlerinin olması durumunda basit bir göz seğirmesi mi olduğunun yoksa altta yatan başka bir sorunun olup olmadığının aydınlatılması için bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır.

Göz Seğirmesine Nasıl Geçer
Göz seğirmesi çoğunlukla beslenme bozukluğu, uykusuzluk, stres gibi etkenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Tüm bu etkenler, göz seğirmesinin yanı sıra pek çok farklı sağlık problemine de yol açabilir. Göz seğirmesinin önlenmesi için düzenli uyku olmazsa olmazlar arasında yer alır. Günde 7-8 saat uyumak, tüm vücut kaslarının yanı sıra göz kaslarının da dinlenmesini sağlar.

Düzenli beslenme de vücudun fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesinde önemli bir paya sahiptir. Dengeli beslenme ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sağlanır. Göz seğirmesinin önlenmesinde bir diğer etken de stres seviyesini azaltmaktır. Stresle başa çıkmak ya da yoğun stresten uzak kalmak, pek çok hastalığın yanı sıra göz seğirmesini önlemeye de yardımcıdır. Çay, kahve ve gazlı içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması da göz seğirmesini önleyebilir.

Göz seğirmesi çoğu zaman birkaç gün ya da hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu tip vakalara müdahale edilmesi gerekmezken birkaç haftadan uzun süren göz seğirmesi vakalarında seğirmenin nedeninin araştırılması için bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Blefarospazm gibi şiddetli ve iki tarafta olan uzun süren seğirmeler tedavi edilebilir.

Tedavi ile hastanın yaşam konforu artar. Tüm bu bilgiler ışığında göz seğirmesi olan hasta hekim tarafından dikkatle değerlendirilmeli mevcut duruma göre takip, tetkik veya tedavi edilmelidir. Uygun görülmesi durumunda kişiye laboratuvar testleri ve radyolojik görüntüleme tetkikleri yapılabilir. Gerekli durumlarda bir çok branş hekiminin ortak değerlendirilmesiyle ortak bir kanıya varılarak takip ve tedavi sağlanabilir.

GÖZ SEĞİRMESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?


Alışkanlıkların değiştirilmesinin yanında göz seğirmesinin çabucak geçmesine yardımcı olan bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Doktorların da onayladığı alternatif tedavi yöntemleri hem görme yetisini korumaya hem de gözde mikrobik nedenlerden meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve seğirmeye iyi geldiği belirtilmektedir. Göz sağlığını koruyan ve göz seğirmesini kısa sürede iyileştiren doğal tedavi yöntemleri şöyledir:

1- Çay Posası:
Çay, göz için oldukça önemli bir merhem-ilaç olarak kullanılmaktadır. Çay tortusu temiz bir pamuğa sürüldüğünde göz ağrısı, göz yorgunluğuna iyi gelmektedir. Özellikle uzun süre bilgisayar ve telefon ekranına bakan kişilerin gözlerini dinlendirmeleri için çay maskesi uygulamaları önerilmektedir. Ayrıca göz akıntısı ve çapaklanmaya da iyi gelmektedir.

2- Havuç:
A vitamini bakımından zengin olan havuç, göz sağlığının korunmasında etkili olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Görme yetisini arttıran havuç, düzenli olarak tüketilmesi durumunda katarakta yakalanma oranını azaltmaktadır.

3- Papatya Çayı:
Antioksidan ve antiseptik özelliğe sahip olan papatya çayı gözdeki iltihapların temizlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı demlenen papatya çayını soğuduktan sonra göze sık sık uygulanması tavsiye edilmektedir.

4- B12 ve D Vitamini:
Süt, yumurta, peynir, somon, yulaf, maydanoz, balık yağı, ayran, tereyağı gibi B12 ve D Vitamini kaynağı besinlerin bol bol tüketilmesi önerilmektedir.

5- Buz:
Göz seğirmesi esnasında küçük bir parça buz ince beze sarılarak yavaşça göz kapaklarına ve göz çevresine uygulanır. Bu uygulama en fazla 1-2 dakika devam ettirilmelidir.
kaynak
kaynak
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Küçükken, gözlerim pek çok seğrirdi. Sağ gözün seğriğrse, iyi bir haber, sol gözün seğrirse, kötü haber alacaksın derlerdi :D

Arada sırada şimdi de seğrir. Göz kuruluğum var. Belki de ondandır :)
 
Top