• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Göz Tansiyonu İçin Geliştirilen Yeni Genetik Test

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Eye-DNA-Genetics-Concept-777x583.jpg

Glokom (göz Tansiyonu) İçin Yeni Genetik Testin, Yüksek Riskli Hastaları Saptama Olasılığı 15 Kat Daha Fazla
Dünya çapında körlüğün önde gelen nedeni olan glokom için umut verici yeni bir genetik testle ilgili en son araştırmalar, mevcut bir genetik teste göre yüksek glokom riski taşıyan 15 kat daha fazla insanı belirleme yeteneğine sahip olduğunu buldu.

JAMA Oftalmoloji'de yeni yayınlanan çalışma, Flinders Üniversitesi ile QIMR Berghofer Tıbbi Araştırma Enstitüsü ve dünyadaki diğer araştırma ortakları arasında glokom için genetik risk faktörlerini belirlemek için uzun süredir devam eden uluslararası bir işbirliğine dayanıyor. Güney Avustralya'daki Flinders Üniversitesi ve Garvan'dan baş araştırmacı Doçent Owen Siggs, "Glokomun erken teşhisi, görme tasarrufu sağlayan tedaviye yol açabilir ve genetik bilgi potansiyel olarak erken teşhis ve daha iyi tedavi kararları verme konusunda bize bir avantaj sağlayabilir" diyor. Sidney, NSW'deki Tıbbi Araştırma Enstitüsü.

Owen-Siggs-777x489.jpg
Doçent Owen Siggs, Flinders Üniversitesi ve Garvan Tıbbi Araştırma Enstitüsü glokom araştırmacısı. Kredi bilgileri: Flinders Vakfı

Kıdemli yazar, Flinders Üniversitesi Profesörü Jamie Craig, en son araştırmanın glokom taraması ve yönetiminde testin potansiyelini vurguladığını söylüyor.
"Genetik testler şu anda glokom teşhisi ve bakımının rutin bir parçası değil, ancak bu testin bunu değiştirme potansiyeli var. Avustralya'nın NHMRC'si tarafından finanse edilen Flinders Üniversitesi'nde dünya lideri bir glokom araştırma programı yürüten danışman göz doktoru Profesör Craig, "Artık bunu klinik deneylerde test etmeye başlamak için güçlü bir konumdayız" diyor.
En son sonuçlar, glokomlu 2507 Avustralyalı birey ve Birleşik Krallık'ta glokomlu veya glokomsuz 411.337 birey üzerinde genetik testlerin performansını karşılaştırdı.
Her 30 Avustralyalıdan biri sonunda glokom geliştirecek ve bunların çoğu semptom eksikliği nedeniyle geç teşhis ediliyor.
Teşhis konulduktan sonra, çeşitli tedavi seçenekleri glokom görme kaybının ilerlemesini yavaşlatabilir veya durdurabilir.

Jamie-Craig-777x564.jpg
Flinders Üniversitesi Oftalmoloji Profesörü Jamie Craig. Kredi bilgileri: Flinders Üniversitesi

Kan veya tükürük örneğinde yapılan yeni test, geri dönüşü olmayan görme kaybı oluşmadan önce yüksek riskli bireyleri belirleme potansiyeline sahip.
Araştırma ekibinin üyeleri ayrıca, klinik araştırmalarda kullanılmak üzere akredite bir test geliştirmek için bir şirket kuruyor ve işe alımların 2022'de başlaması bekleniyor.
 

Çok Okunan Konular

Top