• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Günaşırı Ne Demek? Gün Aşırı Nedir?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
484
32
497
İstanbul
Günaşırı, ya da gün aşırı kelimesi, bir gün arayla anlamına gelmektedir. Türkçe'de en fazla hata yapılan kelimelerden biri olan günaşırı kelimesi, sanıldığının aksine her gün veya günde birkaç kez anlamına gelmemektedir.

Günaşırı nasıl yazılır diye sorarsanız, gün ve aşırı kelimelerinin birbirine eklenmesiyle, birleşik kelime olarak günaşırı şeklinde yazılır. Gün aşırı şeklindeki kullanım yanlıştır.

Günaşırı kelimesi örnekleri​

  • Temizlik görevlisine günaşırı gelmesini söyledik.
Bu örneğimizde, temizlik görevlisine birer gün arayla gelmesini söylemiş oluyoruz. Örneğin, pazartesi geldiyse, bir sonraki gelişinin çarşamba, bir sonrakinin de cuma olmasını istemiş oluyoruz.
  • İlacını günaşırı almalısın.
Bu örneğimizde de, kullanılan ilacın her gün, yani arka arkaya alınmaması gerektiğini, birer gün ara bırakılmasını gerektiğini anlattık.

Günaşırı ne demek ve benzer sayısız içeriğimizden haberdar olmak için 3 saniyelik kayıt işlemi ile sitemize hemen kayıt olun ve sürprizleri kaçırmayın! Dilerseniz, konulara kayıt olmadan da aşağıdaki kutuya yazarak cevap gönderebilirsiniz!

 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top