• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Güneş Işınlarının Cilde Zararları

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Güneş Işınlarının Cilde Zararları


Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Benar güneş ışınlarının zararlı etkileri konusunda uyardı. Dr. Benar, "Güneşin sıcaklığı ve ışığı bize mutluluk veriyor. Ancak her ne kadar güneşi sevsek de ona çok fazla maruz kalmak cildimiz için ciddi ölçüde zarara sebep oluyor. Dolayısıyla, yazın gelmesiyle beraber kırışıklıklar, kahverengi lekeler ve cilt yanıkları sorunumuz ve gündemimiz haline geliyor" diye konuştu


60d98b52adcded0b143f3d50


Güneş kremi parlak, genç görünümlü bir cildin anahtarlarındandır

Dr. Benar konu ile ilgili açıklamalarına güneş lekelerinin önüne geçilmesinin nasıl mümkün olduğuna değinerek şöyle konuştu:

60d98b80adcded0b143f3d53

Erken yaşlanmayı önlemek, güneş hasarı belirtilerini onarmak hatta bunu tersine çevirmek her zaman mümkündür. Bunun için günlük olarak en az 30 UVA ve UVB SPF içeren cilt bakım ürünleri kullanılmalı, pamuklu, nefes alan ve açık renkli kıyafetler tercih edilmeli, güneş gözlüğü seçimi modaya göre değil sağlık normlarına göre seçilmeli, güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde cilt doğrudan güneşe maruz bırakılmamalı.
Güneş kreminin parlak, genç görünümlü bir cildin anahtarlarından birisi olduğunu belirten Dr. Hasan Benar, güneş koruyucuların günlük güneş ışığı alımını azaltarak bağışıklık sisteminde mevcut bazı hasarları onarabilme şansı verdiğini ifade etti. Ayrıca cildin iyileşme sürecine olumlu katkılarda bulunduğunu da söyleyen Benar, günlük kullanımın uzun süreli cilt kanseri riskini de azaltabildiğinin altını çizdi.
 

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Kışın bile güneş kremi sürün diyorlar çünkü uv ışınları dışarıda bizi bulutların arkasından bile etkiliyor. Birde güneş geçmesine karşı dikkatli olmalıyız.
 
Top