• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

  Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Hamilelik Kilolarını Verme Yöntemleri

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
334
849
31
Hamilelik deyince kadınların aklına ilk olarak gelen şeydir hamilelik kiloları! Hamilelik döneminde zaten kilo alınır bir de üstüne emzirme döneminde alınan kilolar eklenince hamilelik kiloları içinden çıkılmaz bir hâl alabilir. Endişeye mahal yok, yazımızla birlikte hamilelik kilolarını nasıl atacağınızı öğreneceksiniz.Emzirme Dönemi

Emzirme dönemi doğum sonrası beslenmenizi düzenlerken çok önemli. Burada dikkat etmeniz gereken temel şey sütünüzü azaltmayacak dolayısıyla bebeğinize zarar vermeyecek öğünler tüketmeniz. Emzirme döneminde mutlaka 3 öğün yemelisiniz. Özellikle her öğünde ekmek ve salata olmalı. Et grubu yiyeceklerini ise öğle ve akşam yemeklerinde tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde badem, ceviz ve fındık gibi atıştırmalıklar tüketin.

hamilelik-kilolari.jpg

Yemek Vakitleri

Anneler ilk dönemlerde beslenme vakitlerine çok dikkat etmeyebilirler. Hem bebeğin hem kendilerinin uyku düzenleri oturmadığı için belirli bir zaman dilimleri de yoktur. Dolayısıyla ilk 4 aya kadar annelere belirli bir diyet tavsiye edilmez ama yine de belirli bir zaman dilimine uymaya çalışmakta fayda var. 4. aydan sonra anne diyete başlayabilir. Emzirme dönemindeki diyetler aylık 2 kilo verilebilir. Diyete başlarken dikkat etmeniz gereken şey aylık verilecek kilo hedefini yüksek tutmamak. Unutmayın ki diyetle birlikte sütü arttıracak tahıl ürünleri de tüketmelisiniz.Yemek saatleri ise şöyle olmalıdır:
 • Kahvaltı: 07.00-.09.00 arası
 • Öğle Yemeği: 12.00-14.00 arası
 • Akşam Yemeği: 18.00-20.00 arası

UYARI: Eğer annenin vitamin ve mineral ihtiyacı varsa diyete başlamamalı. Doğum sonrası karşılaşılan ciltte, saçta yıpranmalar genellikle vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklanır.

Hamilelik kiloları için besinlerden alınan kalori miktarlarına dikkat edin

Kilo vermenin püf noktası aldığınız kaloriden daha fazlasını tüketmektir. Böylece kilo verebilirsiniz. Dolayısıyla günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını hesaplayıp kendinizi çok da yıpratmadan o civarda veya daha az kalori miktarı almalısınız. Emziren bir anne günlük ekstra 300-400 kalori harcar. Dolayısıyla ortalama bir annenin günlük kalori ihtiyacı 2000 civarındadır.Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Anne sütü artması için emzirme döneminde özellikle sıvı gıdalar tüketilmesinde fayda vardır. Emziren bir annenin günlük ortalama 3 litre sıvı ihtiyacı vardır. Bu da yaklaşık olarak 12 su bardağına tekabül etmektedir. Annelerin bu sıvı ihtiyacını su, süt, ayran, hoşaf, komposto, şerbet, limonata ve meyve sularından almaları gerekmektedir. Çay ve kahve süt kalitesini azalttığı için emziren annelere tavsiye edilmemektedir.

Bunların yanı sıra emziren annelere emzirme döneminde şu besinler önerilmektedir:
 • Her gün bir adet yumurta ve bir öğünde sebze yemeği
 • C vitamini yönünden zengin meyveler
 • Salam, sosis ve sucuk gibi katkı maddesi içeren besinlerden uzak durun.
 • D vitamini almak için güneşlenmeye özen gösterin.
 • Yemeklerdeki demiri öldürdüğü ve kansızlığa sebep olduğu için çaydan uzak durun.
 • Kola, gazoz gibi gazlı ve fazla şekerli besinlerden uzak durun.
 • Tatlı ihtiyacı için şeker yerine kan yapıcı olan pekmezi tercih edin.Hızlı Kilo Vermeyin!

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki emzirme döneminde haftalık yarım kilo zayıflamanın süt verimine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bu sebepten aylık 2 kilodan fazla vermemeye özen gösterin. Kilo verirken çocuğunuzun besin değerleriyle oynamamış olursunuz. Eğer hamileliğinizde fazla kilo almışsanız kilo verme işini daha uzun bir zamana yaymanız verimli ve mantıklı olacaktır.

Son olarak emzirme döneminde hamilelik kiloları ve istenmeyen yağlardan kurtulmak için kendinizi çok yormadan spor yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Tekrarlamakta fayda var bol su için, bol sıvı tüketin.
 
Top