• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Hangi COVID-19 Aşısı En İyisidir?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2.687
Bursa
Hangi COVID-19 aşısı en iyisidir?
Amerikalıların uzun bir süre başka seçeneği olmayacak, ancak aşılar arasındaki farkları bilmeye değer.

CGZ4E22JV5GRDNOVRXWUY3MJYQ.jpg

Küresel pandeminin üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, COVID aşıları normal hayatlarımızı kurtarmak için çok önemli bir basamak haline geldi. Ancak birden fazla seçenek ortaya çıkmış olsa da, bazı insanlar hala hangi COVID aşısının en iyi olduğu ve hatta her birinin ne yaptığı konusunda kafası karışmış durumda. Peki hangisini almalısınız?

Cevap basit: Şu anda mevcut olan üç aşının hepsinin güvenli ve etkili olduğu gösterildi. Başka bir deyişle, bir kişinin hangi onaylı aşıyı aldığı önemli değildir ve herhangi bir seçenek, hiç aşı yapmamaktan çok daha iyidir.

Şu anda, FDA'dan acil kullanım izni verilmiş iki doz gerektiren iki aşı var. Pfizer/BioNTech ve Moderna tarafından oluşturulan her iki aşı da mRNA tabanlıdır. Klinik çalışmalarda, her ikisinin de laboratuvar onaylı COVID-19 hastalığını önlemede yüzde 95 civarında etkili olduğu gösterilmiştir.
Johnson & Johnson tek seferlik aşıya da acil kullanım izni verildi ve kısa bir ara verilmesine rağmen kullanıma sunuldu, aşı şu anda belirli bir tür kan pıhtısı geliştirme riskinin çok küçük olduğu konusunda bir uyarı taşıyor, ancak CDC ve FDA tarafından verilerin gözden geçirilmesi aşının güvenli olduğunu gösterdi.

Pfizer'in ve Moderna'nın aşıları aşağı yukarı kardeş veya ikiz aşılar olarak kabul edilebilirken -işlevleri ve etkinlikleri hemen hemen aynıdır- Johnson ve Johnson'ın aşıları farklıdır, onu diğerlerinden ayıran kendi yararları vardır ki bu da şu soruyu akla getiriyor: Hangisini almalısınız? Ama şimdilik, bu soru esasen tartışmalı.

NOMIS Merkezi'nin profesörü ve yöneticisi Susan Kaech, "Duyacağınız en yaygın yanıt, aylarca başka seçeneğimiz olmayacağı ve sizin elinizde ne varsa onu alacağınızdır" Ve tüm seçenekler COVID'e karşı - özellikle ciddi hastalıklara karşı - sağlam koruma sağladığından, hangisini aldığınız çok da önemli değil.

Moderna'nın ve Pfizer'in aşıları, hücrelerimize önemli bir koronavirüs proteininin kopyalarını yapmak için mRNA'ya (haberci RNA) güveniyor. Bağışıklık sistemimiz proteini yabancı olarak tanır, onu nasıl yok edeceğini öğrenir ve gelecekte gerçek koronavirüsü görürse onu hatırlar. İki aşıdaki bileşenler ve mRNA dizilerinin geldiği mikroskobik paketleme biraz farklıdır. Bu nedenle, Pfizer aşısı, aşıyı kimlerin alabileceğini sınırlayan çok düşük bir sıcaklıkta saklanmalıdır.

Johnson & Johnson aşısı, koronavirüs proteinlerinin talimatlarını insanlara iletmek için soğuk algınlığına neden olan yaygın bir virüsün zayıflamış bir versiyonunu kullanarak farklılık gösterir. Bu aşı, mRNA yerine çift sarmallı DNA'ya dayanır ve Moderna ve Pfizer'inkiyle aynı seviyede yoğun soğutma sistemleri gerektirmez. Bunun yerine, 36 ila 46 derece Fahrenheit'te aylarca buzdolabında saklanabilir. Bu aşı, ABD'de yüzde 72'lik bir genel etkinliğe ve aynı derecede önemli olarak, genel olarak ciddi vakaları önlemede yüzde 85'e varan bir etkinliğe sahipti. Ayrıca, Johnson & Johnson aşı denemelerinde ölüm veya hastaneye yatış bildirilmemiştir.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü direktörü Anthony Fauci, Ocak ayında Beyaz Saray'da düzenlenen bir basın toplantısında, "Ayrıca çok iyi bir güvenlik profiline sahip olan son derece etkili üç aşımız var" dedi.

Diğer bazı aşı adayları şu anda klinik deneylerde test edilmektedir. AstraZeneca aşısı için Faz 3 klinik deneme sonuçları, hastalığın önlenmesinde yüzde 90'a kadar etkili olduğunu, iki mRNA aşısından biraz daha az etkili olduğunu gösterdi.

Kaech, "Bir seçeneğiniz olsaydı,(Amerika için) muhtemelen yüzde 95 etkinlik gösterenlerle devam ederdim, ancak elimde mevcut olan diğer adenoviral bazlı aşıya sahip olmaktan kesinlikle mutlu olurdum." diyor. Daha da önemlisi, Kaech, "Moderna veya Pfizer aşıları mevcut olmadığı için aşı yaptırmamazlık da etmezdim" diyor.

Kaech, aşı olmanın iki fayda sağladığını söylüyor. İzin verilen aşılardan herhangi biri, ciddi koronavirüs hastalığı vakalarına karşı koruma sağlayacaktır. Çoğu aşı ayrıca hastalığın bulaşmasını da önler ve Nisan ayının başlarından elde edilen veriler, en azından Pfizer ve Moderna aşılarının SARS-CoV-2 enfeksiyonunu önlemede yüzde 90 etkili olduğunu gösteriyor. Bulaşmayı tamamen engellemeseler de, bulaşma olasılığını oldukça düşük kılıyorlar. İşaretler, Johnson & Johnson aşısının da bulaşmayı azalttığını gösteriyor, bir aşı aldıktan sonra hastalansanız bile, aşı yaptırmamış olmanızdan daha iyi olacaksınız, diye ekliyor. .

Belirli alerjiler dışında, ABD'deki insanlar genellikle belirli bir hastalık için aldıkları spesifik aşıyı seçemezler. Örneğin, çocuğunuzu difteri, tetanoz ve boğmaca aşısı yaptırmak için çocuk doktoruna götürdüğünüzde, bu amaç için ruhsatlandırılmış altı farklı pediatrik aşı olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bireysel doktor muayenehaneleri (veya grupları) önceden hangi aşının sipariş edileceğini seçer. Bazı yerler, özellikle yumurtalara alerjiniz varsa, hangi grip aşısını alacağınızı seçmenize izin verir, ancak çoğu yalnızca bir tür sunar.

Kaech, aşı seçeneğine sahip olmaya alışık değiliz, bu yüzden birden fazla koronavirüs aşısı seçeneği bazıları için kafa karıştırıcı olabilir, diyor Kaech. Yine de, geliştirilmekte ve test edilmekte olan daha fazla aşı adayının olması iyi bir şey. Daha fazla aşı çeşitliliği, artan bulunabilirliğin sonucu olarak üreticiler ve aşı dağıtıcıları üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

Kaech, "Bundan bir yıl sonra, koruyucu olan 10 aşımız olursa, bence bugün iki yüksek düzeyde koruyucu aşıya sahip olmak kadar önemli olur" diyor Kaech, "çünkü küresel dağıtım artmış olacak"
 
Son düzenleme:

Çok Okunan Konular

Top