• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Hava Kirliliği ve İnce Partikül Maddenin (PM) Zihinsel Sağlık Üzerindeki Etkisi

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Pollution-Air-Cars-Co2-Smog.jpg

Araştırma, hava kirliliğinin ve ince partikül maddenin (PM) zihinsel sağlık üzerindeki endişe verici etkisini ortaya koyuyor

Hava kirliliği ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir ve insanların depresyon ve anksiyete gibi çeşitli psikiyatrik rahatsızlık riskini artırabilir. Bu, partikül maddeye (PM) maruz kalmanın zihinsel sağlığı nasıl etkilediğini inceleyen birçok çalışmanın sonucudur.

Partiküller olarak da bilinen partikül madde, toz, kurum, duman ve sıvı damlacıkları gibi havada asılı kalan ince katı ve sıvı partiküllerin bir karışımıdır. Bu parçacıklar, odun sobaları ve orman yangınları gibi birincil bir kaynaktan doğrudan yayılabilir. Gazlar partikül maddeye dönüştüğünde de oluşabilirler.

PM, boyutu nedeniyle önemli bir sağlık tehlikesidir. Yaklaşık 2,5 ila 10 mikrometre boyutlarında, solunabilir ve akciğerlere ve kan dolaşımına derinlemesine girebilir. Akciğerler üzerindeki etkileri daha iyi bilinmesine rağmen, birçok çalışma PM'nin beyin için de toksik olduğunu göstermektedir.

Partikül maddenin ruh sağlığı üzerindeki etkileri

1974'ten 2017'ye kadar olan çalışmaların gözden geçirilmesi, uzun süreli PM maruziyetinin depresyon riski ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu buldu. Ayrıca, uzun süreli PM maruziyeti ile kaygı arasında ve ayrıca kısa süreli maruz kalma ve intihar riski arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu öne sürdü.

Başka bir çalışma, parçacık kirliliğinin refahı olumsuz etkilediğini gösterdi. Araştırmacılar 210 milyondan fazla sosyal medya tweetini analiz ettiler ve PM'ye maruz kalan kişilerin daha düşük refah duygularına sahip olabileceğini buldular.

Ayrıca PM ve diğer kirleticilere maruz kalmanın kronik strese neden olabileceğine, bilişsel gelişimi engelleyebileceğine ve bir kişinin şizofreni ve demans riskini potansiyel olarak artırabileceğine dair kanıtlar da vardı.

Araştırmacılar bu etkileri PM'nin kronik inflamasyona neden olabilecek oksidatif stresi artırma yeteneğine bağladılar. Beyindeki iltihaplanma, depresif ruh haline neden olabilir ve potansiyel olarak bir kişinin zihinsel bozukluk riskini artırabilir. Ayrıca, araştırmalar ayrıca PM'nin beyne zarar verebileceğini ve vücudun stres hormonu olan kortizol üretimini bozabileceğini buldu.

Psikiyatrist Dr. James Lake, bir kişinin tıbbi geçmişinin, maruz kalma süresinin ve belirli hava kirleticilerine maruz kalmanın da kişinin bir psikiyatrik bozukluk geliştirme riskini artırabileceğini kaydetti. Hava kirliliğinin ruh sağlığı üzerindeki etkisinin, çocukluk ve ergenlik döneminde maruz kalındığında daha şiddetli olabileceğini de sözlerine ekledi.

Partikül maddeye maruz kalmanızı nasıl en aza indirirsiniz?

PM'ye maruz kalmanızı en aza indirmek, havadaki partikül miktarını azaltmayı gerektirir. Parçacık kirliliğini azaltmak için birkaç ipucu:

Sigara içmeyi bırak. Sigara içiyorsanız, kapalı mekanlarda içmekten kaçının. Sigara sağlığa zararlı ince parçacıklar yayar.
Bahçenizde yakmaktan kaçının. Ölü yaprakları yakmak yerine *malçlayın.
Yanan odunu sınırlayın. Şömine veya odun sobası kullanırken odunun uygun şekilde yandığından emin olun. Ayrıca, ıslak veya yeşil yerine kuru odun kullanın ve yalnızca emisyon standartlarını karşılayan sobalar kullanın.
Daha temiz yanan cihazlara geçin. Pelet sobaları gibi cihazlar, geleneksel odun sobalarından daha az partikül üretir.
Orman yangınlarını azaltmak için harekete geçin. Kamp ateşlerini dikkatli kullanın ve arka bahçede güvenli bir şekilde yakma alıştırması yapın.
Daha az araba kullanın. Mümkün olduğunda yürüyün, bisiklete binin, ortak araba kullanın veya toplu taşıma araçlarına binin.

Parçacık kirliliği sağlığınızı olumsuz etkileyebilir ve depresyon ve anksiyete gibi çeşitli zihinsel rahatsızlık riskinizi artırabilir. Partiküllere maruz kalmanızı en aza indirmek için burada listelenen ipuçlarını izleyin.

* Malçlamak: Ağaçların ve çalıların altında, doğal olarak düşen yapraklar, çürüyen dallar ve kuru ot tabakası oluşur. Bu organik tortular, toprağın kurumasına, hava koşullarına ve erozyona karşı korunmasını sağlar bu organik tortuları toprağın üzerine sermeğe malçlamak denilir.
 

Çok Okunan Konular

Top