• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Hava Temizleyen Ev Bitkileri

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Hava Temizleyen Ev Bitkileri

Çevre problemlerini biyolojik yollarla çözmeye yönelik araştırmalar sırasında özellikle ev bitkilerinin bir kısmının iç mekanlarda sağlığımızı tehdit eden ancak, kaçınılmaz olarak maruz kaldığımız bazı zehirli maddeleri emerek büyük fayda sağladığı meydana çıktı. Bu konu büyük önem arzediyor. Zira kapalı yerlerdeki hava kirliliği bazen dışarıda karşılaştığımızdan çok daha yoğun olabiliyor.

NASA, Elle Decor ve The Joy of Plants ile birlikte bir araştırma yaparak, plexiglas ile kaplanan hücrelere değişik türlerde çiçekler yerleştirildi ve iç mekanlarda en çok maruz kaldığımız zararlı maddeler bu hücrelere enjekte edildi. İki yıl süren araştırmalar sonunda yapılan kontrollerde havadaki formaldehit, benzen, trikloroetilen moleküllerini ve karbonmonoksit gazını en çok emen bitkiler tespit edildi. Böylelikle
salonumuzda, hatta yatak odamızda hangi bitkileri bulundurmamızın sağlığımız için faydalı olacağını açıkladı.


Areka

Areka – (Dypsis Lutescens)

Ev ve ofislerde oldukça fazla kullanılan bitkilerin başında gelen Areka; Havayı birçok kimyasaldan temizliyor. 1989 tarihli NASA çalışması sonuncunda özellikle kapalı ortamdaki formaldehitin giderilmesini sağlayan en güçlü hava temizleyici bitkilerden biri olarak ilan edilmiştir. Araştırmacılar, odayı nemlendirmesi sayesinde soğuk algınlığı ve sinüs problemleri yaşayan kişiler için odalarında Areka bitkisi bulundurmanın çok önemli olduğunu belirtiyor. Açık havada büyümesi daha kolay olan bu güzel bitkinin, evde palak filtreli bir alanınız var ise oldukça güzel bir şekilde büyüyeceğine emin olabilirsiniz.Areka bikisi büyüme döneminde özellikle bol miktarda suya ihtiyaç duymaktadır fakat kış aylarında su ihtiyacı azalır. Ara sıra yapraklarına su püskürtmeniz üzerinin tozlanmasını engelleyerek bitkinin hava almasını sağlayacaktır.

*****

Paşa Kılıcı

Paşa Kılıcı (Sansevıerıa)

Özellikle yatak odanızda bulundurmanız gereken paşa kılıcı, gece boyu havanızı temizleyerek, uyku kalitenizi de yükseltiyor.

*****

Yelken Çiçeği

Yelken Çiçeği - Barış Çiçeği - Kobra (Spathiphyllum)

Sağlıklı bir uyku için odanın havası çok önemlidir. Yelken Çiçeği, havayı %60 oranında temizleyerek hem rahat uyumanızı hem de sağlıklı kalmanızı sağlar. Görsel olarak da güzel bir bitki olan yelken çiçeği havadaki birçok kötü kalıntıyı temizliyor. Ancak zehirli bir yapısı da olduğundan çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzakta tutmak gerekiyor.
*****

Çin Herdemyeşili

Çin Herdemyeşili - (Aglaonema)

Karanlık bir yatak odası gibi diğer bitkilerin yetişmekte zorlanacağı düşük ışıklı ortamlarda kolaylıkla büyüyebilen bu bitki, havadaki toksinleri temizlemesi ile ün salmıştır.
*****

Kurdele Çiçeği

Kurdele Çiçeği (Chlorophytum)

Bakımı oldukça kolay olan kurdele çiçeğini her türlü ışıkta yetiştirebilirsiniz. Suyunu bol verin yeter. O da karşılık olarak sizi küfün zararlı etkilerinden koruyacak.
*****
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası

Salon Sarmaşığı

Salon Sarmaşığı – (Epipremnum aureum)

Potos sarmaşık adı da verilen Salon Sarmaşığı, Araceae familyasından geliyor. Bitkinin tırmanıcı bir yapısı var uzayan dalları tırmanacak bir yer bulamadığında sürünerek ilerliyor. Bu sebeple bitkinizi evin yüksek yerlerine yerleştirebilirsiniz. Tavandan sarkan platformlar ya da ayaklı çiçeklikler bu bitki için uygun yerlerdir.

Evinizin havasını temizleyecek bitki denildiğinde akla ilk gelenler arasında yer alan salon sarmaşığı kolay bakımlı bir bitkidir ve çok fazla sulama istemez. Hatta sulamayı unuttuğunuz zamanlarda bile size zorluk çıkarmaz. Bu bitki havadan ksilen, benzen, formaldehit ve trikloroetilen gibi maddeleri temizleyerek daha temiz bir ortam yaratır. Özellikle sigara içilen evlerde bulundurulması öneriliyor.

*****


Kauçuk Ağacı


Kauçuk Ağacı – (
Ficus elastica)

Biçimli, iri yaprakları ile kapalı ortamların en sevilen salon bitkilerinden biri olan Kauçuk Ağacı, ev dekorasyonunuzu tamamlarken evin havasını da temişlemeyi ihmal etmiyor.

Güneş ışığını seven Kauçuk Ağacı bakımı son derece kolay bitkiler arasında yer alır. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var; bunlardan biri, bitkinin güneşe doğru büyüyeceğidir. Biçimsiz büyümeye engel olabilmek adına zaman zaman saksının yönünü çevirmeniz gerekir. Bir diğer önemli nokta ise Kauçuk Ağacının havadar ortamlardan hoşlanmasıdır. Yani bakıldığı odanın sık sık havalandırılması önem taşır.

*****


Deve Tabanı


Deve Tabanı – (Philodendron)

En sevilen salon bitkilerinden biri olan Deve Tabanı, kalp şekilli yeşil yaprakları ile adeta görsel bir şölen oluşturuyor. Bununla da kalmayıp aynı zamanda odanın havasını temizleyen bitki, evlerinizin yarı gölge tüm yerlerinde yetiştirilebiliyor.

Deve Tabanı, kalp şekilli düz yaprakları olan ya da kesitli yaprakları olan birkaç farklı türde evlerimize konuk olabilir. Onlara bakarken sulamayı ihmal etmemek ve doğrudan güneş ışığı almayacakları bir yere konumlandırmak yeterli olacaktır.

*****

Madagaskar Dragon Ağacı

Madagaskar Dragon Ağacı


Özellikle ofisler için önerilen bu ağaç egzoz kalıntılarını, duvar boyalarından yayılan kimyasalları ve sigaranın havaya dağılan kalıntılarını temizlemekte usta.
*****

Aşk Merdiveni

Aşk Merdiveni – (Nephrolepis obliterata)

Eğrelti Otu olarak da bilinen Aşk Merdiveni hemen hemen tüm evlerde bir dönem bulunmuş olan yeşil bitkilerdendir. Aşk Merdiveni dediğimiz bu bitkinin oldukça sık ve minik yaprakları var, bu yapraklarla kanserojen bir madde olan, sigaralarda ve inşaatlarda kullanılan yapı malzemelerinde bulunan formaldehyde’in havadan temizlenmesine yardımcı oluyor.

*****

Salon Palmiyesi


Salon Palmiyesi – (Rhapis excelsa)

İç mekan bitkilerinden en çok tercih edilenlerden biri. Bakımı kolay ve temizlikte kullanılan amonyak gibi toksinleri de temizleyebilmek özelliğine sahip. Temizlenebilen toksinler: formaldehit, amonyak ve ksilen
 

Çok Okunan Konular

Top