• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Hayalet Yazarlar Aramızda Dolaşıyor

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Hayalet Yazarlar Aramızda Dolaşıyor

Milliyet'ten Gizem Çetimen'in haberine göre, Hayalet yazar, bir kitabı başkası adına belli bir ücret karşılığında yazan kişilere deniyor. Hatta günümüzde çoğu insan bunu bir meslek olarak sürdürüyor. Peki etik mi ya da sınırları ne olmalı?

Severek okuduğunuz bir romandaki cümlelerin aslında bildiğiniz kişi tarafından değil de bir başkası tarafından yazıldığını hiç düşündünüz mü? Belki buna başta inanmakta güçlük çekebilirsiniz ancak ‘hayalet yazarlık’ diğer bir adıyla ‘gölge yazarlık’ kavramının edebiyat dünyasında uzun yıllardır var olduğu bilinen bir gerçek. Gölge yazar, bir kitabı başkası adına belli bir ücret karşılığında yazan kişilere deniyor.

‘Hayalet yazarlığı’ meslek olarak yürütenlerin yanı sıra kendi yazar olduğu halde para kazanmak için yönelenler de var. Hatta Freelancewriting adlı internet sitesindeki habere göre aralarında H.P. Lovecraft, Sinclair Lewis, Sidonie-Gabrielle Colette’nin de yer aldığı pek çok yazar kariyerlerinin başında bir dönem hayalet yazarlık yapmış. Biz de bu kavramın ne olduğunu, Türkiye’deki durumunu ve etik olup olmadığını yazarlara sorduk.

Nazlı Eray: “Shakespeare zamanında da varmış”

‘Hayelet yazar’, kavramıyla ilgili hiçbir şey düşünmüyorum. Çünkü bambaşka bir olay. Sen bir kitap ya da oyun yazmak istiyorsun. Ama bir hayalet yazar, bunu senin yerine yazıyor. Bu benim kafama göre değil. Bu ticari bir olay. Belki bir kitabı meydana getirmek için gereken bir şey. Ben kitabımı yazarken onun heyecanını, coşkusunu ve bunalımını yaşamadıktan sonra hayaletten bana ne! Etiklik konusunda gelirsek bana sorarsanız etik değil. Ama şöyle bir şey var. Mesela William Shakespeare zamanında da bu yapılmış. Birkaç yazar birden bir şey yazıyor ve birinin adı öne çıkıyor. Öbürleri de hayalet oluyor. Yapılabilinen bir şey. Örneğin Shakespeare’in, her şeyi Christopher Marlowe ile birlikte yazdığı söylenir. Ama Marlowe’u kimse bilmiyor.

Esmahan Aykol: “Gülünç bir kavram”

‘Hayalet yazar’, perde arkasındaki yazar, bir eseri para karşılığı bir başkası adına yazmayı üstlenen kişi, demek. Kitabı imzasıyla yayımlatacak kişi aklındaki konuyu, kendi üslubu ve sözcükleriyle onu okura aktaracak hayalet yazara anlatıyor… Genellikle paraya ihtiyacı olan, genç yazarların üstlendiği bir iş. Paul Auster’ın “Hand to Mouth” adlı otobiyografisinde, gençliğinde Jerzy Kosinski için hayalet yazarlık yaptığını okumuştum. Kosinski bir dönem bayıldığım bir yazar olduğu için hayal kırıklığına uğradım. Bence edebi eserlerde hayalet yazarlık diye bir kurum gülünç. Edebiyat eseri ne tek başına konudan ibaret ne de üsluptan. Biyografilerde olabilir diye düşünüyorum. Türkiye’de edebiyatta yapıldığını duymadım ama neden olmasın.Bence hayalet yazarlık yapan kişi açısından sorun yok ama hayalet yazarın işvereni ‘yazar’ açısından etik değil.

Müge İplikçi: “Çözemediğim bir konu”

‘Hayalet Yazarlık’, kavramı Türkiye’de de var. Doğrusu tam olarak çözemediğim bir konu. Benim için yazı hep bir aşktı. Müstearı belki daha net anlıyorum. Ancak hayalet yazar kavramına içeriden bakamıyorum.

Doğu Yücel: “Türkiye’de yaygın değil”

Türkiye’de yapılıp yapılmadığını bilmemiz çok zor, adı üstünde hayaletler. Ortada gizlilik esaslı bir anlaşma olduğu için hayalet veya gölge yazarın belgelenmesi ancak yıllar sonra bu bilginin sızmasıyla gerçekleşir. Benim tahminim; hayalet yazarlık Türkiye’de dünyada olduğu kadar yaygın değil. Çünkü biyografi ve otobiyografi kitapları Türkiye’de dünyaya kıyasla çok basılmıyor. Etiklik konusunda ise eğer kitabın sahibi müzisyen, ressam, politikacı gibi biriyse ve bu kitap bir yan ürünse, tamamen masum olmasa da en azından ‘kabul edilebilir’ geliyor bana. Şöyle bir kütüphaneme bakıyorum da… Ozzy Osbourne’un otobiyografi kitapları var mesela, kalın kalın kitaplar. Bunları Ozzy’nin saatlerce oturup yazdığını düşünen yoktur herhalde. Zaten kapakta olmasa da iç sayfada Chris Ayres diye birinin adını görüyoruz, muhtemelen Ozzy ile birkaç gün röportaj yapmıştır, sonra onları kendince yazıya dökmüştür bu şahıs. Böyle durumlarda, hele bu örnekte olduğu gibi asıl yazarın adı en azından künyede geçtiyse bir sorun yok. Ama bu edebi bir eserse, hayalet yazara bu eseri yazdıran yazarın bu eser üzerinden ulaştığı maddi manevi başarı elbette ki etik dışıdır.Emrah

Polat: “Bir tercih meselesi”

‘Hayalet Yazar’ kavramını yazarın, yazarak hayatını sürdürebilmek -ki bu çok zordur- için başvurduğu yollardan biri diye düşünüyorum.Genelde biyografi kaleme alma, şirketlerin tarihçelerini kitaplaştırma şeklinde oluyor. “Bir fikrim var!” diyen ama bunu nasıl yazacağını bilmeyen varlıklı insanların nadiren çıktığını da duyuyoruz. Hiç unutmam, bundan on yıl kadar önce bir silah firmasından, tarihçelerini kaleme almam için çok cazip bir teklif gelmişti. Bana uygun değildi doğrusu, nazikçe geri çevirdim. Yazdıklarıyla şiddeti övmüyorsa, ırkçı bir anlatı oluşturmuyorsa, nefret söyleminin yayılmasına katkıda bulunmuyorsa, çocuk istismarından uzak duruyorsa, cinsiyetçi bir yaklaşımı yoksa etik bence; son kertede yazar, emeğini satarak para kazanıyor, iyi de kazanıyor hem. Bir tercih meselesi.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.112
2
2.700
Bursa
Kendisine güveni olmayan piyasa yazarları bu yola başvurur herhalde, mantıken kendim için ünlü olmak varken başkasını niçin ünlü yapayım, demek ki yazdıkları kişileri bile ünlü yapamıyorlar öyle olsaydı zaten kendi adlarına yazarlardı.
Ticarete dökmüşler işi yani.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
566
2
2.077
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Kendisine güveni olmayan piyasa yazarları bu yola başvurur herhalde, mantıken kendim için ünlü olmak varken başkasını niçin ünlü yapayım, demek ki yazdıkları kişileri bile ünlü yapamıyorlar öyle olsaydı zaten kendi adlarına yazarlardı.
Ticarete dökmüşler işi yani.
Doğru, haklısın ama örneğin ben olsam, kendi adımla yazacağım çok iyi bir metin gereken ilgiyi görmezken, ünlü bir yazar adına yazacağım vasat bir metin çok beğenilebilir. Piyasa kavramı maalesef beğeniyi de şekillendiriyor.

Arada çaktırmadan kendimi de övmüş oldum ama öyle bir edebi yeteneğim de yok. :D
 

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
328
1.007
Bunun bir de şarkıcı versiyonu vardı. Yıllar evvel bir haberde, sesi güzel bir kadının stüdyoda seslendirdiği şarkılar, Banu Alkan'ınmış gibi piyasaya sürülmüştü. Sanırım anlaşma bozulmuştu ve kadın kameralar karşısına çıkıp olayı ifşa etmişti.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.112
2
2.700
Bursa
Bir zamanlar Boney M. topluluğunun erkek üyesi Bobby Farrell için de söylenti çıkmıştı kendi sesi değil diye. :)
Bir de 1990 da Grammy ödülü alan Milli Vanilli topluluğu var, onların durumu daha kötü, ödülden sonra gerçekleşen bir konserleri sırasında vokal takılınca kendi sesleri olmadığı anlaşılmış ve ceza alıp ödüllerinden olmuşlar. :)
 

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
192
1
383
İstanbul
Hayalet yazarlıkla gelen başarı kalıcı olmaz çünkü her yazarın kendine özgü üslubu olur ve hayalet yazarlıkta bu tutturulamaz.

ünlülerin kitap yazma hevesini giderir işte en fazla.
 
Top