• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Herhangi Bir Kahve İçmek Karaciğer Hastalığı Riskini Azaltır, Çalışma Bulguları

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
kahve.jpg

Yaklaşık 500.000 kişiyi kapsayan bir araştırma, kahve içmenin karaciğer hastalığı geliştirme riskini önemli ölçüde azalttığını buldu.
Sağlık yararı, kafeinli, kafeinsiz, öğütülmüş ve hazır kahve dahil tüm kahve türleri için geçerlidir.
Çalışma, günde 3-4 bardak içmenin en büyük faydayı sağladığını bulmuştur.
Birçokları için kahve en sevdikleridir - bazıları vazgeçilmez diyebilir - her günün bir parçasıdır. Yine de, hem kahvenin yararları hem de riskleri için kanıtlar sunan, genellikle çelişkili araştırmalardan oluşan sürekli bir akış vardır.

Büyük ve yeni bir araştırma, her türlü kahvenin kronik karaciğer hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı, karaciğer kanseri ve kronik karaciğer hastalığından ölüm riskini azalttığını buldu.

En büyük fayda, günde 3-4 fincan, hatta kafeinsiz kahve içmekten elde edilir. Kahve telvesi, hazır kahveden biraz daha faydalıdır.

Birleşik Krallık'taki Southampton ve Edinburgh Üniversitelerindeki araştırmacıların yaptığı çalışma, BMC Halk Sağlığı dergisinde yayınlandı.

Karaciğer hastalığı ve hoş bir çalışma

Dünya çapında, karaciğer hastalığı yılda 2 milyon kişinin ölümüne neden oluyor, 1 milyon kişi siroz komplikasyonlarından ve bir diğeri viral hepatit ve hepatoselüler karsinomdan ölüyor.

Araştırmaya göre, karaciğer hastalığından en çok etkilenen bölge Sahra altı Afrika. Bunu Orta ve Güney Amerika, Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya takip ediyor.

Karaciğer hastalığı risk faktörleri arasında alkol tüketmek, aşırı kilolu olmak ve diyabet sahibi olmak yer alır.

Medical News Today, kapsamı nedeniyle çalışmayı “kesinlikle şaşırtıcı” olarak nitelendiren Cleveland Clinic transplant hepatologu Dr. Talal Adhami ile konuştu.

"Daha küçük çalışmalar yapıldı ve [karaciğer sağlığı ile kahve arasında] bir ilişki vardı, ancak bu çalışma aslında sadece çok sayıda hastadan çok daha büyük bir ilişki kurdu" dedi.

Yaklaşık yarım milyon insan üzerinde 10.7 yıllık bir çalışma
Çalışmanın yazarları, ortalama 10.7 yıl boyunca takip edilen 494.585 kişinin UK Biobank sağlık verilerini analiz etti.

Kohortun 384.818'i kahve içicisiydi ve 109.767'si değildi ve çalışmanın kontrol grubu olarak görev yaptı. Kahve içenler kafeinli, kafeinsiz, öğütülmüş ve hazır kahve tüketirler.

Çalışma süresi boyunca, örnek 3.600 kronik karaciğer hastalığı teşhisi, 5.439 kronik karaciğer hastalığı veya yağlı karaciğer hastalığı vakası ve 184 hepatoselüler karsinom vakası içeriyordu. Kronik karaciğer hastalığından 301 ölüm vardı.

Kahve tüketmeyen katılımcılarla karşılaştırıldığında, kahve içenlerin kronik karaciğer hastalığı riski %21 daha düşüktü.

Ayrıca kronik karaciğer veya yağlı karaciğer hastalığı geliştirme riskleri %19 oranında azaldı ve hepatosellüler karsinom risklerini %21 oranında düşürdüler. Kahve içenlerin karaciğer hastalığından ölme olasılığı da %49 daha azdı.

Öğütülmüş çekirdeklerden kahve içen insanlar için riskteki azalma daha da fazlaydı.

Kronik karaciğer hastalığı veya kronik karaciğer veya yağlı karaciğer hastalığı geliştirme riskleri %35, hepatoselüler karsinom geliştirme riski %34 ve karaciğer hastalığından ölme riski %61 azaldı.

Dr. Adhami, karaciğer bir patojene tepki olarak iltihaplandığı için "[c]offee aslında karaciğer hastalığının erken evrelerinde yardımcı olabilir" diye açıkladı.

"Ayrıca skarlı doku sürecini de etkileyebilir ve daha sonra siroz hastalarında veya birincil karaciğer kanserine yatkın olan gelişmiş skar dokusu olan hastalarda. Kahve bu düzeyde de yardımcı oluyor” diye ekledi.

Çalışmaya tepki
Çalışmanın bir sınırlaması, örneğinin daha yüksek sosyoekonomik geçmişe sahip beyaz bireylerden oluşmasıdır, bu nedenle bulguları evrensel olarak uygulanabilir olmayabilir.

University College London Karaciğer ve Sindirim Sağlığı Enstitüsü'nden biyokimyacı Prof. Nathan Davies, MNT'yi bu çalışmanın kahvenin "karaciğer hastalığına karşı bir süper besin" olduğunu kanıtlamadığı konusunda uyardı. Diğer çalışmaların bile “tersini gösterdiğini” kaydetti.

Prof. Davies, çalışmadaki uzun vadeli risk ve faydanın çok küçük olduğunu söyledi – karaciğer hastalığı geliştirmeyen 1000 kahve içicisinden sadece 4’ü, kahve içmeyen her 1000 kişide 5’i – “muhtemelen diğer faktörlerin daha önemli bir etkiye sahip olması muhtemeldir. kahveden daha."

Dr. Adhami hevesliliğini korudu, ancak tüm karaciğer hastalıkları için etkili çarelerimiz olsaydı bunun bir şey olacağını söyledi: “Bu noktada, alternatiflerin olmamasıyla birlikte, aslında en çok tüketilen içecek olan bir içki içmek. Dünya? Biliyor musun? Onu alacağım."

Çalışmanın, kahvenin karaciğer için neden bu kadar faydalı olduğunun mekaniğine girmediği not edilmelidir.

Dr. Adhami, bu çalışmanın sonucunda çeşitli kahve moleküllerini karaciğer hastalığına karşı test eden randomize kontrollü klinik çalışmalar beklediğini söyledi. “İnan bana, bu karaciğer hastalığı için kesinlikle en heyecan verici haber” yorumunu yaptı.

Baş yazar Dr. Oliver Kennedy şu sonuca varıyor:

“Kahveye geniş çapta erişilebilir ve çalışmamızdan gördüğümüz faydalar, potansiyel bir önleme sunabileceği anlamına gelebilir.

Kronik karaciğer hastalığı için özel tedavi. Bu, özellikle daha düşük gelirli ve sağlık hizmetlerine erişimi daha kötü olan ve kronik karaciğer hastalığı yükünün en yüksek olduğu ülkelerde değerli olacaktır.”
 

Çok Okunan Konular

Top