• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Herkesin Multivitaminlere İhtiyacı Var mı?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Multivitamin.jpg

Çoğu insan ekstra vitamin takviyesine ihtiyaç duymaz.

Vitaminler prensipte sağlıklı görünüyor. Vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına, hücrelerimizin büyümesine ve organlarımızın işlerini yapmasına izin veren besinlerle doludurlar. Yani günlük bir doz vitamin almak faydalı görünüyor, değil mi? Çok hızlı değil. Vitaminler zararsız değildir. Beta-karoten ve A ve E vitaminleri takviyesi almak, artan ölüm oranı ile ilişkilendirilmiştir. Dahası, iyi beslenmiş yetişkinler fazladan vitamin almaktan hastalıkla mücadelede veya başka bir fayda görmezler. Çoğu Amerikalı, ihtiyaç duydukları tüm vitaminleri diyetlerinden alır ve fazlası yardımcı olmaz.

Buna rağmen, sağlık bilincine sahip birçok yetişkin multivitamin alıyor. Vitaminlerin ek kullanımı, 1990'ların başında yetişkin nüfusun yaklaşık %40'ından bugün yarısından fazlasına yükselmiştir. Pek çok insan vitaminlerini "her ihtimale karşı" alıyor, ancak çoğu doktor multivitaminlere harcanan paranın boşa gittiğini söylüyor. Beslenme uzmanı Dr. Miriam Nelson, "Sigorta olarak multivitamin politikası eski bir eş hikayesidir ve bunu çürütmemiz gerekiyor" dedi.

Bütün bunlar söyleniyor, bazı insanlar takviye almalı. Doktorunuz, hamileyseniz veya bunlardan fayda görebilecek belirli bir sağlık sorunuyla karşı karşıyaysanız size tavsiyede bulunabilir. Ancak genel olarak sağlıklıysanız, multivitaminler sağlığınıza yardımcı olacak hiçbir şey yapmaz ve aslında zarar verebilir. Beslenme uzmanları, vitaminleri vücudunuza almanın en sağlıklı yolunun meyve ve sebzelerden geçtiği konusunda hemfikirdir.

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
566
2
2.079
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Multivitamin konusunda biraz sağlık okuryazarlığı ve biraz da doktor tavsiyesi gerekiyor sanırım. Her multivitamini cesaret edip kullanamam açıkçası.

Öte yandan, özellikle COVID-19 döneminde, C, D ve K vitaminleri ile, magnezyum alıyoruz düzenli olarak. Covid gibi son derece agresif bir hastalığı tek başına iyileştirmese de, yakalandığımızda daha şanslı olacağımızı düşünüyorum.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Ben şu anda sadece kalsiyum D kullanıyorum fakat K2 vitamini de almayı düşünüyorum çünkü Kalsiyum böbrek akciğer gibi organlarda birikim yapabiliyormuş, K2 vitamini kalsiyumu drekt kemiklere yönlendiriyormuş onun dışında ben eksikliğini çektiğim için bir de B12 vitamini alacağım.
Aslında daha çok var da hangi birini alacaksın mesela Curcumin ve Quersetin almak isterim.