• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Heteroseksüel Nedir? Hetero Kime Denir?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
403
12
482
İstanbul
Heteroseksüel nedir, cinsel yönelimi ifade etmek için kullanılan ve karşı cinse ilgi duyan bireyi tanımlamak için kullanılan kelimedir. Heteroseksüel bireylerde, kadınlar erkeğe, erkekler de kadınlara ilgi duyar. Homoseksüel kelimesinin karşıtıdır. Heteroseksüel bireylere, kısaca hetero da denmektedir.

Heteroseksüel erkek ya da hetero erkek, kadınlara ilgi duyan erkek anlamına gelir. Heteroseksüel kadın ise, erkeklere ilgi duyan kadın anlamındadır. Aynı zamanda gay veya lezbiyen ilişkilere de ilgileri yoktur.

heteroseksuel-nedir.jpg

Heteroseksüel anlamı kısaca, karşı cinse duygusal ve cinsel ilgi duyan kişi demektir. Günümüzde heteroseksüel tanımı oldukça genişlemiştir. Örneğin, trans olmayan birey anlamına gelen cis-gendered sınıflaması, heteroseksüelliği de kapsamaktadır. Bu sınıflandırmaya göre, heteroseksüel bireylere, cis hetero da denmektedir.

LGBT hareketinin kapsamına girmeyen heteroseksüellik, birçok din tarafından da tek kabul edilen, yasaklanmayan ilişki türü olarak belirlenmiştir.

Heteroseksüel birey, aseksüel değildir. Aseksüel ne demek kısaca, herhangi bir cinsel yönelime dair arzu duymayan, kimseye karşı cinsel çekim hissetmeyen birey demektir.

Heteroyum Ne Demek?​

Kişinin "ben heteroyum" demesi, heteroseksüel olduğu, yani sadece karşı cinsle ilişkiye girmekten hoşlandığı ve öyle yaptığı anlamına geliyor.

Trans Bireyler Heteroseksüel Olabilir Mi?​

Transseksüel olma durumu, kişinin cinsiyet kimliğini belirlediği için, trans bireylerin de heteroseksüel olmaları mümkündür. Transseksüellik, cinsel yönelimi değil, cinsel kimliği ifade eder, bu nedenle, trans bireyler de, kendi cinsiyetlerine olduğu kadar, karşı cinse de ilgi duyabilir ve hatta aseksüel olabilir.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top