• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Homofobi İle Düşük Zekâ Arasında Bağlantı Olduğu Kanıtlandı

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
318
834
31
Homofobi İle Düşük Zekâ Arasında Bağlantı Olduğu Kanıtlandı

Homofobi ile ilgili psikolojik araştırmaların senelerdir sürdüğünü biliyoruz. Bu kez işin nörolojik kısmını merak eden bilim inşaları, homofobi ve insan zekâsı üzerinde araştırmalar yaptı. Biz bilimin yalancısıyız! İşte, homofobi ile düşük zekâ arasında bağlantı olduğunu kanıtlayan çalışma!

Homofobi Nedir?

Homofobi, dar anlamda eşcinselliğe olan nefret anlamına gelmektedir. Eşcinselliğe karşı nefret, ayrımcılık ve hoşnutsuzluk besleyen kişilere homofobik denir. Başlangıçta “homoseksüellere yakın mesafede olma korkusu” olarak tanımlanan homofobi, günümüze nefret anlamı da taşıyan tehlikeli bir kavramdır. Araştırmacılar homofobi ile düşük zekâ arasında bağ kuran bir araştırma sundular. Peki, homofobi ile düşük zekâ arasında bağlantı olduğunu kanıtlayan çalışma nedir?

homofobi-iq.jpg

Homofobi İle Düşük Zekâ Arasında Bağlantı Olduğunu Kanıtlayan Çalışma

Avustralya’nın Queensland Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışmalarda, homofobi ve düşük zekâ arasında bir bağ tespit edilmiştir. Daha önce de yıllarca süren bu araştırmalar, Queensland Üniversitesi tarafından bir adım öteye götürülmüştür. Bu çalışma ile birlikte özellikle Amerika Birleşik Devletleri dışındaki yaşam alanlarında ilk kez homofobi ve düşük zekâ bağlantısı incelendi.

Daha önceki çalışmalarda düşük zekâ ile önyargılı olmanın bağlantılı olduğu biliniyordu. Bunu da dikkate alarak yoğun çalışmalar sonucu bir anket ortaya çıkarıldı. Bu anket Avustralya’da yaklaşık 12 bin kişiye uygulandı. Ankette özellikle katılımcıların bilişsel yeteneklerini ölçmeye yönelik sorular kullanıldı. Bir yandan zekâ seviyeleri ölçülürken diğer yandan homofobi ile bağlantısı anlaşılmaya çalışılıyordu. 1 ve 7 arası rakamlar ile derecelendirilen anket sonuçları değerlendirildi.

Çalışma Sonucu

Homofobi ile düşük zekâ arasında bağlantı olduğunu kanıtlayan çalışmanın sonucu Intelligence dergisinde yayınlandı. Çıkan sonuca göre bir insanın zekâsı ne kadar düşük seviyedeyse eşcinselliğe olan önyargısı o kadar yüksek oluyordu. Yani düşük zekâ seviyesi ile önyargılı olmak bağlantılıydı. Ayrıca bu çalışma ile düşük zekâ seviyesi ile eşcinselliğe karşı önyargı ve eşitlikçi olmayan tavırlar da ortaya konmuş oldu. Katılımcılarda gözlemlenen, ne kadar düşük zekaya sahipse, eşcinsel çiftler için eşit haklar konusunda o kadar katı oldukları görülmüştür.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
Eskiden malumunuz 15-20 yıl öncesine kadar Bilim ve Teknik dergisi alırdım, kurnazlığın zekâ ile ilgisinin olmadığının da bilimsel olarak kanıtlandığını söylüyordu.
 
Top