• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

İlk Sıtma Aşısı Nihayet Onaylandı!

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
4 Nisan 2021
158
366
Bir üst klasör
Dünya Sağlık Örgütü, sıtma için geliştirilen RTS,S aşısını onayladı. Böylece sıtma aşısı var mı sorusu nihayet cevaplandı ve Afrikalı çocuklar için bir umut doğdu.

Sıtmanın arkasındaki Plasmodium parazitlerinin adlandırılmasından 130 yıldan fazla bir süre sonra, dünya şimdi onlara karşı ilk onaylanmış aşısına sahip. Birçok sıtma araştırmacısı gelişmeyi kutladı, ancak diğerleri yalnızca orta derecede etkinliği olan bir aşının yayılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.6 Ekim'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), RTS,S adı verilen aşıyı destekledi ve en ölümcül sıtma paraziti Plasmodium falciparum'un bulunduğu Sahra altı Afrika'daki çocuklar arasında yaygın olarak kullanılmasını önerdi.

Sıtma Aşısı Ne Zaman Bulundu?​

DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, onayı açıklayan bir basın brifinginde "RTS,S sıtma aşısı 30 yıldan uzun bir süredir geliştirilmeye çalışılıyor ve bu halk sağlığı tarihi açısından muhteşem bir gelişme" şeklinde konuştu.

Sıtma aşısı, 1990'lardan beri üzerinde çalışılan bir sağlık projesi idi.

sitma-asisi-nedir.jpgSıtma Aşısı Nedir?​

Diğer çocukluk aşıları ile karşılaştırıldığında, RTS,S, beş yaşın altındaki çocuklarda dört enjeksiyondan sonra ciddi sıtma vakalarının yaklaşık %30'unu önleyerek yalnızca mütevazı bir etkinliğe sahiptir.

Yine de, bir modelleme çalışması, sıtma insidansının yüksek olduğu ülkelerdeki tüm çocuklara tam doz aşılama yapılması durumunda, yılda 23.000 çocuğun ölümünü önleyebileceğini öne sürüyor. Bu, sadece 2018'de yaşanan 411.000 ölüm düşünüldüğünde az gözükse de önemli bir aşama.

Afrika'daki liderler şimdi aşının uygulanıp uygulanmayacağını ve nasıl uygulanacağını düşünüyor. Örneğin Mali'de Bamako Üniversitesi'nden sıtma araştırmacısı Alassane Dicko Nature'a, DSÖ'nün açıklamasından kısa bir süre sonra ülkenin sağlık bakanının kendisine Mali'nin aşıyı almak için ne yapması gerektiğini sorduğunu söyledi.

“Ona bu aşıyı mümkün olan en kısa sürede uygun bir maliyetle sunmak için bir ülke olarak, hükümetimizin en üst seviyelerinde zorlamamız gerektiğini söyledim” diyor.

Sıtma Aşısı Kimlere Yapılır?​

Yeni geliştirilen RTS,S sıtma aşısı, şu an için 5 yaşın altındaki çocuklara yapılacak.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
Top