• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

İngiltere'de Trafik Neden Soldan Akıyor?

İngiltere'de Trafik Neden Soldan Akar?


Otoyollarda ve yaya trafiğinin olduğu yollarda adeta görünmez bir kural var gibi görünüyor. İnsanlar, genelde yolun sağa tarafından gitmeyi tercih ediyor. Bu yazılı olmayan kural dünyanın pek çok yerinde geçerli. Aslında, araba trafiğinin akışı kurallarla belirlenmiş olsa da kimse yeni gittiği bir ülkede bu kuralları sorgulamadan trafiğin akış yönünü kullanmaya başlıyor. Ancak trafiğin belli bir yönden akmasının çeşitli sebepleri var. İngiltere'de trafik neden ters sorusunun cevabı da, tarihte gizli.Trafik Neden Belli Bir Yönde Akar?

Trafiğin belli bir yönden akmasının ilk sebebi, düzeni sağlamak. Eğer, gidiş ve gelişlerde yolun belli bir tarafı kullanılırsa kaza riski çok daha düşük olacaktır. Dolayısıyla, trafiği belli bir yönden akıtmanın öncelikli sebebi düzeni sağlamak ve kaza riskini azaltmaktır. Trafik kurallarının farklı ülkelerde aynı olması, uyumun daha kolay sağlanması açısından çok önemli. Farklı bölgelere giden biri, trafikte sorun çıkarmadan ve yeni kurallara alışmaya çalışmadan trafiğe dahil olabilir. Ancak, trafik kuralları her yerde tam olarak aynı değildir. Hatta İngiltere gibi bazı yerlerde oldukça temel değişiklikler vardır.

ingiltere-trafik-sol-taraftan-akar.jpg

İlk Trafik Hangi Yönden Akıyordu?

İnsanların büyük bir kısmı sağ elini kullanmaya alışık. Burada, %95 gibi bir çoğunluktan bahsediyoruz. Bunun gibi sebeplerden dolayı doğal olanın trafiğin sağdan akması olarak düşünebilirsiniz. Ancak tarihteki ilk trafik, soldan akıyordu. Tarihteki ilk trafiğe şahit olan ülkelerden biri İngiltere’ydi ve orada olduğu gibi dünyanın büyük kısmında trafik soldan akıyordu. Yani, günümüzde dünyanın büyük kısmı tarafından kullanılan sağdan trafik ters trafiktir. Günümüzde dünyanın %66'sı sağdan trafiği kullanırken %34’ü ise soldan trafiği kullanıyor. Dünyanın büyük kısmı yaşanan tarihsel olaylarla birlikte trafiğin yönünü sol taraftan sağ tarafa geçirdi. Ancak bunun nasıl olduğunu anlayabilmemiz adına öncelikle neden İngiltere'de trafiğin sol taraftan akmaya başladığını anlamamız gerekiyor.İngiltere’de Neden Sol Taraf Tercih Ediliyordu?

İngiltere'de trafik, at arabaları ile birlikte başladı. Bu dönemlerde, yapılan kılıçlı saldırılar oldukça yaygındı. İnsanların büyük çoğunluğu kılıcı sağ eliyle kullandığı için, kabzalarını sol taraflarına koyuyorlardı. At arabasıyla ilerlerken karşıdan gelecek olan düşmana rahat saldırabilmek adına yolun sol tarafından gitmeleri gerekiyordu. Çünkü yolun sol tarafından gidildiğinde, kılıç sağ elle çok daha etkili şekilde kullanılabiliyordu. Düşman da yolun sağ tarafında kalacağı için, sağ elle kılıç kullananlar daha etkili şekilde saldırıda bulunabiliyordu.

İngiltere'de Direksiyon Neden Sağda?

İngiltere'de trafik neden soldan akar ve direksiyon neden sağda, çünkü yukarıda da anlattığımız gibi, sürücülerin kendilerini koruma içgüdüsü önemli bir ihtiyaçtı ve ters taraftan gelebilecek saldırılara karşı, daha iyi savunma yapmak istiyorlardı.Trafik Nasıl Sağ Tarafa Kaydı?

Trafik soldan akıyor ve insanlar birbirlerini rahatça saldırabiliyorken Fransız ihtilali gerçekleşti. Fransız ihtilali ile birlikte Paris'te ortalık karışmıştı. Dönemin ihtilal liderlerinden olan Maximilien Robespierre, bu kargaşadan faydalanıp düzeni değiştirmek istedi. Bu fırsatı kullanarak, trafiği sağ taraftan akacak şekilde düzenledi. Bu şekilde, kendi düzenini oluşturmuş olduğunu düşünüyordu. Bu uygulamaya, kendisi solak olan Napolyon da destek verdi. İkmal arabalarının yolun sağ tarafını kullanması emrini verdi. Böylelikle, Fransa'nın genelinde trafik sağdan akmaya başladı. Hatta sadece Fransa'da değil Fransa'nın işgal ettiği her yerde sağdan trafik uygulaması başlatıldı. Böylelikle sağdan trafik uygulaması dünyada yayılmaya başladı.

trafigin-soldan-aktigi-ulkeler.jpg

Trafiğin Soldan Aktığı Ülkeler

Trafiğin soldan aktığı TÜM ülkeler, yani bu ülkelerin tam listesi aşağıda:AnguillaAntigua ve BarbudaAvustralya
BahamalarBangladeşBarbados
BermudaBhutanBotswana (Botsvana)
Virgin AdalarıBruneiCayman Adaları
Kanal AdalarıChristmas AdalarıKokos Adaları
Cook AdalarıGüney Kıbrıs Rum KesimiKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
DominiklerDoğu TimorFalkland Adaları
FijiBüyük Britanya (İngiltere)Granada
GuernseyGuyanaHong Kong
HindistanEndonezyaİrlanda
Kuzey İrlandaMan AdasıJamaika
JaponyaJerseyKenya
KiribatiLesothoMacau
Malawi (Malavi)MaldivlerMalezya
MaltaMauritiusMontserrat
MozambikNamibyaNauru
NepalYeni ZelandaNiue
Norfolk AdasıPakistanPapua Yeni Gine
Pitcairn AdalarıSaint HelenaSaint Kitts ve Nevis
Saint LuciaSaint Vincent and the GrenadinesSamoa
İskoçyaSeyşellerSingapur
Solomon AdalarıGüney AfrikaSri Lanka
SurinamSwazilandTanzanya
TaylandTokelauTonga
Trinidad ve TobagoTurks ve Caicos AdalarıTuvalu
UgandaGallerZambiya
Zımbabweİngiltere Neden Sağ Trafiğe Geçmedi?

Fransız ihtilali ile birlikte trafiğin pek çok yerde sağdan akmaya başlamasına, hatta arabaların soldan direksiyonlu olarak geliştirilmesine rağmen İngiltere hala soldan trafiği kullanıyor. Bunun öncelikli sebepleri arasında, Fransa'nın asla İngiltere’yi işgal edememesi geliyor. Fransa, İngiltere’yi işgal edebilseydi şu an İngiltere trafik akışı sağdan olabilirdi. Böyle bir işgalin gerçekleşmemesi ile birlikte İngilizlerin geleneklerine bağlı olması, bugün trafiğin İngiltere'de soldan akmasının sebebi olarak gösterebiliriz. Hatta İngilizler bu konuda geleneklerine o kadar sahip çıktılar ki, dünyanın büyük çoğunluğuna rağmen kural sistemleri ile birlikte trafiklerini modern dünyada da soldan akıtmaya devam ettiler.

Bu Olaylardan Uzak Olan Amerika’da Trafik Nasıl Gelişti?

Bu olaylarla birlikte, Avrupa'da trafiğin hangi yönden akacağı belirlendi. Avrupa'nın, dünyanın geri kalanı üzerinde de büyük bir etkisi olduğu için böylelikle dünyanın geri kalanında da trafiğin hangi yönden akacağı belli olmaya başladı. Ancak Amerika kıtası, bu olaylara oldukça uzaktı. Dolayısıyla bu olaylardan etkilenmediler. Orada, tamamen kendi sebeplerinden dolayı trafiğin akışını belirlendi.Amerika'da kullanılan posta arabalarının, oturma koltuğu yoktu. Arabayı kullanan kişi, atların birine binerek arabayı kullanmalıydı. Bu kişi de, atları rahat kontrol edebilmek adına en arkadaki ata binmeliydi. Dört ve altı atlı at arabalarını bilirsiniz. Atlar arabaya ikişer ikişer arka arkaya dizilerek bağlanır. İşte böyle bir düzende, atları kullanabilmek adına en etkili oturma pozisyonu, en arka sol taraftaki attır. At arabasını kullanacak olan kişi kırbacı sağ eliyle kullandığı için, sol tarafa oturmalıdır. En arka tarafa oturarak da tüm atlar üzerinde kontrolünü sağlayabilir. Böyle bir kontrol düzeninde at arabasını kullanan kişinin, yolun karşısını görebilmesi ve gelen bir at arabası olup olmadığını anlayabilmesi için yolun sağ tarafından gitmesi gerekir. Bu sebepten dolayı, Amerika’da trafik sağdan akmaya başlamıştır.

İlk Otomobillerin Üretilmesi

At arabaları ile birlikte, trafiğin sağdan akmasına insanlar alışmaya başlamıştı. Bu dönemde, ilk arabalar geliştirilmeye başlandı. Amerika'da bu alışkanlığına bağlı kalarak, arabalarını yolun sağ tarafından gidecek şekilde geliştirmeye başladı. Yani direksiyonu arabanın sol tarafına yerleştirdiler. Arabaların bu şekilde geliştirilmesi, trafiğin hangi yönden akacağı konusunda önemli bir etken oldu. Direksiyonların sola konularak seri üretime başlanmış olması, farklı ülkeleri de araba trafiğini sağ taraftan akıtmaya yönelik motive etti. Bu sebeplerle birlikte dünyanın büyük bir kısmında trafik sağdan akmaya başladı.Soldan Trafik İçin de Arabalar Geliştirildi

Arabaların soldan direksiyonlu olarak üretilmesi, doğal olarak trafiğin sağ taraftan akmasını sağlar. Arabanın sol tarafına oturan kişi, karşıdan gelen arabaya daha rahat şekilde yol verebilmek için yolun sağ tarafında konumlanmalıdır. Tabii ki de soldan direksiyonlu arabalarla da soldan akan bir trafiğe çıkabilirsiniz ancak kaza riskini düşürmek ve uyumu kolaylaştırmak adına soldan trafiğin aktığı ülkelerde sağdan direksiyonlu arabalar da geliştirildi. Bununla birlikte, soldan trafiği kullanan ülkelerin bu konudaki geleneklerini devam ettirebilmesi daha kolay hale geldi.

Günümüzde, yapmaya alıştığımız pekçok davranış var. Sahip olduğumuz pek çok alışkanlık var. Bunların zaman zaman yazılı bir kuralı bulunsa, zaman zaman bulunmasa da tüm bu alışkanlıklarımızın belli bir sebebi bulunuyor. Bazı tarihsel olaylar, bazı davranışlarımızı alışkanlık olarak geliştirmemizi, biz farkında olmadan sağlayabiliyor.
 

Tatar

Carpe diem
Deneyimli Üye
27 Mart 2021
251
877
Meksika da 1 ay kalmıştım. Trafikte açık land arabalaralda kar maskeli polisler uzun namlulu silahlarla pikaplara bağlı dolaşıyorlar.İstersen makas at 😰 Rusya da da dikkatimi çeken yol ortasında refujler yoktu.Herkes çizgilere göre hareket ediyor çoğunda araç içi kamera mevcut.Kaza oranı yüksek
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
2
2.070
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Meksika da 1 ay kalmıştım. Trafikte açık land arabalaralda kar maskeli polisler uzun namlulu silahlarla pikaplara bağlı dolaşıyorlar.İstersen makas at 😰 Rusya da da dikkatimi çeken yol ortasında refujler yoktu.Herkes çizgilere göre hareket ediyor çoğunda araç içi kamera mevcut.Kaza oranı yüksek
Geçmiş olsun, çok ciddi güvenlik sorunları olduğunu duymuştum 2006'dan bu yana süren kartel savaşları nedeniyle. Yabancılar için son derece riskli bir ülke. İnşallah bir daha yolunuz düşmez.
 

Çok Okunan Konular

Top