• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

İş ve Meslek Danışmanı Nasıl Olunur?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
403
12
482
İstanbul
İş ve meslek danışmanı olmak için adayların öncelikle lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Lisans bölümü için ise herhangi bir ayrım yapılmamaktadır. Başka bir ifade ile dört yıllık eğitim veren üniversitelerin bölümlerinden mezun olanlar başvuru yapabilmektedir. Lisans mezuniyeti sağlandıktan sonra İŞKUR tarafından belirli dönemlerde verilen iş ve meslek danışmanı eğitim programına kayıt olunmalıdır. Bu program, adayların gerekli eğitimleri alarak sertifika almalarını sağlayacaktır. Sertifika olmadan iş ve meslek danışmanı olunmamaktadır.

Programa kayıt işlemi sonrasında iş ve meslek danışmanı alanına yönelik gerekli eğitimlerden başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanmaktadır. Sertifikası olanlar ise KPSS P3 puan türüne göre iş ve meslek danışmanı kadrolarına başvuru yapabilir. İş ve meslek danışmanlığı sadece İŞKUR bünyesinde çalışmayı ifade etmektedir ve özel sektörde iş olanağı bulunmamaktadır. Ancak bazı şirketler için insan kaynakları gibi birimler için söz konusu belge yararlı olabilir.

KPSS’ye girdikten sonra P3 puan sıralamasına göre ÖSYM tarafından belirlenmiş olan tercih döneminde adaylar tercihlerini yaparak puanlarının yetmesi halinde iş ve meslek danışmanı olarak görev alabilir.
 
Top