• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

İstanbul Arkeoloji Müzesi Önemli Bilgiler

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
357
850
31
İstanbul Arkeoloji Müzesi, arkeolojik kalıntılar ve pek çok eseri çatısı altında bulunduran oldukça değerli bir merkezdir. Bir milyondan fazla esere sahip bu müze dünyanın en büyük müzelerinden bir tanesidir. Üstelik İstanbul Arkeoloji Müzesi Türkiye’de müze olarak inşa edilmiş en eski binadır.

Osmanlı’nın son dönemlerinde sanat ve müze çalışmaları ile adından söz ettiren Osman Hamdi Bey, müzenin yapımında etkin rol oynamıştır. 13 Haziran 1891 günü açılan müze o tarihten bu yana hizmet vermeye devam etmektedir.​

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin Kuruluşu

İstanbul arkeoloji Müzesi’nin kuruluşu ile alakalı çalışmalar çok eskiye dayanmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde Fatih Sultan Mehmet döneminde başlayan müzecilik kültürü düşük yoğunlukla devam etmiştir. 19. yüzyılda ‘Müze-i Hümayun’ olarak ifade edilen birim kurulduktan sonra İmparatorluk Müzesi unvanını almıştır.

Müze-i Hümayun, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin temellerini oluşturmuştur. Bu kapsamda da bu müzeye değer vermek gerekir. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin açılmasına varan süreçte diğer bir faktör 1880’de açılan Çinili Köşk’tür. İmparatorluğun en değerli eserlerini bir araya getiren müze oldukça değerlidir. İstanbul’a gelen hemen herkesin mutlaka görmesi gereken bu müze içerisindeki eserlerle çok başarılı bir mirasa sahiptir.

istanbul-arkeoloji-muzesi.jpg

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerededir?

Türkiye’de müze dendiğinde akla gelen seçeneklerin başında olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Fatih ilçesinde yer almaktadır. Fatih sınırları içindeki Gülhane Parkı girişi ile Topkapı Sarayı yakınlarındaki Osman Hamdi Bey Yokuşu’nda ter almaktadır. Müze, konum itibarıyla oldukça kaliteli bir yerde bulunduğundan müzeye ulaşmak oldukça kolaydır. Bu yönüyle tarih severlerin İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne gitmek için kullandıkları yola bir göz atmak gerekir.

İstanbul, toplu ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir şehir olduğundan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne ulaşmak için Bağcılar – Kabataş tramvay hattını kullanabilirsiniz. Gülhane Durağında indikten sonra müzeye kısa bir yürüyüş sonrasında ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası’ndan müzeye ulaşmak isteyenler için ise Kadıköy veya Üsküdar vapur iskelesinden Eminönü ya da Kabataş iskelesine ulaşmanız gerekir. Buradan tramvay hattını kullanarak müze yakınlarında inmeniz yeterlidir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak ulaşım seçeneklerinin farklılaşacağı İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne özel aracınızla ulaşmak da mümkündür.​

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Saatleri ve Ücretleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbullular başta olmak üzere tarih severlerin merak ettiği yerlerden bir tanesidir. Giriş ücretleri ve saatleri konusunda uygulamalara bakıldığında ziyaret saatlerinin 10.00 – 17.00 arasında olduğunu ifade etmek gerekir. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan bu müze çok yoğun ilgi görür.

Müzeye giriş ücretleri konusuna bakıldığında en dikkat çeken konu her yıl değişen ücret politikasıdır. Bu kapsamda İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne giriş için 50 TL ödemek gerekir. Ücret ödemek durumunda olmayanlar ise aşağıdaki kimselerdir. Siz de aşağıdaki sınıflardan birinde yer alıyorsanız müzeye ücretsiz girebilirsiniz.​
  • 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri TC vatandaşları​
  • 0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar​
  • Er, erbaş, şehit yakınları, gazi ve gazi refakatindekiler​
  • Rehberler, rehberlik eden öğretmenler​
arkeoloji-muzesi-tarihi-eserler.jpg
 
Top