• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

İstanbul Depremi Olursa Ne Olur?

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
566
2
2.077
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
İstanbul'da beklediğimiz depremde, ülkemizin şu ana kadar yaşamadığı kadar ağır can ve mal kaybı yaşayacağız. Her ne kadar uzmanlar bunu sürekli söylese de, küçük depremlerde hatırlayıp sonra unutuyoruz. Özellikle 2009'da açıklanan afet senaryosunun dahi ötesinde -maalesef- yıkım yaşayacağız. 1999 depreminde hasar gören bazı ağır hasarlı, orta hasarlı ve düşük hasarlı binaların incelemesi ve güçlendirmesi bile henüz yapılmamışken, geç kaldığımızı söylersem abartmış olmam.Bu durumda İstanbul depremi yorumları incelendiğinde senaryolar hiç iç açıcı değil. Hatta İstanbul’un iç bölgelerine kurtarma ekiplerinin girip giremeyeceği bile tartışılıyor. Özellikle bu durumları engellemek için başlatılan kentsel dönüşüm projeleri de halen istenilen seviyede değil. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul üzerinde yapı durumunun %25’inin kullanılamaz olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

"İstanbul’daki konutların % 25’i oturulamaz bir duruma gelecek, yaşanabilecek bir depremde en az 2 milyon vatandaş evsiz kalacak. İstanbul’da minimum düzeyde 50 bin bina büyük boyutlarda hasar görecek. 50 binle ile 150 bin arasında vatandaş hayatını kaybedecek. Bizler halihazırda yapı stokunu bir kenara bırakmışız ve depremin kendisiyle uğraşıyoruz. Büyüklüğünün ne olacağını öğrenip tespit etmeye çalışıyoruz.İstanbul depremi hakkında tahmin vermek gerekirse en acı tahminlerden biri bu durum diyebiliriz. Belki daha fazlası olacak ama halihazırda daha azının olması gibi bir durum şu an -maalesef- söz konusu değil. Bu konuşmaların da 2021 senesinden çok önce yapıldığını düşündüğümüzde durumumuz oldukça kötü diyebiliriz.
 
Top