• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

İstanbul Depremi Riskli İlçeler

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
566
2
2.077
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
İstanbul deprem risk haritası, 17 Ağustos 1999 depreminden sonra iyice önemli bir duruma geldi. İnsanlar yaşadıkları yerlerin güvenli olup olmadığını ya da ne kadar sağlam bir bölgede oturduklarını merak ettikleri için uzmanlar bu konu üzerinde ekstra çalışmalar gerçekleştirdi. Hatta 1999 depreminden sonra değişen yönetmeliklerce başta kamu binaları olmak üzere, deprem anında en çok ihtiyaç duyulacak bina güçlendirme çalışması yapıldı veya yıkılıp yeniden inşa edildi. Fakat yine de düşük, orta ve yüksek derecede riskli bölgeler bulunuyor. İstanbul depremi riskli bölgeler aşağıdaki gibidir:Düşük Derecede Riskli Bölgeler:​

Bu bölgelerde deprem yaşanma olasılığı diğer bölgelere göre daha düşük fakat yine de düşük de olsa İstanbul'da riskli bölgeler arasında.

Düşük Riskli
DarıcaPendikKızıltoprakSuadiye
BostancıKartalÜmraniyeKadıköy
ŞilePolonezköyBahariyeDolayoba
HaydarpaşaErenköyKozyatağıİçerenköy
AltunizadeFenerbahçeKoşuyoluAcıbadem
AdalarRumelihisarıEminönüSarıyerOrta Derecede Riskli Bölgeler:​

Bu bölgeler yukarıda saydığımız semtlere göre daha risklidir. Deprem olduğunda çok şiddetli olmasa da, depremden etkilenecek ve hatta hasar görecekler. Bu bölgelerin orta düzeyde tehlikeli olması, buralarda yaşayanları ne rehavete sürüklemeli ne de paniğe sevketmeli. Her ne kadar elimizde ivme haritaları olsa da, depremin nerede ne kadar etkili olacağını önceden öngöremeyiz.

Orta Riskli
BeşiktaşİstinyeKasımpaşaGüngören
SalıpazarıÜsküdarBeylerbeyiKüçüksu
KaraköyTophaneÇayırbaşıTarabya
EyüpSütlüceAlibeyköyBalat
ŞehzadebaşıKüçükyalıOrtaköy DereboyuBeykozİstanbul Depremi Riskli Bölgeler Yüksek Risk Taşıyan Alanlar:​

Olası bir İstanbul depreminde birazdan sayacağımız bölgelerin zarar görme potansiyeli oldukça yüksek. Bu bölgelerde yaşayan insanların fazlasıyla dikkat etmesi ve depreme hazırlıklı olması gerekiyor. Hatta bu noktada özellikle Avcılar ilçesine değinmeliyim. İstanbul deprem zemin haritası incelendiğinde Avcılar bölgesinin oldukça hassas ve riskin yoğun olduğunu görebiliriz. Bu bölgelerin dışında;

Yüksek Riskli
AvcılarAmbarlıHaramidereAtaköy
ZeytinburnuFloryaNakkaşdereAzaplı
Küçükçekmece (kıyı)EsenkentIspartakuleKanarya Mah.Bu bölgeler yüksek riskli olduğundan mevcut yapıların kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca, bu bölgelerde yeni bir inşaat yaparken tek bir taş parçasına bile dikkat etmeliyiz. İstanbul depremi en çok nereyi etkileyecek? diye bir soru sorulduğunda bu bölgeleri başa yazabiliriz. Bu bölgelerde toplumun ve belediyelerin üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yapması gerekir.

Buna ek olarak, 26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında gerçekleşen 5,7 büyüklüğündeki deprem de, şehrin özellikle batı bölgelerinde hasara neden oldu ve Avcılar'da Kentsel Dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Avcılar'daki süreç ile ilgili bilgi almak ve kentsel dönüşümden yararlanmak istiyorsanız, Avcılar Belediyesi'nin hazırladığı broşürü inceleyebilirsiniz.

Yaşadığınız yerin deprem riskini mahalle ve sokak bazında öğrenmek istiyorsanız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ilçe bazlı zemin ve risk haritalarına bakmanızı tavsiye ediyorum.
 
Top