• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

İstanbul'da Deprem Olacak Mı?

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
1
2.058
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
İstanbul'da deprem olacak mı sorusunun cevabı, zamanı bilinmese de, yakın gelecekte olması bekleniyor şeklindedir. İstanbul depremi 2021 yılında da insanların uykularını kaçırıyor. Bilim insanları bu konuda değişik görüşlere sahip olsa da, ortak görüş İstanbul'un güneyinden geçen fayın artık kırılmak üzere olduğu şeklinde.Naci Görür İstanbul Depremi İçin Ne Diyor?​

Naci Görür İstanbul depremi hakkında, 7,2 ile 7,6 arasında bir büyüklükte olacağını ve Silivri açıklarında gerçekleşebileceğini söylüyor. Prof. Dr. Naci Görür'e göre depremin önümüzdeki 10 yıl içinde olma olasılığı oldukça yüksek.

Ahmet Ercan İstanbul Depremi İçin Ne Diyor?​

Ahmet Ercan İstanbul depremi hakkında, 2045'den önce gerçekleşmesinin sürpriz olacağını söylüyor. İki deprem olacağını ve bunlardan birinin Kumburgaz açıklarında 6,7, diğerinin de Silivri açıklarında 7,2 civarında olacağını anlatıyor. Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremin erken olması durumunda bile 2033'ten önce gerçekleşmesinin zor olduğunu ekliyor.Şener Üşümezsoy İstanbul Depremi İçin Ne Diyor?​

Şener Üşümezsoy İstanbul Depremi ile ilgili olarak, 6,5 büyüklüğü geçmeyeceğini ve Kumburgaz - Silivri hattında gerçekleşeceğini açıklıyor. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, 1999 depreminden bu yana elde edilen tüm verileri yorumlayarak, İstanbul'da büyük deprem beklenmediğini anlatıyor. Zamanı için ise, bir aralık belirtmiyor.

İstanbul'da 7,5 Deprem Bekleniyor​

İstanbul'da yapılan son tatbikatlar, 7,5 büyüklüğünde bir deprem için gerçekleştiriliyor. Bu tatbikatlara göre, İstanbul'daki depremzedeler, kara, hava ve deniz yoluyla 18 şehre taşınacak. İçişleri Bakanlığı'na göre, depremin ilk 6 saati, arama kurtarma çalışmaları açısından çok önemli ve bu nedenle bu sürenin iyi değerlendirilebilmesi için sık sık tatbikat yapılıyor.İstanbul'da Deprem Ne Zaman Olacak?​

İstanbul'da büyük bir depremin gerçekleşeceği neredeyse kesin olsa da, zamanı bilinmiyor. Günümüz teknolojisi ile, depremleri önceden tespit etmek mümkün değildir. O nedenle, depremi önceden bildiğini iddia eden, deprem tahminlerini parayla satan kişilere lütfen inanmayınız.

İstanbul'da En Son Ne Zaman Deprem Oldu?​

1894 büyük İstanbul depremi sonrasında, şehrin merkezinde yıkım yapan bir deprem yaşanmadı ve 17 Ağustos depremi de İstanbul depremi değildi. Küçük ve orta büyüklükte depremleri ele aldığımızda ise, en son 24 Eylül 2020 tarihinde Silivri açıklarında 4,2 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşmişti. Bu depremin, 26 Eylül 2019 Silivri Depremi'nin bir artçısı olduğu düşünülüyor. 26 Eylül 2019 depremi, 5,8 büyüklüğündeydi.
 

Neyfir

Yeni üye
Yeni Üye
30 Temmuz 2021
4
5
her 17 ağustos'ta hatırlarız sonra unuturuz. azıcık sallansak deprem olacak mı diye hocalara koşarız onlarda farklı farklı tarihler verir iyice telaşlandırır..
 

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
4 Nisan 2021
154
366
Bir üst klasör

İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak?​

İstanbul'da deprem ne zaman olur bilemiyoruz fakat çeşitli deprem ve yer bilimciler, İstanbul'da olası bir depremin oldukça yakın bir tarihte gerçekleşebileceğini düşünüyor. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem hakkında yazdığı kitapta da bu konuda önemli uyarılar yaptı. İstanbul açıklarında 1999'dan itibaren 30 sene içerisinde olması beklenen 7.2 büyüklüğünde bir depremin zamanla daha da yaklaştığını vurguladı.Görür, bu depremin 30 sene içerisinde olma olasılığının %60’dan fazla olduğunu da açıkça belirtti. Görünen o ki önümüzde ki 30 sene içerisinde büyük İstanbul depremi gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek. Yazımın ilerleyen bölümlerinde okuyacağınız gibi, deprem gecikse bile mutlaka gerçekleşecek ve iyimser senaryolar bizi ne kadar rehavete sürüklerse sürüklesin, depremden kaçış yok.

Prof. Dr. Şerif Barış'a göre, depreme dayanıklı binalar, depreme hazır bilinçli bir topluma ve deprem ile yaşamayı öğretebilecek toplumsal eğitimlere ihtiyacımız var. Prof. Barış, uzun süredir televizyonlar ve sosyal medya aracılığıyla toplumu aydınlatmaya çalışsa da, henüz toplumsal bilinç oluşması için alınacak çok yolumuz var.

Depremin ne zaman olacağını beklemekten ziyade depreme hazırlıklı olmak çok daha önemli. Depremin hangi gün, hangi saat olacağını günümüz teknolojisi ile maalesef önceden bilemiyoruz. Bu şartlar altında hazırlıklı olmaktan başka çaremiz yok.
 
Top