• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kader ???

R

Rick

Misafir
Kaderimizi biz belirliyoruz.Kaderimiz önceden belirlenmiş olsa, ne diye ödül-ceza sistemi var ki?Kaderimiz belli değil.Ancak bir de tabi şöyle bir durum var.Örneğin bir fakir Hintli'nin kaderini tahmin etmek zor değil.Çünkü yaşadığı toplum, çevre, eğitimi de o kaderi tahmin etmeyi kolaylaştırır bazen.Ne yaparsa yapsın pek değişmez.
 
H

Hannibal

Misafir
Kaderin olduğunu çok düşünmüyorum, sadece dünyada yaşayan hatta evrende yaşayan canlılar olarak, bulunduğumuz ekolojik sisteme uyum sağlamaya çalışıyoruz sadece.Kısaca doğa yasaları geçerli zaten.
 
R

Rick

Misafir
Eğer kader diye bir şey varsa sanırım iki tür yaklaşım vardır, biri Einstein'ın da dediği gibi " Tanrı zar atmaz " misali Determinist bir kader, diğeri ise bilinemeyen, ucu açık, canlılara bağlı Indeterminist bir kader...
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Eren Erdem Kader'in kelime karşılığının ölçü demek olduğunu söylemişti, yani karşıdan karşıya geçerken sağına soluna bakmazsan arabanın biri gelir size çarpar, yani sen ölçünü bilip önlemini alacaksın bütün mesele bu, ha ona rağmen başına bir iş geliyorsa o zaman kontrol edemeyeceğimiz bir kaderden söz edebiliriz o da Allah ile ilişkilendirilemez sonuçta hayat koşullar ve olasılıklar işi.
Temel bir gün kaldırımda yürürken önünde bir muz kabuğu görmüş kendi kendine hay Allah yine düşeceğim demiş, kader böyle bir şey değil yani.
 
Top