• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Kağıt, Sünger, Cam, Tahta, Yaprak ve Silgi Suda Batar Mı?

İçerik Yazarı

Dipsiz Forum
Moderatör
29 Temmuz 2021
72
67
İstanbul
dipsizforum.com
Silgi suda batar mı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; silgi suda batar. Sünger ve kağıt suya girdikten ıslanıp yoğunluğu artması nedeniyle bir süre sonra batar. Tahta ve yaprağın yoğunluğu sudan az olduğu için batmaz. Camın yoğunluğu sudan fazla olduğu batar.

Sıvının içine bırakılan cismin suda yüzmesinin ya da batmasının nedeni cismin yoğunluğu ile alakalıdır. Cisim yüzebilmesi için yoğunluğunun suyun yoğunluğundan az olması gerekir. Yoğunluğu fazla olan cisimler suda batar.

Kağıt Suda Batar Mı?​

Kağıt suya girdiği için ıslanmaya başlar ve yoğunluğu artığı için bir süre sonra batar. Maddenin ıslanması onun batmasını ya da yüzmesini değiştirir. Kağıdın ıslanmasını engeller ve yoğunluğunu değiştirmezseniz suda yüzer.

Sünger Suda Batar Mı?​

Sünger suyu emdiği için yoğunluğu artar ve suda batar. Eğer suyu içine alması engellenir ise suda yüzmeyi başarır.

Cam Suda Batar Mı?​

Camın yoğunluğu suyun yoğunluğundan fazla olduğu için suyun yüzeyinden batar. Yüzmeyi başarabilmesi için yoğunluğun suyun yoğunluğundan az olması gerekir.

Tahta Suda Batar Mı?​

Tahta suyun suda batmaz. Tahta, katı ve gözenekleri bulunmaz. Tahtanın suyu çektiği düşünülse de sadece suyun yüzeyinde ıslanır, içine çekmez ve suda batmaz.

Yaprak Suda Batar Mı?​

Yaprağın yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha az olduğu için suda batmaz ve yüzeyinde rahatlıkla yüzer.
 
Top